4 priežastys, kodėl jums gali būti nesuteiktas greitasis kreditas
Galbūt dabar jūsų finansinė situacija gera ir net negalvojate apie galimybę imti kreditą. Tačiau niekada nežinai, kada iškils toks poreikis. Ir tuomet, kai tikėsitės, jog už 15 min gausite paskolą į savo banko sąskaitą, iš tikro gausite pranešimą „atsiprašome, negalime jums suteikti kredito“. Kodėl taip atsitiko, ką reikia žinoti ir ką padaryti dar prieš pirmą mintį, jog reikia kredito?
Šiandien atsakysime būtent į šiuos klausimus ir aptarsime 4 pagrindines priežastis, kodėl galite negauti kredito, kai jo reikia.
- Bloga kredito istorija
- Nestabilios pajamos
- Esate skolingas kitoms kredito įstaigoms
- Deklaruotas ar dirbate ne Lietuvoje
Bloga kredito istorija
Kredito istorija yra finansinė asmens istorija, kurioje fiksuojami visi sandoriai su bankais, lizingo ar kredito bendrovėmis, visi atsiskaitymai už paslaugas. Kiekvienas suaugęs žmogus turi kredito istoriją. Ji kuriame iš įvairių smulkių detalių, tokių kaip mokesčių mokėjimas, lizingai, kreditai, pajamų stabilumas ir pan. Kredito istorija susiveda į kredito reitingą, kuris ženklinamas nuo A (labai geras) iki F (labai blogas, nepatikimas).
Prieš imant kreditą, paskolą, perkant lizingu, kiekviena įmonė žvelgia į kredito reitingą ir istoriją. Jei reitingas mažas, istorija rodo tendenciją vėluoti apmokėti ar negražinti paskolų, skolų perdavimą antstoliams ir pan.
Tad turite būti sąmoningi ir pagalvoti, jog neatsakingas požiūris į finansus, gali pakišti koją tuomet kai tikrai reikės paskolos. Keletas patarimų, kaip susikurti gerą kredito istoriją:
- Visada mokėkite laiku. Nesvarbu ar tai sąskaita už telefoną, už interneto paslaugas, ar lizingas – viskas yra svarbu ir viskas fiksuojama. Mokėkite laiku, nevėluokite.
- Nelaiduokite už nepatikimus draugus. Imant paskolą ir turint blogą kredito reitingą, galima „prisidėti pliusą“ paprašant, kad kitas žmogus laiduotų. Jei esate laiduotojas ir skolininkas vėluoja, neatiduoda skolos, skola perduodama išieškojimui – visa tai atsispindi ir jūsų kredito istorijoje ir tikrai jums nepadeda ateityje.
- Raskite už ką mokėti. Kartais gyvenimas susikuriamas taip, jog atrodo niekur nemokate savo vardu (nuomojatės, gyvenate pas tėvus). Reikėtų tai pakeisti, užtenka pasirašyti sutartį mobiliojo ryšio, interneto tiekėju ir gauti sąskaitą savo vardu. Ir žinoma, jas apmokėti laiku. Tuomet kuriasi jūsų kredito istorija.
Svarbu yra tai, jog susigadinus kredito istoriją, negali ištrinti to nereikšmingo punkto apie 15 centų skolą už šildymą ar kam nors paaiškinti, jog vėlavimas gražinti paskolą prieš 5 metus buvo nesutampantis paskolos gražinimo ir atlyginimo gavimo grafikas. Kredito istorijos nepataisysite, todėl labai svarbu apie finansus pradėti galvoti kuo anksčiau ir viską iš karto daryti tvarkingai.
Daugiau informacijos apie kredito istoriją, kredito reitingą ir kuo jis svarbus norint gauti paskolą, straipsniuose:
Gera kredito istorija – geros ir palūkanos
Paskolos su bloga kredito istorija
Nestabilios pajamos
Pagal atsakingo skolinimo principus, paskolos išduodamos asmenims, turintiems pastovias pajamas. Ką tai reiškia?
- Dirbate pagal darbo sutartį.
- Paskutinėje darbovietėje išdirbote nemažiau 6 mėnesių.
Į stabilių pajamų sąvoką neįeina pajamos gaunamos iš individualios veiklos ir darbo su verslo pažyma.
Jei dirbate pagal verslo liudijimą ar užsiimate individualia veikla, paskolą taip pat galite gauti, tačiau procesas užtrunka ilgiau, yra neautomatizuotas, nes turite pateikti pajamų deklaracijas, sąskaitų išrašus, sutartis su partneriais ar papildomus dokumentus, kurie įrodytų, jog visgi jūsų pajamos yra pakankamai stabilios ir artimaiusiu metu nesikeis.
Kaip galite tam pasiruošti?
- Sudarinėkite sutartis. Nors dabar daug ką įprasta sutarti žodžiu, tačiau jei teikiate reguliarias paslaugas, tam pačiam pirkėjui ar klientui kiekvieną mėnesį atliekate tuos pačius darbus ir išrašote panašaus dydžio sąskaitą, apibrėžkite susitarimą sutartimi. Nesvarbu, kad tai bus 3, 6 ar 12 mėnesių laikotarpiui.
- Visada deklaruokite pajamas tokias kokios jos yra. Nebandykite sukčiauti ir slėpti pajamų, net jei dirbate pagal verslo liudijimą ir mokesčius susimokate kas mėnesį. Pajamų deklaracijoje matydami jūsų ankstesnių metų pajamas, kreditų įmonės lengviau įvertins realią jūsų finansinę situaciją ir greičiau apsispręs dėl kredito skyrimo.
Jei dirbate pagal verslo liudijimą arba vykdote individualią veiklą, informaciją apie kreditus rasite šiame straipsnyje:
Kaip gauti paskolą dirbantiems pagal individualią veiklą?
Esate skolingas kitoms kredito įstaigoms
Norint gauti paskolą, mėnesinė įmokos suma neturi viršyti 40 proc. gaunamų namų ūkio pajamų. Tad jei turite paskolą, greičiausiai ji paimta maksimaliai tą dieną galima sumai ir atitinką šį 40 proc. principą.
Jei taip yra ir pasiskolinti negalite, apsvarstykite refinansavimo galimybę.
Refinansavimas – tai paskolos perkėlimas iš vieno tiekėjo pas kitą ar perskaičiuojant grąžinimo laikotarpį ir sąlygas.
Pateikus paraišką refinansavimui, galite gauti kreditą mažesnėmis palūkanomis, perskaičiuoti paskolą ilgesniam laikotarpiui, tad mėnesinė įmokos suma sumažės, o tą skirtumą galėsite gauti kaip papildomą paskolą. Taigi refinansavimas yra geras būdas gauti kreditą ir susitvarkyti senąjį kreditą.
Daugeliu atveju, refinansavimas yra vienintelė prieinama ir logiška išeitis, kuomet reikia papildomo kredito. Taip pat dažnai refinansavimas pasirenkamas ir nesant poreikio papildomam pasiskolinimui. Tiesiog siekiama sumažinti palūkanas, pakeisti mokėjimo grafiką ir sutaupyti. Būtent tai ir įmanoma su refinansavimu.
Plačiau apie refinansavimą: Paskolų refinansavimas skiltyje.
Deklaruotas ar dirbate ne Lietuvoje
Paskolos išduodamos dirbantiems Lietuvoje, turintiems pastovias pajamas. Kaip jau buvo minėta, dirbantiems savarankiškai, galima pateikti papildomus dokumentus ir visgi gauti pageidaujamą kreditą. Visai kita kalba apie dirbančius užsienyje. Sudėtinga generalizuoti, kas gali gauti kreditą, kas ne, tačiau dirbantiems Europos Sąjungoje yra daug paprasčiau, nei dirbantiems už Europos Sąjungos ribų. Įskaitant šiuo metu iš ES išstojančią Didžiąją Britaniją.
Bet kokiu atveju, dirbantys užsienyje arba deklaruoti kitoje šalyje, gali teikti paraišką kreditui. Paraiškos nagrinėjamos individualiai, tad priklausomai nuo vidinių kredito įstaigos taisyklių, jūsų kredito reitingo, Lietuvos banko nuostatų ir atsakingo skolinimosi principų, paraiška vertinama.
Tai tik keturios populiariausios priežastys, kodėl kai kuriems žmonėms atsakoma suteikti kreditą. Priežasčių ir situacijų gali būti pačių įvairiausių. Ir visgi, jei kartą pasakoma „ne“, pirmiau išsiaiškinkite kodėl, tuomet pasidomėkite alternatyvomis, nebijokite kreiptis individualaus pasiūlymo ir tikrai rasite jus tenkinančius sprendimus.