Karantinas ir paskolos: ką svarbu žinoti kiekvienam?

Karantinas ir paskolos Šalyje paskelbtas karantinas sukėlė bene didžiausią grėsmę verslo ir asmeniniams finansams. Jau dabar daugelis puse lūpų kalba, kad karantinas po kovo 30-osios užsitęs dar mažiausiai 2–4 savaites.

COVID-19 jau smogė daugeliui verslų ir savarankiškai dirbančiųjų, atėmęs pagrindines pajamas ir privertęs sukti galvą, iš ko reikės sumokėti mokesčius, atlyginimus ir apskritai išgyventi, o kur dar paskolos ir kiti įsipareigojimai… Vyriausybė šiuo metu imasi visų įmanomų priemonių siekdama sumažinti neigiamą pandemijos poveikį.

Kokią neigiamą įtaką verslui padarė pandemija?

Mūsų šalyje paskelbtas karantinas neigiamai paveikė turizmo, viešojo maitinimo, pramogų sektorius, kai kurių sričių verslininkus ir savarankiškai dirbančiuosius. Daugelis žmonių liko be darbo ir be pajamų.

Sumažėjo daugelio prekių, išskyrus maisto, vaistų ir medicininių priemonių, paklausa. Tačiau įtaką daugiau ar mažiau pajus ir kiti sektoriai – tie, kurių pandemija tiesiogiai neliečia. Daugybei žmonių aktuali valstybės parama ir patarimai, kaip šiuo sudėtingu laikotarpiu patirti kuo mažiau nuostolių.

Dar praėjusią savaitę vyriausybė patvirtinto ekonomikos skatinimo ir pagalbos paketą verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19 pandemijos. Šiam tikslui bus skiriama 2,5 mlrd. Eur, taip pat ketinama leisti savarankiškai skolintis ir savivaldybėms.

Paskolos ir force majeure

O kaip elgtis tiems, kurie anksčiau buvo paėmę paskolas? Ar šiuo metu galima pasiskolinti iš kredito bendrovių?

Kaip minėta, bene didžiausi iššūkiai – verslai negali atsiskaityti su tiekėjais bei mokėti atlyginimų darbuotojams. Tokiu atveju verslininkams patariama visomis išgalėmis bandyti išsaugoti darbuotojus – daugelis įmonių konkurencingos tapo dėl puikios specialistų komandos. Valstybė įsipareigoja padengti dalį prastovos lėšų.

Jei verslininkai dėl paskelbto karantino susidūrė su didelėmis finansinėmis problemomis, jiems patariama kreiptis į savo banką ir pasitarti dėl tinkamiausių šiuo atveju priemonių. Be to, kiekvienoje paskolos sutartyje numatyta, kaip abi pusės turėtų elgtis force majeure (nenugalimos jėgos) atveju.

Karantino metu kredito įstaigų veiklą įpareigotas reguliuoti Lietuvos bankas.

Kaip elgtis privatiems vartotojams, dar iki karantino paėmusiems paskolą ar kreditą?

Jei šiuo metu dėl susiklosčiusios situacijos negalite vykdyti įsipareigojimų, susisiekite su kreditoriais ir pasiteiraukite, galbūt galima sumažinti paskolos įmokas ar jas kuriam laikui atidėti. Tikėtina, kad pavyks rasti kompromisą: daugelis bendrovių noriai sutinka pratęsti paskolos grąžinimo terminą.

Jei bendrovės, iš kurios  buvo paimta paskola, specialistai tik gūžčioja pečiais ir teigia, kad šiuo metu niekuo padėti negali ir neturi galimybių pakeisti paskolos sąlygų, pasidomėkite, gal kita bendrovė patraukliomis, kur kas lankstesnėmis sąlygomis refinansuos jūsų įsipareigojimus. Tik kiekvienos jų pasiūlymus išstudijuokite kuo atidžiau ir pasirinkite geriausią – jums nereikia paskolos, kurios sąlygos – kone identiškos, lyginant su dabartinės.

Paskolos: ar pavyks jas gauti šiuo sudėtingu laikotarpiu?

  • Akivaizdu, kad šiuo laikotarpiu gauti bet kokio tipo paskolą bus gerokai sunkiau. Atlyginimo bazė karantino metu gali ženkliai sumažėti, todėl jei darbo sutartyje nėra nurodyta, kokius priedus darbuotojas gauna ir karantino laikotarpiu atlyginimas bus mažesnis, tai atsispindės ir paskolos dydyje. Kredito įstaigos paprastai vertina tik atlyginimo bazę.
  • Visos kredito įstaigos dar atidžiau vertina paskolų paraiškas, tikrina kredito istorijas ir t. t. Ši situacija – sudėtinga ir kredito įstaigoms. Kai kurios iš jų šiuo metu nebeteikia didelės vertės paskolų verslo reikmėms ar būstui įsigyti.
  • Šiuo metu kredito bendrovės suteikia galimybę iki 6 mėn. laikotarpiui pasiimti „kredito atostogas“. Anksčiau galimas maksimalus laikotarpis buvo 3 mėn.
  • Internetinės paskolų bendrovės šiuo metu lankytojus aptarnauja tik nuotoliniu būdu – el. paštu, telefonu, per pokalbių programėles, bendraujant per tiesioginių konsultacijų formas ir t. t. Taigi nebeteikiamos visos finansinio tarpininkavimo paslaugos „PayPost“ ir kituose skyriuose.
  • Nuo kovo 19-osios sugriežtintas paskolų išdavimas šiuo metu jautriausiems sektoriams – laisvalaikio ir pramogų, taip pat restoranams, sporto klubams ir kt.

Būsto paskolų tendencijos

Šiuo metu finansų ekspertai norintiems imti būsto paskolas pataria palaukti bent 3–4 savaites, kol padėtis nebebus tokia įtempta.

Būsto nuomos kainos jau po truputį smunka. Tikėtina, kad karantinui užsitęsus ilgiau šiek tiek smuks ir būstų, ypač ekonominės/vidutinės klasės, kainos.

Net jei bankas ar kredito įstaiga suteikia paskolą, labai svarbu įvertinti asmeninę situaciją: kiek saugūs šiuo metu jaučiamės ir ar artimiausiu metu sugebėsime vykdyti finansinius įsipareigojimus. Savo finansines galimybes reikėtų vertinti ne tik iš dabartinių perspektyvų, bet ir numatant ateitį – bent jau artimiausius 6–12 mėn.

Patarimai, kaip efektyviau naudoti asmenines lėšas karantino metu

Reikėtų atidėti nebūtinųjų, brangesnių ir didesnės vertės pirkinių pirkimą geresniems laikams, ypač jei pajamos karantino laikotarpiu sumažėjo ir tie pirkiniai būtų perkami iš santaupų. Geriau jas pasilaikyti „juodai dienai“.

Taupyti – pirkti tik būtiniausius maisto produktus ir planuotis meniu savaitei į priekį, kad kuo mažiau nesuvartoto maisto tektų išmesti.

Jei situacija išties prasta – ieškoti pagalbos: daugybė organizacijų ir privačių asmenų yra pasiruošę padėti nukentėjusiems nuo pandemijos.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ