Karantinas parodė, kodėl svarbu turėti santaupų: mokomės kaip taupyti

2020 metai tikrai įeis į istoriją. Prisiminsime ir virusą, ir karantiną, ir ekonominę krizę. Bet reikia ne tik prisiminti, tačiau ir išmokti šio laikotarpio pamoką. Ir  viena pagrindinių – laikas išmokti taupyti!

Uždaromos įmonės, draudžiama tam tikra veikla, prastovos, priverstinės atostogos ir galiausiai darbuotojų atleidimai. Nežinomybė ar rytoj dar turėsi darbą ar ne supurti kone pusę dirbančių lietuvių, visose veiklų srityse, ypatingai pramogų, turizmo, kelionių, apgyvendinimo ir maitinimo srityse. Darbo netekimas visada skaudus smūgis, tačiau esant krizinei situacijai, tokiai, su kokia susidūrėme metų pradžioje, atėjo suvokimas, jog naujo darbo iš karto rasti nepavyks. O tai reiškia, jog teks kurį laiką gyventi iš santaupų. Bet ką daryti, jei tų santaupų nėra?

  1. Lietuviai nemoka taupyti
  2. Ką reiškia taupyti?
  3. 8 patarimai, kaip pradėti taupyti

Lietuviai nemoka taupyti

Ir tai nėra teorija. Lietuviai iš ties nemoka taupyti. 2019 metų duomenimis Europos Komisija prognozavo, kad „2017–2020 m. namų ūkių taupymo norma Lietuvoje visą laiką bus neigiama, t. y. visą šį laikotarpį standartinis Lietuvos gyventojas turėtų išleisti daugiau pinigų, nei realiai uždirba.“

Paskolos, greitieji kreditai, būsto paskolos yra normalu ir priimtina šiuolaikinėje visuomenėje. Tačiau skolintis protingai, turint finansinę apsaugos pagalvę netikėtu atveju, yra daug geriau ir saugiau. Ypač kai dar pernai ir ankstesniais metais prognozuota neigiama taupymo norma atsigręžė dabartinės krizės momentu.

Ką reiškia taupyti?

Taupyti – reiškia atsidėti pinigų atsargai, neišleisti visų gaunamų pajamų. Santaupomis laikomi atidėti pinigai, kurie gali panaudoti ypatingam pirkiniui ar esant ypatingai situacijai.

Specialistai rekomenduoja visada, bet kokiu momentu turėti santaupų tiek, kiek paprastai gaunate pajamų per 3 mėnesius. Tai yra mažiausia santaupų suma. Ji paprastai laikoma „juodai dienai“ – pinigai padėsiantys pragyventi netekus darbo, sergant ar esant kitai nelaimei.

Turint neliečiamas 3 mėnesių pajamų vertės santaupas, taupyti negalima sustoti. Ši suma didinama ir idealiu atveju turėtų pasiekti 6 mėn šeimos pajamų sumą. Lygiagrečiai gali būti taupoma kelionėms, atostogoms, namų atsinaujinimui, automobiliui, mokslui ir pan.

8 patarimai, kaip pradėti taupyti

  1. Išlaidų ir pajamų skaičiavimas

Jei gyvenate nuo atlyginimo iki atlyginimo, taupymas jums atrodo neįmanomas. Tačiau viskas įmanoma, jei persižiūrėsite savo biudžetą. Skirkite laiko atidžiai analizei kiek gaunate pinigų ir kiek išleidžiate. Išlaidos turėtų būti itin atidžiai suskaičiuojamos. Užsiveskite biudžetui skiriamą sąsiuvinį ar naudokitės specialiomis programėlėmis telefone. Žymėkite viską, kiekvieną ledų porciją ar gumos pakelį.

Jau po mėnesio, sugrįžę prie išlaidų peržiūros galėsite įvertinti ar visos išlaidos pateisinamos, ar visi pirkiniai buvo išties reikalingi. Tokios analizės ateityje sustabdo nuo impulsyvių pirkinių ateityje.

  1. Išsikelkite tikslą

Pasakymas taupyti „juodai dienai“ yra itin įsigalėjęs. Psichologai teigia, jog kartais bijoma taupyti, nes tarsi sutaupius ir ateis ta „juoda diena“. Todėl sugalvokite, kaip norite pavadinti tą sumą, kuri bus skirta ekstrinėms situacijoms ir nejudinama įprastai. Kaip kalbėjome,mažų mažiausiai tai turėtų tokia pat suma, kaip gautumėt atlyginimą už 3 mėn.

Geresnis variantas, o tuo pačiu ir saugesnis – 6 mėnesių atlyginimo vertė. Šie atidėti pinigai turi būti nejudinami, t.y. taip lengvai neprieinami, kad nekiltų pagunda jų išleisti pirmai progai pasitaisius. Jūsų pasąmonėje neturi nuolat išlįsti mintis, jog ten kažkur yra pinigų, už kuriuos galite nusipirkti naują mašiną ar išleisti prabangioms atostogoms.

  1. Pasirinkite neskausmingą metodą

Yra daugybė skirtingų rekomendacijų kaip reikėtų taupyti – vieni rekomenduoja iškarto po atlyginimo atsidėti nustatytą sumą į taupyklę ar persivesti į kitą banko sąskaitą. Kiti siūlo persivesti po nedidelę sumą kas savaitę. Daugiau naudojant grynuosius pinigus, siūloma grįžus iš parduotuvės iškratyti smulkias monetas į taupyklę.

Arba pasirinkti žaidimą – kiekvieną gautą tam tikros rūšies monetą (tam tikros vertės ar su tam tikru piešiniu, pvz., su užsienio šalies piešiniu ant vieno euro monetos) mesti į taupyklę. Toks žaidimas itin tinka vaikams mokantis taupyti – nepastebint, įmetant vos po vieną kitą monetą, metų gale jau susidaro didelė suma didesniam pirkiniu.

  1. Pradėkite dabar

Dažniausiai rimtiems „ruošiamasi“. Deklaruojama, jog taupyti pradėsite nuo Naujų metų, nuo mėnesio pirmos dienos, nuo sekančio atlyginimo. Tik dažniausiai ateina ir sausio 5, ir antradienis, ir atlyginimo spėjate išleisti, kol prisimenate savo pažadus. Todėl dabar pat paimkite taupyklę ar prisijungus prie banko sąskaitos peržvelkite galimybes susikurti taupymo sąskaitą.

  1. Taupykite ne vien pinigus

Nors kalbame apie santaupas, tačiau taupyti įmanoma, jei taupoma dalykams, kuriems išleidžiate per daug pinigų. Sugrįžkite prie biudžeto peržiūrėjimo ir svarstymų, kokios srityse galite sutaupyti. Galbūt iš inercijos mokate už kabelinę televiziją, nors jau seniai visi vakarais žiūri youtube. O gal mokate už šildymą, tačiau butas šaltas ir tenka papildomai šildytis elektriniu šildytuvu – šiluma iškeliauja per nesandarius langus.

Skaičiuokite kam ir kiek išleidžiate. Netgi nereikšmingas, 1 euro vertės skysto muilo buteliukas – galbūt parduotuvėje yra 5 litrų talpos skysto muilo, kurio kaina išdalinus į tuos buteliukus būtų vos 0,45 €? Lygiai tas pats su kitomis priemonėmis, kurių galima nusipirkti didesnėmis talpomis, taip sutaupant.

  1. Pasvarstykite apie pajamų didinimą

Sunku taupyti, kuomet atlyginimas nėra didelis. Geriausias būdas taupyti – yra padidinti pajamas, nedidinant išlaidų. Galbūt galite pakeisti darbą, kuriame jums mokėtų daugiau? O galbūt galite laikinai susirasti papildomo darbo ar sezoninio darbo. Apie papildomą darbą galvokite trumpam laikotarpiui, kadangi dirbti per du darbus tikrai išvargina ir ilgainiui nė vieno darbo neatliekate 100 procentų.

Jei yra galimybė – tobulėkite, mokykitės papildomai, būkite pastebėtas dabartinėje darbovietėje, nusistatykite tikslą, į kokią poziciją norėtumėte pereiti, kokio paaukštinimo norėtumėte ir to siekite. Pakalbėkite su darbdaviu ir išsakykite savo planus, pasiteiraukite ką papildomai galėtumėte išmokti, jog galėtumete pretenduoti į norimą poziciją.

  1. Taupykite neplanuotas pajamas

Skaičiuojant biudžetą, žinote kiek gaunate pajamų ir kiek paprastai išleidžiate. Ir jei išmokote gyventi su tokiomis pajamomis, tuomet gavus papildomų pajamų, net negalvojant perveskite į taupymo sąskaitą ar taupyklę. Jūs neplanavote tų pajamų, tad nėra poreikio ir išleisti – taupykite.

Ir pabaigai, taupymas – nuolatinis tobulėjimas. Tad domėkitės, skaitykite patarimus, idėjas kaip taupyti, galbūt net investuoti ir padidinti sutaupytas lėšas. Būkite atsargūs, pasverkite investavimo rizikas, nes jūsų tikslas išsaugoti tiek kiek sutaupėte, o ne prarasti.

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas