Ką reiškia būti skolininku ir ar paskolos turintiems skolų yra prieinamos?
Ar kada pagalvojote ką reiškia būti skolininku? Skolininkas yra tas, kuris yra skolingas pinigus, dažniausiai bankui ar kitai finansų įstaigai. Kai imate paskolą, perkate lizingu ar apmokate už paslaugas su kreditine kortele, jūsų skolintojas laikomas kreditoriumi. Procesas suteikia jums pinigų, kai jums to reikia, ir jūs mokate kiekvieną mėnesį, kol negrąžinsite to, ką pasiskolinote. Jei skolintojas yra kreditorius, tai daro jus skolininku.
Buvimas skolininku mūsų visuomenėje dar turi lengvą neigiamą atspalvį, tačiau šiuolaikinis pasaulis yra „varomas“ skolintais pinigais, todėl natūralu, jog kiekvienas esame kam nors skolingi. Tad verta pasigilinti ką reiškia būti skolininku, kaip išmokėti paskolas ir ar suteikiamos paskolos turintiems skolų.
- Kas yra skolininkas?
- Kodėl svarbu netapti skolininku?
- Į ką reikia atsižvelgti, jei negalite sumokėti paskolos?
- Paskolos įsipareigojimų ignoravimo pasekmės
- Paskolos turintiems skolų – įmanoma, bet ar reikia?
- Ar įmanoma gauti paskolą turint skolų su bloga kredito istorija?
Kas yra skolininkas?
Skolininkas yra asmuo ar įmonė, skolinga kitam asmeniui ar įmonei. Jei esate skolininkas, esate skolingas kitam subjektui. Kartais skolininkas reiškia asmenį, kuriam pateikiama bankroto byla.
Pasiskolinęs pinigus skolininkas tampa skolingas skolintojui ar finansų įstaigai. Paprastai žmonės užpildo paraiškas ir turi teisinių įsipareigojimų skolindamiesi pinigus – kitaip tariant, jei imate paskolą, turite sutartinę prievolę ją grąžinti.
Kodėl svarbu netapti skolininku?
Jei esate skolininkas, turite tam tikrą finansinę atsakomybę. Jūsų turimos skolos rūšis ir suma gali turėti įtakos jūsų kredito reitingui, todėl svarbu žinoti, kokią skolą šiuo metu turite ir kokių strategijų galite imtis, kad ją sumokėtumėte. Kai sutinkate skolintis pinigų iš skolintojo, nesvarbu ar tai būtų bankas, greitųjų kreditų įmonė ar kredito unija, jūs sudarote teisinę sutartį. Jūs esate atsakingi už tai, kad prieš pasirašydami šią sutartį visiškai suprastumėte už ką pasirašote ir kam įsipareigojate. Jūsų parašas skolintojui sako, kad sutinkate įvykdyti savo įsipareigojimus, grąžindami paskolą pagal sutartyje numatytas sąlygas bei terminus.
Į ką reikia atsižvelgti, jei negalite sumokėti paskolos?
Bet kam gali pasitaikyti, jog negalės apmokėti savo finansinių įsipareigojimų. Taigi, jei negalite sumokėti mėnesinės paskolos grąžinimo įmokos, atlikite šiuos veiksmus:
- Kreipkitės į kreditorių nedelsdami, prieš mokėjimo terminą. Jūsų skambutis parodo jūsų sąžiningumą ir atsakomybę. Dauguma kreditorių yra pasirengę pateikti alternatyvių pasiūlymų, jei jūsų finansinė padėtis pasikeitė.
- Nelaukite, kol pasibaigs terminas arba kol jums paskambins pats kreditorius. Laukimas pastato jus į nepalankią padėtį, kai susiduriate su savo kreditoriumi, ir tai yra paskutinis dalykas, kurio norite.
- Paprašykite malonės laikotarpio. Jei tai yra vienkartinis įvykis, jūsų kreditorius gali suteikti jums lengvatinį laikotarpį, suteikdamas laiko susitvarkyti savo finansinius reikalus. Daugelis kreditorių siūlo paskolos grąžinimo pratęsimo paslaugą. Nors ji mokama, tačiau jūs išlošiate laiko, jei būtent laiko jums tik ir trūksta.
- Iš naujo derinkite savo paskolos sąlygas. Jei jūsų padėtis visam laikui pasikeitė, jūsų kreditorius gali pratęsti paskolos terminą. Tai paskirstys mokėjimus ilgesniam laikotarpiui, suteiks jums galimybę mokėti mažesnes mėnesines įmokas ir sumažins stresą.
Paskolos įsipareigojimų ignoravimo pasekmės
Paskolos grąžinimas yra teisinė prievolė. Jei nesilaikysite paskolos sutarties sąlygų, jūsų kreditorius turi teisę kreiptis į teismą, kad susigrąžintų skolos likutį. Tai gali įvykti keliais būdais.
- Jei paskola yra užtikrinta daiktine hipoteka, naudotas užstatas, kreditorius turi teisę perimti jūsų pasirašytą turtą kaip užstatą. Tada kreditorius gali parduoti turtą ir panaudoti gautas lėšas padengti paskolos likutį.
- Jei paskolai nėra suteiktas nekilnojamojo turto hipotekos kreditas arba jūs neįkeitėte jokio turto kaip užstato, kreditorius gali gauti teismo nurodymą perduoti išieškojimą antstoliams. Antstoliai gali imtis pačių įvairiausių priemonių, pavyzdžiui, kreiptis į jūsų darbdavį su prašymu išskaičiuoti skolą iš jūsų atlyginimo ar užšaldyti sąskaitas.
- Jei jūsų sutuoktinis ar kitas asmuo kartu pasirašė jūsų paskolos paraišką, kreditorius paprastai perduoda mokėjimo reikalavimą tam asmeniui.
Bet kokiu atveju – paskolos suma turi būti gražinta arba bus išieškota.
Tikriausiai galite išvengti šių pasekmių, būdami iniciatyvūs ir atlikdami aukščiau aprašytus veiksmus. Jei jūsų finansiniai sunkumai yra rimti ir negalite jų išspręsti patys, turėtumėte apsvarstyti galimybę konsultuotis kredito klausimais su specialistais.
Paskolos turintiems skolų – įmanoma, bet ar reikia?
Jei jau turite paėmę paskolą, ir prireikė papildomų pinigų, pirmas dalykas ką turėtumėte padaryti, tai labai gerai pasvarstyti ir paskaičiuoti ar jums tikrai reikia dar vienos paskolos? Ar ji nepakenks jūsų dabartinei finansinei situacijai, ar pinigų „reikia“ ar „norisi“?
Jei vis gi pinigų reikia ir paskola neišvengiama, kokios tikimybės ją gauti? Nes, kaip žinia, vienas iš punktų, pagal kurį sprendžiama ar suteikti paskolą, yra tai, jog paskolos gavėjas neturi turėti įsiskolinimų. Šioje vietoje naudingiausias variantas paskolos refinansavimas. Jei turite paėmę vartojimo kreditą ar paskolą internetu bei jau esate dalį paskolos grąžinę, tikėtina, jog refinansuojant paskolą galėsite gauti papildomą paskolą.
Kiti variantai gauti paskolą turintiems skolų:
- Paskola su vekseliu. Kadangi paskolos vekselio išieškojimui teikiama pirmenybė prieš kitas paskolos formas bei paskolos negražinimo atveju nereikia kreiptis į teismą, o išieškojimas iš karto perduodamas antstoliams, tai gana parankus įrankis skolinantiems, todėl prisiimama rizika skolinti žmonėms, kurie jau turi skolų.
- Paskola su užstatu. Užstatas, ar tai būtų nekilnojamas turtas, ar automobilis, yra taip pat puikus svertas sumažinantis kreditoriaus riziką. Kreditorius turėdamas galimybę padengti įsiskolinimą su užstatu, yra linkęs labiau suteikti paskolą, nei jei nėra užstato.
Abu šie variantai dažniausiai galimi kuomet skolinamasi iš privačių asmenų, teikiančių paskolų suteikimo paslaugas (kartais ne visai legaliai). Tačiau tokį variantą gali pasiūlyti ir greitųjų kreditų įmonės bei kitos kreditus teikiančios institucijos. Svarbiausia klausti, teirautis ir tartis. Ne viskas yra matoma užklausų formose ir paskolos prašymo paraiškose, kartais reikalingas tiesiog pokalbis su konsultantu.
Ar įmanoma gauti paskolą turint skolų su bloga kredito istorija?
Bloga kredito istorija neužkerta kelio gauti paskolai turint skolų. Tačiau kaip ir turimų įsipareigojimų dydis, kredito istorija yra vertinama individualiai pagal kiekvieno kreditoriaus vidines tvarkas ir prioritetus.
Apibendrinant, visada atminkite, jog tokie kriterijai kaip kredito reitingas, kredito istorija, lojalumas kreditoriui, taip pat daro didelę įtaką kreditorių sprendimui. Tačiau vienas dalykas yra svarbus suprasti – paskolos turintiems skolų nėra tokiomis geromis sąlygomis, kaip tradicinės paskolos. Todėl visada verta apsvarstyti ar tai būtina paskola ir jos reikia.