Ar dirbantieji savarankiškai turi galimybių imti paskolas?

dirbantieji savarankiškaiŠiuo metu Lietuvoje savarankiškai dirba daugiau nei150 tūkst. asmenų. Dirbantieji pagal individualios veiklos (IV) pažymą ar verslo liudijimą dažnai išgirsta, kad gauti paskolos jiems nėra jokių šansų. Tačiau kiek pagrįsta ši informacija? Iš tiesų skolintis iš bankų ir kredito įstaigų gali ir dirbantieji savarankiškai, tiesiog reikia žinoti visus su skolinimusi susijusius niuansus. Tad šiame straipsnyje supažindinsime su informacija, naudinga dirbantiesiems savarankiškai.

Kodėl paskolų teikėjai atsargiai vertina dirbančiuosius pagal individualios veiklos pažymą?

Bankai, kredito įstaigos visiškai nediskriminuoja dirbančiųjų savarankiškai, tačiau jie įpareigoti skolinti atsakingai, laikytis įstatymų, kuriuose nurodyta, jog paskolos suteikiamos tik turintiems nuolatines pajamas.

 

Dirbantieji pagal IV pažymą pajamas senąja tvarka deklaruodavo kartą per metus, tad tik pats pajamų gavėjas žinodavo, kiek konkrečiai jis uždirbo kiekvieną mėnesį. Įstaigos, suteikiančios paskolas, negalėdavo patikrinti, kiek pajamų žmogus gavo, pavyzdžiui, liepos ar rugsėjo mėnesį. Savo istorija apie bandymą skolintis pasakoja ir kaunietė Rūta:

 

„Savarankiškai pagal individualios veiklos pažymą dirbu nuo 2013 metų. 2014-aisiais su vyru nusprendėme pabandyti paimti paskolą būstui. Tuo metu tiek mano, tiek vyro pajamos buvo vidutinio dydžio. Tiesa, mokesčius mokėjau nuo 50 proc. pajamų atskaičius išlaidas, tad faktinis uždarbis buvo labai mažas (2019 m. įmokų bazė pakito, dirbantieji savarankiškai įmokas moka nuo 90 proc. pajamų atskaičius išlaidas). Nuvykus į banką teirautis dėl būsto paskolos darbuotoja informavo, jog mano pajamos neįskaičiuojamos, o vieno vyro atlyginimas yra per mažas paskolai gauti ir būtinai reikia rasti paskolos laiduotoją, antraip pasiskolinti šansų beveik nėra. Taip pat banko specialistė teiravosi, kokio amžiaus kiekvieno iš mūsų tėvai ir gal jie sutiktų prisiimti finansinius įsipareigojimus. Bet, išgirdę neigiamą atsakymą, toliau skolinimosi galimybėmis nebesidomėjome.“

 

Įmokos avansu

Individualios veiklos pajamų apskaita susijusi su kasmečių deklaracijų pildymu, tad ir mokesčius (išskyrus PSD) daugelis moka kartą per metus. Tačiau mažai kas žinojo, kad valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas kiekvienas, dirbantysis savarankiškai, gali mokėti kas mėnesį, tad tokiu būdu bankai, paskolų bendrovės jau mato, jog asmuo gauna nuolatines pajamas.

 

VSD įmokas už einamąjį mokestį reikia sumokėti iki to mėnesio paskutinės dienos, o iki kito mėnesio 15 dienos pateikti specialią virtualiąją formą – SAV6 pranešimą „Sodrai“. Jei VSD mokesčių mokant kiekvieną mėnesį sumokama mažiau, skirtumą galima sumokėti prieš ar po metinės pajamų deklaracijos teikimo; permokos negrąžinamos. Visi kiti mokesčiai (PSD, GMP) mokami kaip įprastai.

 

Dar keli niuansai, padėsiantys lengviau pasiskolinti dirbantiems savarankiškai:

  1. Dar vienas būdas pagrįsti pajamas – su nuolatiniais ilgalaikiais klientais sudaryti sutartis, kuriose, jei įmanoma, reikėtų nurodyti darbų apimtį, gaunamas pajamas ir kitus svarbius duomenis. Sutarys pasitarnaus kaip papildoma priemonė įrodant, jog gaunate nuolatines pajamas ir ateityje pajamos nesumažės.
  2. Pateikite ir kito turimo turto (nekilnojamojo, transporto priemonių, meno vertybių, tauriųjų metalų ar pan.) deklaracijas. Tai prieš bankus ir kredito įstaigas padės atrodyti patikimesniems klientams ir gauti paskolą greičiau ar net palankesnėmis sąlygomis.
  3. Pasistenkite, kad kredito istorijoje nebūtų „juodų dėmių“ – laiku vykdykite visus finansinius įsipareigojimus ir laikykitės sutarčių, sudarytų su kredito įstaigomis.

 

Tad jei nedirbate tipinio darbo su darbo sutartimi, dar nereiškia, kad negalite gauti paskolos. Domėkitės, teiraukitės, kokios skolinimosi sąlygos, kokius duomenis ir dokumentus reikia pateikti ir kaip padidinti savo šansus pasiskolinti – jums tikrai pavyks.

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas