Imate paskolą pirmą kartą? Svarbiausia – neskubėti
Didžioji dalis lietuvių bent kartą yra ėmę paskolas, pirkę lizingu ar pasinaudoję kitomis finansinių bendrovių paslaugomis. Skaičiuojama, kad vien šiuo metu 1 iš 6-ių lietuvių turi įsipareigojimų greitųjų kreditų bendrovėms. Kai kurie yra paėmę net kelis kreditus ir jau spėję pasinaudoti paskolų refinansavimu. Dar reikėtų paminėti ir būsto paskolų turėtojus – pavienius asmenis ir šeimas. Vadinasi, įvairių rūšių finansinių įsipareigojimų bankams ir kredito bendrovėms turi per 1 mln. Lietuvos gyventojų.
Finansinių sunkumų patiria daugelis. Tyrimų duomenimis, dažniau greitąsias paskolas ima jaunimas, vyresni – atsargesni, jie dažniau skolinasi ne iš kredito bendrovių, bet iš giminių, draugų ar kaimynų. Tačiau galimybėmis pasiskolinti domisi įvairių amžiaus grupių asmenys. Ir nors kone visa informacija pateikiama kreditų bendrovių tinklalapiuose, labiau pasitikima paslaugą išbandžiusiųjų rekomendacijomis, atsiliepimais. Į kuriuos aspektus svarbu atkreipti dėmesį paskolos paraišką pildant pirmą kartą?
Kaip pasirinkti greitųjų paskolų bendrovę?
Pasirinkti paskolų bendrovę ir visas greitosios paskolos sąlygas išsiaiškinti reikėtų dar iki užpildant paraišką paskolai gauti. Tačiau prieš tai reikia atlikti nuodugnią analizę. Iš pirmo žvilgsnio visų kredito bendrovių pasiūlymai – panašūs, o čia dar pasipainioja ir bankų teikiamų vartojimo kreditų reklamos. Tačiau kiekviena paskola turi tam tikrų ypatumų, tad paskolų palyginimas tiesiog būtinas.
Vienas svarbiausių niuansų ieškant, iš kurios bendrovės pasiskolinti – neskubėti. Panaršius vos kelias minutes, galima rasti bendrovių, už analogiško dydžio kreditą prašančių kone trečdaliu mažesnių palūkanų. Palūkanų normų skirtumas – akivaizdus ir gali siekti iki 10-ies ir daugiau procentinių punktų.
Analizuojant bendrovių pasiūlymus, reikėtų atkreipti dėmesį į esminę informaciją:
- fiksuotą metinę palūkanų normą;
- mėnesio administravimo mokestį (jį taiko ne visos bendrovės, tačiau skolinantis nedidelę sumą ilgam periodui, būtent administravimo mokestis gali sudaryti ženklią įmokų dalį);
- sutarties sudarymo mokestį (jis lygiomis dalimis grąžinamas visu sutarties galiojimo laikotarpiu);
- mėnesio įmokas, įskaičiavus visus papildomus mokesčius;
- bendrą visu pasirinktu laikotarpiu (nuo 1 iki 72 mėn.) sumokamą sumą;
- bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą ir kt.
Jei kažkurios iš sąvokų neaiškios ar nesate tikri, neskubėkite pildyti paraiškos – susisiekite su kreditų bendrovių konsultantais, paieškokite informacijos interneto forumuose ir pan. Taip pat būtinai apsilankykite greitųjų kreditų bendrovių pasiūlymų palyginimų svetainėse – matydami visą pasiūlymų išklotinę vienoje vietoje, išsirinksite greičiau ir lengviau. Čia pat gausite informacijos ir apie bendrovių taikomas akcijas, palūkanų normas ir kt.
Greitos paskolos – ne vienintelis pasirinkimas
Jei pasiskolinti reikia tikrai labai skubiai – pavyzdžiui, per 15 min., greitosios paskolos – bene vienintelė alternatyva. Tačiau už stulbinamą operatyvumą ir mokėti teks daugiau. Bet jei pinigų prireikė buto remontui ar dar tik planuojate keisti automobilį, tikriausiai laikas stipriai nespaudžia, tad patyrinėkite, ką siūlo kredito unijos ir vartojimo paskolas teikiantys bankai. Beje, nepaminėjome ir tarpusavio skolinimo platformų. Jose teikiami tiek mažos vertės greitieji kreditai, tiek iki 20 tūkst. Eur paskolos, čia galėsite skolintis įprastai ar prašyti refinansuoti kitas paskolas ir finansinius įsipareigojimus. Jei jūsų kredito istorija ir reitingas nepriekaištingi, pasiskolinti taip pat galėsite palankiomis sąlygomis. Tad svarbiausia – neskubėti, vadovautis sveiku protu bei žinoti atsakomybes.