Ką svarbu žinoti norint kreiptis dėl paskolos

skirtingos paskolosDaugybė vartotojų paskolomis naudojasi siekdami įsigyti pirkinius, kurių priešingu atveju savo asmeninėmis lėšomis įsigyti nepajėgtų. Ir nors paskola gali būti puikiu finansiniu įrankiu, jei ja naudojamasi tinkamai, ji taip pat gali tapti ir didele našta.

Todėl norint išvengti per daug didelės paskolos, jūs turite suprasti, kaip paskolos veikia, kaip uždirba kreditoriai, kokius įsipareigojimus prisiima vartotojai ir kaip yra vykdomas vartotojų mokumo vertinimas.

 1. Šiuolaikinė rinka ir paskolų pasiūla
 2. Skirtingi kreditoriai ir jų siūlomos paskolos
 3. Pagrindiniai skirtingų paskolų rūšių skirtumai

Šiuolaikinė rinka ir paskolų pasiūla

Šiuolaikinėje finansinių paslaugų rinkoje vartotojams yra prieinama labai didelė paskolų pasiūla:

 • Greitieji kreditai;
 • Vartojamosios paskolos;
 • Paskolos automobiliui;
 • Būsto paskolos;
 • Verslo paskolos;
 • Studijų paskolos;
 • Kita.

Didelė skirtingų rūšių paskolų įvairovė pirmą kartą dėl paskolos besikreipiantį vartotoją gali gluminti ir kelti jam daug klausimų. Todėl norint priimti teisingą sprendimą, reikia įvertinti ne tik paskolų sąlygas, tačiau ir savo numatytus finansinius tikslus.

Skirtingi kreditoriai ir jų siūlomos paskolos

„Greita paskola“ – tai terminas, kuris šiandien naudojamas norint apibūdinti labai platų skirtingų paskolų spektrą, kadangi paskola dabar gali būti suteikta bene tą pačią dieną. Tačiau iš tikrųjų šis terminas buvo pradėtas naudoti norint apibūdinti greituosius kreditus arba greitąsias paskolas.

Greitasis kreditas arba greita paskola yra siūloma greitųjų kreditų bendrovių. Tai nėra ta finansinė paslauga, kurią galėtų pasiūlyti bet kuris komercinis bankas ar kredito unija. Tai specifinė paskolų rūšis, kurią siūlo tik greitųjų kreditų bendrovės. Kai kurios iš jų specializuojasi išskirtinai greitųjų paskolų teikime, o kai kurios savo asortimente turi ir daugiau skirtingų paskolų, pvz., vartojamąsias paskolas, paskolas automobiliui įsigyti, verslo paskolas ir kt.

Skirtingi kreditoriai taiko skirtingus paskolų pasiūlymus, todėl pirmiausia reikia suprasti, ką norima pasiekti, o tik tuomet imtis kreditorių paieškos.

Pagrindiniai skirtingų paskolų rūšių skirtumai

Kadangi kreditoriai savo klientams gali pasiūlyti skirtingo dydžio, nevienodų palūkanų ir įvairiems terminams suteikiamas paskolas, naudinga žinoti pagrindinius populiariausių paskolų rūšių skirtumus.

Greitieji kreditai

Greitųjų kreditų bendrovių šiandieninėje finansinių paslaugų rinkoje yra galybė. Tai parodo, kokia didele paklausa pasižymi greitos paskolos internetu. Tačiau nepaisant jų populiarumo, greitos paskolos yra viena rizikingiausių paskolų rūšių, kadangi jos pasižymi didžiausia palūkanų norma ir trumpiausiu grąžinimo terminu.

 • Aukštos palūkanos. Greitųjų kreditų palūkanos yra gerokai aukštesnės nei vartojamųjų ar būsto paskolų. Todėl norint kreiptis dėl greitosios paskolos, būtina atsižvelgti ne tik į sumą, kurią siekiama pasiskolinti, tačiau ir į bendrą sumą, kurią reikės grąžinti kreditoriams.
 • Trumpas grąžinimo terminas. Dažniausiai greita paskola yra suteikiama trumpesniam laikotarpiui, pvz., nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Todėl vartotojas, kuris kreipiasi dėl greitojo kredito, turi būti tikras, kad kelių ateinančių mėnesių laikotarpyje jis pajėgs padengti savo prisiimtus finansinius įsipareigojimus.
 • Nedidelė paskolos vertė. Greitieji kreditai paprastai būna mažesnės vertės, todėl vartotojai jais dažniausiai naudojasi tuomet, kai jiems reikia įsigyti nedidelės vertės pirkinį ar pasinaudoti tam tikromis paslaugomis.
 • Greitas paskolos suteikimas. Kadangi greitųjų kreditų vertė yra mažesnė, o palūkanos gerokai aukštesnės, šios rūšies paskolos internetu gali būti suteiktos kur kas greičiau ir paprasčiau. Kai kurie kreditoriai dėl greitųjų kreditų vartotojams suteikia galimybę kreiptis net ir trumposiomis SMS žinutėmis.

Vartojamosios paskolos

Tai yra viena iš populiariausių paskolų rūšių, kadangi vartojamųjų paskolų panaudojimo galimybės yra labai didelės. Vartotojai dėl vartojamosios paskolos į kreditorius kreipiasi dėl labai skirtingų priežasčių – vieni nori atlikti kapitalinį savo būsto remontą, o kiti galvoja apie visos buitinės technikos atnaujinimą.

 • Žemesnės palūkanos. Ieškant vartojamosios paskolos nesunku suprasti, kuo ši paskolų rūšis skiriasi nuo greitųjų kreditų. Vartojamųjų paskolų palūkanos būna gerokai žemesnės, todėl bendra paskolos vertė taip pat būna mažesnė.
 • Ilgesnis grąžinimo terminas. Dažnai vartojamosios paskolos yra suteikiamos nuo vienerių iki penkerių metų, todėl vartojamosios paskolos grąžinimo įmokos yra išskaidomos per ilgesnį laikotarpį, tokiu būdu sumažinant mėnesines paskolos grąžinimo įmokas.
 • Vidutinė paskolos vertė. Vartojamosios paskolos vertė skiriasi atsižvelgiant į pasirenkamus kreditorius, tačiau dažnai vartojamoji paskola gali siekti ir penkis ar dešimt tūkstančių eurų (kai kuriais atvejais paskolos suma gali būti ir dar didesnė).

Būsto paskolos

Didžioji dalis gyvenamųjų būstų Lietuvoje yra įsigyjami būsto paskolų pagalba. Stiprėjant šalies ekonominei padėčiai lygiagrečiai auga ir būsto paskolų paklausa.

 • Mažos palūkanos. Kreipiantis dėl būsto paskolos galima tikėtis bene pačių mažiausių palūkanų. Ir pagrindinė viso to priežastis – didelė būsto paskolos vertė ir ilgas paskolos grąžinimo laikotarpis. Tačiau kiekvienas kreditorius (dažniausiai tai būna komerciniai bankai) siūlo skirtingo dydžio palūkanas, todėl prieš pasirenkant būtina įvertinti ir palyginti skirtingus pasiūlymus.
 • Labai ilgas grąžinimo terminas. Būsto paskolos dažnai imamos gerokai ilgesniam nei 20 metų laikotarpiui, todėl tai tampa ilgalaikiu finansiniu įsipareigojimu.
 • Didelė paskolos vertė. Būsto paskola yra bene pats didžiausias vartotojų prisiimamas finansinis įsipareigojimas. Būsto paskolos vertė gali būti tiek 50 tūkst., tiek ir 200 tūkst. ar dar didesnė.
 • Sudėtingesnis paskolos gavimo procesas. Norint kreiptis dėl būsto paskolos tenka įveikti gerokai sudėtingesnį kelią. Kadangi tai yra didelis finansinis įsipareigojimas, kreditoriai labai kruopščiai vykdo mokumo vertinimą ir vartotojams kelia ypatingai aukštus reikalavimus.

Paskolos automobiliui

Jei kada pagalvojote, kaip šiandien žmonės gali sau leisti gatvėmis riedėti pačiais naujausiais ir prabangiausiais automobiliais, atsakymą pateikia paskolos automobiliui arba lizingo paslaugos. Ir nors lizingo paslauga yra labai populiarus pasirinkimas, paskolos automobiliui atveju vartotojas turi didesnę pasirinkimo laisvę.

 • Vidutinės palūkanos. Dėl vidutinio dydžio palūkanų (ir paskolos dydžio) paskolos automobiliui galėtų būti priskirtos ir prie vartojamųjų paskolų. Kadangi palūkanos nėra labai aukštos, nemenka dalis vartotojų savo naująjį automobilį nusprendžia įsigyti būtent paskolos automobiliui pagalba.
 • Vidutinis grąžinimo terminas. Vidutiniškai paskolos automobiliui yra suteikiamos nuo dviejų iki penkerių (arba šešerių) metų, todėl per tokį laikotarpį išskaidyta paskolos suma įprastai reikšmingai nepaveikia žmogaus finansinės situacijos.
 • Vidutinė paskolos vertė. Dažnai paskolos automobiliui vertė būna nuo penkių iki dešimties ar dvidešimties tūkstančių eurų. Ši suma gali skirtis atsižvelgiant į skirtingus kreditorius. Tačiau tokios paskolos pagalba galima įsigyti tiek dėvėtą, tiek ir visiškai naują transporto priemonę.
 • Mažiau suvaržymų nei lizingo atveju. Skirtingai nei lizingo paslaugų atveju, gavus paskolą automobiliui vartotojas gali savo nuožiūra be jokių apribojimų išsirinkti jam patinkančią transporto priemonę. Be to, jam nebūtina įsigytą automobilį apdrausti KASKO draudimu.

Verslo paskolos

Tai dar viena paskolų rūšis, kuri yra siūloma daugelio kreditorių, tačiau verslo paskolomis naudojasi ne fiziniai, bet juridiniai asmenys.

Skirtingai nei jau minėtų paskolų rūšių atveju, verslo paskolos atveju nebūtų galima išskirti labai ryškių šiai paskolos rūšiai būdingų veiksnių. Verslo paskolai palūkanos gali būti tiek labai didelės, tiek ir labai mažos. Grąžinimo terminas gali būti labai ilgas, o gali būti ir labai trumpas. Paskolos vertė gali siekti vos kelis tūkstančius eurų, o gali būti ir keli milijonai eurų. Visa tai labai tiesiogiai priklauso tiek nuo kreditorių, tiek ir nuo verslo finansinės situacijos, jo amžiaus, vykdomos komercinės veiklos, paskolos paskirties, kreditingumo ir kt.

greitas kreditas palyginimas