Paskolos iš privačių asmenų arba P2P investavimas

Sakoma, kai žmonės pradeda apie jus kalbėti, tai reiškia, jog jūs pradėjote daryti kažką ypatingai gero. Paskolų kontekste bene lygiai tą patį būtų galima pasakyti apie tokias „Fintech“ inovacijas kaip P2P (angl. „Peer-to-Peer“) skolinimąsi ir/arba investavimą. Šiandien tarpusavio skolinimo platformose suteikiamos paskolos iš privačių asmenų yra paremtos duomenų mokslu, šiuolaikinėmis technologijomis, todėl vartotojams siūlo gerokai efektyvesnį modelį finansinių paslaugų teikimui žemesniais kaštais, greitesnę investicinę grąžą ir labai aiškų bei tikslų procesą.

Sparčiai augant tarpusavio skolinimosi platformų populiarumui ir visai P2P sprendimų rinkai, aplink mus yra apstu informacijos, kuri yra ne tik labai naudinga, tačiau ir įdomi. Todėl padedant jums daugiau sužinoti apie paskolas iš privačių asmenų ir P2P investavimą, pateikiame keletą įdomių faktų.

„ZOPA“ yra pirmoji P2P platforma

Didžiosios Britanijos kompanija „ZOPA“ buvo pirmoji P2P tipo tarpusavio skolinimo platforma. Ji buvo įkurta 2004 m. Bekingemo grafystėje. Po dvejų metų (2006 m.) pasirodė ir „Prosper“ P2P platforma, kuri tapo pirmąja tarpusavio skolinimo platforma Jungtinėse Amerikos Valstijose. Praėjus vieneriems metams (2007 m.) JAV atsirado ir dar viena visame pasaulyje šiandien bene geriausiai žinoma „Lending Club“ platforma.

Kadangi P2P investavimas nebėra nauja sritis, kuri skaičiuotų tik pirmuosius savo egzistavimo metus, ir tarpusavio skolinimo platformos labai sėkmingai išgyveno ekonominę krizę (2007-2009 m.), daugybė žmonių investavimui tarpusavio skolinimo platformose skiria didžiulį dėmesį ir P2P investavimą paverčia nemenkomis savo pasyviomis pajamomis. Pasauliniu mastu taipogi pastebima, kad daugybė kompanijų aktyviai investuotoja (ir yra pasiruošusios aktyviai tęsti investavimą ateityje) į „Fintech“ sprendimais paremtas kompanijas, tarp kurių yra ir tarpusavio skolinimo platformos, neabejotinai finansinių paslaugų rinkoje sukėlusios labai didelį perversmą.

Didžiausia ir populiariausia tarpusavio skolinimo platforma yra „Lending Club“

„Lending Club“ yra pati didžiausia JAV veikianti P2P skolinimo platforma, kurioje buvo suteikta daugiau nei 50 milijardų USD vertės paskolų. Antroji pagal dydį tarpusavio skolinimo platforma yra „Prosper“, kurioje suteiktų paskolų suma viršija 12 milijardų USD.

Atsižvelgiant į vidutinį paskolų dydį, kuris yra apytiksliai 15 000 USD, „Lending Club“ platformoje yra išduoda daugiau nei 3,3 mln. paskolų. Ir tai yra įspūdingi skaičiai – nepamirštant, kad paskolos tarpusavio skolinimo platformose yra suteikiamos fizinių asmenų, būtent todėl šis modernus skolinimosi būdas yra vadinamas „žmonėms žmonėms“ arba „žmogus žmogui“.

Vartotojai įprastai naudojasi P2P paskolomis tam, kad padengtų kreditinių kortelių skolą

Statistika rodo, kad didžioji dalis žmonių (žvelgiant pasauliniu mastu), kurie naudojasi tarpusavio skolinimo platformomis siekdami gauti paskolas, tai daro norėdami padengti turimas kreditinių kortelių skolas. Ir nors kartais gali atrodyti, kad paskola padengti skolą nėra tikslinga, jei yra įmanoma sutaupyti palūkanų atžvilgiu, tai gali būti teisingas ir praktiškas finansinis sprendimas.

Tačiau minėta priežastis, dėl kurios nemenka dalis žmonių naudojasi šiuolaikinėmis P2P platformomis, nėra vienintelė. Tarpusavio skolinimo platformomis vartotojai labai dažnai naudojasi ir šiais tikslais:

  • Būsto remontui
  • Mokesčių padengimui
  • Verslo reikmėms
  • Refinansavimui
  • Kita

Pirmoji Lietuvoje P2P platforma yra „SAVY“

Apie šią tarpusavio skolinimo platformą yra girdėjęs bene kiekvienas mūsų šalies gyventojas. „SAVY“ buvo pirmoji tokio tipo P2P skolinimosi platforma, kurios dėka plačioji Lietuvos auditorija sužinojo apie pasaulyje egzistuojantį tarpusavio skolinimą.

„SAVY“ platformoje galima investuoti tiek į įprastas paskolas, tiek ir į tas, kurios yra suteikiamos su nuosavo turto įkeitimu (t.y. su užstatu). Paskolų palūkanos kiekvienu atveju gali būti skirtingos – tai labai tiesiogiai priklauso ir nuo to, ar yra investuojama į paskolas be užstato, ar į paskolas su turto įkeitimu.

Šioje iki šiol Lietuvoje labai populiarioje tarpusavio skolinimo platformoje pinigų (t.y. paskolų) judėjimas vyksta tarp skolinančių ir besiskolinančių asmenų. Tai reiškia, kad šio proceso metu yra apeinama pati tarpusavio skolinimo platforma, suteikiant vartotojams gerokai daugiau patogumo.

Antroji Lietuvoje tarpusavio skolinimo platforma – „FINBEE“

FINBEE“ yra dar viena Lietuvoje gerai žinoma tarpusavio skolinimo platforma, kuri šioje rinkoje atsirado po jau minėtos „SAVY“ P2P platformos. Investuotojai šioje platformoje gali pasirinkti paskolas be turto įkeitimo ir paskolas verslui (pastarosios gali būti tiek be nekilnojamojo turto užstato, tiek ir su NT užstatu).

Ir nors šiandien „FINBEE“ platformoje visas investavimo procesas yra labai panašus, kaip ir kitose tokio pobūdžio virtualiose platformose, pačioje pradžioje „FINBEE“ platformoje veikė visiškai kitoks principas, kuomet investuotojai dalyvaudavo aukcione ir tik tie statymai, kurie pasižymėdavo žemiausiomis palūkanomis, dalyvaudavo konkrečių paskolų finansavime. Tokiais atvejais paskolas norintiems gauti žmonėms tekdavo pakankamai ilgai laukti, nepaisant to, kad jie galėdavo paskolas gauti žemesnėmis palūkanomis. Tuo tarpu investuotojams taip pat tekdavo išeikvoti labai daug savo laiko, kol jie galiausiai galėdavo suformuoti jiems pakankamą investicinį portfelį.

Kadangi minėtas principas, veikęs „FINBEE“ platformoje, nebuvo pakankamai efektyvus, galiausiai šioje tarpusavio skolinimo platformoje buvo pasitelktas įprastinis ir klasikiniu vadinamas P2P investavimo būdas.

P2P investavimas siūlo pakankamai didelę investicinę grąžą

Kadangi P2P investavimo sritis jau gali pasigirti pakankamai ilga istorija, taip pat joje nestinga ir įvairių mitų. Kai kurie žmonės mano, kad tai yra investicinė sritis, kuri siūlo labai menką investicinę grąžą. Tačiau tai yra tik mitas.

Investavimas į tarpusavio skolinimo platformas pasižymi kur kas didesne investicine grąža – lyginant su įprastinėmis paskolų schemomis ir daugeliu atveju jos pralenkia investicinius fondus, siūlant dviejų skaičių grąžą, kurie per metus gali siekti ir net 36%. Žinoma, investicinė grąžą labai tiesiogiai priklauso nuo pasirenkamų paskolų, nuo turimo bendro investicinio portfelio ir pasirenkamų tarpusavio skolinimo platformų. Be to, palyginimui nereikėtų pamiršti ir taupomųjų indėlių, kurių grąža įprastai būna apytiksliai 0,3-1%, o atsižvelgiant į infliaciją, pastaruoju atveju pinigai gali netgi nuvertėti.

Jums nereikia būti investavimo ekspertu

Norint investuoti į P2P platformas, nereikia būti investavimo ekspertu, turinčiu ilgametę investicinę patirtį. Tai yra labai paprasta ir nesudėtinga investavimo forma. Be to, tai yra labai saugus investavimo būdas, kadangi investuotojų pinigai yra skolinami kitiems vartotojams iš anksto nustatytomis palūkanomis, naudojantis virtualia platforma, kurioje kiekvienas paskolos prašantis fizinis asmuo yra įvertinamas tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus, tokiu būdu įsitikinant, kad kiekvienas į paskolų prašančiųjų vartotojų sąrašus įtrauktas asmuo yra mokus. P2P investavimo atveju, jums tereikia pasirinkti vartotoją, kurio pateikta paskolos informacija atitinka jūsų lūkesčius.

Tarpusavio skolinimo platformose jūs galite užsiregistruoti bet kur ir bet kada – netgi naudojantis savo išmaniuoju telefonu. P2P platformų vartotojo sąsaja yra moderni ir intuityvi, todėl net ir nepatyrusiems vartotojams nesukelianti papildomų sunkumų. Taigi, jei planuojate pasiskolinti tikrai verta apsvarstyti patogias paskolas žmonių.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas