2019 metų pabaiga dosni naujais finansų rinkos dalyviais: kas jie?

Skaičiuojant paskutines dienas iki metų pabaigos, Lietuvos bankas vieną po kitos paskelbė naujienas apie naujas įmones gavusias banko licenzijas Lietuvoje. Džiugios žinios, kurias verta aptarti.

Bankų sektoriuje paskutiniai metais buvo jaučiama koncentracija. Kai kurie didesni bankai pasitraukė  iš rinkos, kiti jungėsi tarpusavyje. Mažėjanti konkurencija ne itin palanki gyventojams, ypač, kuomet kalba pasisuka apie paskolas ir jų kainą. Pasigirdo netgi kalbos apie poreikį steigti valstybinį komercinį banką. Tačiau to gali ir neprireikti, nes 2019 metų pabaigoje Lietuvos bankas išdavė banko ar specializuoto banko licenzijas net trims įmonėms. Kaip pasisakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina „Tikimės, kad veiklą pradėję ar planuojantys pradėti nauji rinkos dalyviai paskatins konkurenciją dėl indėlių palūkanų, skolinimo smulkiajam ir vidutiniam verslui bei vartojimo reikmėms“. Tad laikas susipažinti su naujais finasnų rinkos dalyviais ir sužinoti, kurie jų, gali būti įdomūs ateityje, kaip paskolų teikėjai.

AS Inbank

Estijos bankas AS Inbank ne tik gavo Lietuvos banko leidimą, bet jau ir įkūrė filialą Lietuvoje. Be kita ko, dar 2018 metų pradžioje, įmonė gavo leidimą prisijungti AB „Mokilizingas“ (buvęs Snoro lizingas) perimant visas teises ir pareigas. Tad įmonė pradės veiklą tikrai ne nuo nulio.

Numatoma, jog AS Inbank Lietuvoje teiks finansavimo bei skolinimo paslaugas, teiks vartojimo paskolas, o taip pat priims indėlius. Įmonė veikia Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir prisistato kaip skaitmeninis (digital) bankas, teikiantis paslaugas visur, kur tik pasiekiamas internetas. Arba kaip prisistato įmonės atstovai, tai finansinių technologijų įmonė, siekianti pateiksti nusistatymą apie bankų veiklą ir kas yra bankas.

Veiklą Lietuvoje įmonė pradėjo apsiribojusi indėlių priėmimu. Šiuo metu siūlomos 1 proc. metinės palūkanos padedant indėlį metams laiko. Kitos paslaugos bus pristatytos palaipsniui.

UAB PayRay

UAB PayRay italų kapitalo įmonė, kurios pagrindinis akcininkas Liuksemburge registruotas holdingas. Įmonė jau žinoma smulkiam ir vidutiniam verslui kaip UAB Vilnius factoring company, kuri dar nuo 2018 metų vidurio teikia faktoringo paslaugas, apyvartinio kapitalo finansavimo paslaugas bei suteikia mikrokreditus smulkiam ir vidutiniam verslui.

Gavusi banko licenziją įmonė toliau teiks minėtas paslaugas, o taip pat plės paslaugų krepšelį bei planuoja plėtrą užsienyje.

AB Fjord Bank

Norvegijos kapitalo įmonė AB Fjord Bank, kurios pagrindiniai akcininkai Norvegijos fiziniai ir juridiniai asmenys, gavo specializuoto banko licenziją veikti Lietuvoje. Įmonė numato veiklą pradėti pavasarį.

Tai pilnai skaitmenizuotas bankas, visas paslaugas teiksiantis tik internetu, be fizinių aptarnavimo skyrių. Taip siekiama parodyti, jog finansinės paslaugos gali būti aiškios, suprantamos ir paprastos, o tuo pačiu siekiama pritraukti savo laiką vertinančius klientus, kurie finansinius reikalus įpratę tvarkyti kompiuteriu ar telefonu.

AB Fjord Bank numato siūlyti dvi paklausiausias paslaugas – teikti  vartojimo paskolas ir priimti terminuotus indėlius. Žadama, jog kitaip, nei tradiciniai bankai, AB Fjord Bank siūlys patrauklias, o ne nulines palūkanas terminuotiems indėliams. Būtent iš terminuotų indėlių bus finanuojamos vartojimo paskolos.

Kokius pokyčius atneš nauji žaidėjai?

Naujus finansų rinkos žaidėjus žavi stabiliai auganti jauna Lietuvos ekonomika, mažas nedarbo lygis, augantys atlyginimai ir reguliacinė aplinka. O taip pat didelį vaidmenį lemia ir maža konkurencija,suteikianti galimybę mažesnėms ir naujoms įmonėms atsiskleisti ir rasti savo klientą.

Žvelgiant iš Lietuvos vartotojo pusės, nauji rinkos žaidėjai – tai didesnė konkurencija, didesnis dėmesys klientui ir didesnis pasirinkimas. Tuo pačiu galima tikėtis ppalūkanų už indėlius didėjimo bei paskolų mažesnėmis palūkanomis.

Kas yra specializuotas bankas?

Kalbant apie AB Fjord Bank, paminėta, jog jis yra specializuotas bankas. Kyla klausimas, kuo jis skiriasi nuo įprasto banko. Specializuotas bankas teikia visas pagrindines paslaugas savo klientams pagrindines paslaugas, tačiau neturi teisės teikti investicinių paslaugų.

Galimybė steigti specializuotus bankus atsirado tik 2017 m., o licencijavimo procesas trunka apie metus laiko.

Tikima, jog specializuoti bankai, bus svarbus variklis tolesnei finansinių technologijų (FinTech) plėtrai. Taip pat, kaip jau minėta, jie padės mažinti koncentraciją bankų rinkoje. Lietuvoje pastaruoju metu stebima  viena didžiausių bankų koncentracijų Europoje, todėl nauji specializuoti bankai padidins konkurenciją, paslaugų patrauklumą ir prieinamumą šalies piliečiams.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas