Asmeniniai finansai, investavimas ir karas – kokių žingsnių reiktų imtis?
Trečiojo pasaulinio karo tikimybė maža, bet geriau būti pasiruošus, nei užkluptiems iš pasalų. Esant krizinei situacijai teks patiems imtis veiksmų, o ne tikėtis, kad kas nors padės. Todėl jei norite jaustis saugiai karo atveju, galite imtis kelių veiksmų, kurie padės jei iš tikro užkluptų pasaulinė katastrofa. Beje, šie patarimai bei įžvalgos tinka įvairioms nelaimėms, įskaitant ir zombių apokalipsę. Tad investavimas ir karas – ką reikia žinoti ir ko imtis?
Pirmiausia ką reikia padaryti, tai įsivertinti kokia tikimybė, jog kils karas? Kokia tikimybė, jog karo bus paveikta mūsų šalis? Tuomet susidėliojame investavimo, taupymo scenarijus ar tiesiog įžvalgas nuo blogiausio scenarijaus iki geriausio.
Blogiausias scenarijus: kaupkite apčiuopiamą turtą
Pasaulinio karo metu pinigai nieko nereiškia, nes vyriausybės ims tiesiog spausdinti kupiūras, kad finansuotų savo kariuomenę ir taip sukels infliaciją. Kartais tai gali sukelti ir hiperinfliaciją, kaip Vokietijoje po Pirmojo pasaulinio karo.
Po Pirmojo pasaulinio karo Vokietijos markė nukrito nuo 4,2 markės iki 8,91 markės už dolerį. Tačiau mokėjimas karo reparacijas sukėlė ekonominį žlugimą. Valiutos kursas 1922 m. pabaigoje pakilo iki 4 200 000 000 000 markių už dolerį. Infliacijos lygis buvo 32 400 % per mėnesį! Tokius skaičius net sunku suvokti. Iki 1923 m. vidurio darbuotojams atlyginimai buvo mokami net tris kartus per dieną. Kai tik darbuotojai gaudavo atlyginimą, jie skubėdavo nusipirkti prekių, kol jų grynieji pinigai tapdavo beverčiai.
Todėl pinigai kojinėje esant didelei infliacijai yra absoliučiai beverčiai. Verčiau turėti apčiuopiamą turtą. Turtas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra nekilnojamasis turtas, auksas, sidabras, varis, nafta, plienas, automobiliai, ginklai, laikrodžiai, degtukai, žiebtuvėliai, akiniai, žiūronai, įklotai, konservai, kojinės ir batai.
Kalbant apie pinigus, verta pastebėti, jog kriptovaliutos taip pat nebūtinai bus saugios. Įdomumo dėlei, kriptovaliutų vertė smarkiai sumažėjo, o aukso kaina pakilo tą dieną, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.
Kadangi grynieji pinigai tampa nenaudingi, svarbu turėti realių dalykų, su kuriais būtų galima mainytis. Natūriniai mainai, kaip senovėje, kai močiutės kaime mainė kiaušinius į pieną ar bulves į lašinius. Deja, minimalistas, kuris nieko neturi, nuomojasi būstą ir neturi sukaupęs jokių atsargų, nei maisto nei, gėrimų, nei daiktų, bus „nuskausmintas“ didelės infliacijos aplinkoje. Tuo tarpu tas, kurio sandėliukas ar palėpė lūžta nuo „kada nors prireiks“ daiktų bei šiaip yra mėgstantis viską kaupti, tikrai bus geresnėje situacijoje.
Išgyvenimo specialistai visada atkreipia dėmesį, jog karo atveju verta turėti dalykų, kuriuos galima būtų mainyti į tai ko jums reikia. Dažnai tarp mainų „valiutos“ minimos cigaretės, alkoholis, konservai, energetiniai batonėliai – daiktai, kurie neužima daug vietos, nėra brangūs ne karo atveju, tačiau turi vertę krizinėje situacijoje ir gali būti panaudoti, sunaudoti. O štai pavyzdžiui, brangus laikrodis nėra toks vertingas kare, kaip konservų skardinė.
Jei kankina bloga nuojauta: pirkite valstybės obligacijas
Jei norite investuoti kuomet nujaučiate karą, pirkite obligacijas iš šalies, kuri, jūsų manymu, bus laimėtoja. Bent jau pirkite obligacijas šalyje, kuri, jūsų manymu, grąžins savo skolą. Suvereniausia šalis paprastai yra JAV, nes turi didžiausią armiją, stabilią finansų sistemą ir pasaulinę valiutą. Rusijos-Ukrainos atveju geriau pirkti Ukrainos karo obligacijas.
Per 2008–2009 m. finansinę krizę JAV doleris paaugo pasaulio atžvilgiu, nes pasaulis rado santykinį prieglobstį JAV turtui. Taip buvo, nors daugelis amerikiečių nerimavo dėl to, ar kitą savaitę jie turės darbą! Kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, USD sustiprėjo, o rublis susilpnėjo.
Atminkite, kad viskas yra reliatyvu ir neapibrėžta, kai kalbama apie investavimą. Tačiau tam tikri dėsniai išlieka. Štai, pavyzdžiui, besivystančių rinkų akcijos tikriausiai bus išparduotos sunkiau nei S&P 500.
Neaiškus scenarijus: kaupkite pinigus ir nieko nedarykite
Jei išgyvename tik laikiną netikrumą, tada kaupti grynuosius yra puiku. Nors grynieji praranda perkamąją galią dėl padidėjusios infliacijos, tai vis tiek geriau nei prarasti tikrus pinigus akcijų rinkoje. Dauguma politikų yra racionalūs, todėl dažniausiai neina iš proto ir nerodo savo agresijos, bijodami, kad bus nuversti (apart vieną mūsų žinomą kaimyną iš Rytų).
Grynųjų pinigų kaupimas yra lengviausias ir logiškiausias žingsnis netikrumo laikais. Jei turite galimybę išmokėti paskolą, galite tai padaryti, ypač jei skola apriboja galimybes parduoti daiktą (būstą ar transporto priemonę). Netikrumo laikais reikia sukurti geras galimybes likvidumui. Likvidumas yra vertingiausias netikrumo laikais. Kuo daugiau likvidaus turto turite, tuo daugiau pasirinkimų ir galimybių finansuoti pragyvenimą.
Teigiamas ilgalaikis scenarijus: pirkite akcijas ir nekilnojamąjį turtą
Remiantis istorija, S&P 500 pirkimas karo pradžioje dažniausiai pasirodo esąs pelningas ir besitaisant ekonomikai, akcijos kyla į viršų. Todėl jei turite atliekamų pinigų, galima juos investuoti į akcijas, kurios dėl prasidėjusio karo ar karo nuojautos „smigo“ žemyn. Į tai reikia žiūrėti kaip į ilgalaikę investiciją, nes akcijos pakils į buusias pozicijas tik atsigaunant ekonomikai, t.y. po kelerių metų.
Kalbant apie nekilnojamąjį turtą, tai yra palankiausia turto klasė karo metu. Kai karo metu akcijos išparduodamos, nekilnojamasis turtas paprastai išlaiko savo vertę, nes investuotojai siekia apsaugoti savo turtą.
Karui pasibaigus, nekilnojamasis turtas linkęs atsigauti kartu su ekonomika, dažnai gaunama naudos iš didelių vyriausybės išlaidų infrastruktūrai. Jei jūsų turto nekonfiskavo įsiveržusi šalis, nekilnojamasis turtas yra puikus pasirinkimas investavimui.
Tikėkimės geriausio, ruoškimės blogiausiam
Jei prasidėtų Trečiasis pasaulinis karas, jūsų tikslas yra vienas – išgyventi, kol chaosas praeis. Dauguma karų trunka ne ilgiau kaip dvejus metus.
Pagalvokite apie Trečiąjį pasaulinį karą kaip apie antrą pasaulinės pandemijos etapą. Jau patyrėme ir išgyvenome dvejus pandemijos metus. Su visais apribojimais, nepatogumais, logistikos sutrikimais, grikių užsipirkimais, nepasitikėjimu, baime, saugojimusi ir kitais niuansais. Taigi galbūt Trečiasis pasaulinis karas nebus toks ilgas ar sunkus, jei jis įvyks, nes jau esame kažkiek prisitaikę prie nepatogumų.
Tad tikėkimės geriausio, bet visgi stebėkime situaciją ir būkime pasirengę blogiausiam. Lankstumas, prisitaikymas ir apgalvoti sprendimai yra geros bei reikalingos savybės tvarkantis su asmeniniais finansais bet kuriuo metu.
Beje, kalbant apie investavimą, daroma prielaida, jog pinigų turite, o turimos paskolos nėra verčiančios jaustis tarsi gyvenantiems nuo atlyginimo iki atlyginimo. Karo ar kitos krizės atveju, svarbu turėti kažkiek santaupų. Tad jei jaučiatės, jog šis straipsnis jums neaktualus, nes jūs neturite ko investuoti, nes tiesiog neturite pinigų, tuomet pradėkite nuo taupymo, finansinio raštingumo ugdymo bei finansinių įpročių formavimo.