Sutelktinis finansavimas: ką svarbu žinoti prieš investuojant?

Sutelktinis finansavimasStatistikos departamento duomenimis, 45 proc. Lietuvos gyventojų per 2020 metus tikisi bent kiek padidinti savo santaupas. 5 proc. respondentų mano, kad jiems per artimiausius metus pavyks sutaupyti daugiau, nei sutaupė per ankstesnius metus. Bent 6 atlyginimų dydžio sumą yra sukaupę 11 proc. Lietuvos gyventojų.

Pastarieji svarsto, kaip bent kiek padidinti santaupas, kai vidutinė metinė infliacija siekia 2,3 proc.: būtent ji ir „suvalgo“ dalį sutaupytų lėšų. Todėl finansų ekspertai pataria ieškoti priimtiniausių būdų investuoti: bent kelių procentų metinė grąža kompensuotų pinigų nuvertėjimą ir dar leistų šiek tiek uždirbti.

Kiek šiuo atžvilgiu dėmesio vertos sutelktinio finansavimo platformos, kuriose esame įpratę imti greituosius kreditus ar paskolas?

Kas yra sutelktinis finansavimas?

Anksčiau gan patrauklus ir visiškai paprastas būdas padidinti pajamas buvo bankų indėliai. Tačiau šiandien bankai sudarantiems terminuotųjų indėlių sutartis nebežada praktiškai jokių naudų: vidutinės metinės palūkanos nesiekia nė 1 proc., ir tai tik sudarant ilgalaikes sutartis. Didesnes palūkanas (iki 2,6 proc.) moka tik kai kurios kredito unijos, o ir sutartį reikia sudaryti >60 mėn. laikotarpiui.

Sutelktinis finansavimas – tai lėšų rinkimo modelis, kai į vieną subjektą investuoja daug skirtingų investuotojų. Rizika paskirstoma daugybei žmonių. Visų pirma šiuo būdu buvo finansuojami įvairūs ne pelno siekiančių organizacijų projektai (renkama parama, lėšos gydymui ir kt.), ilgainiui finansuotos ir geriausios verslo idėjos (vadinamieji startuoliai), kol galiausiai buvo įsteigtos ir sutelktinio finansavimo (P2P) platformos, kuriose gali skolintis kiekvienas, kuriam pristigo lėšų verslui plėtoti ar asmeninėms reikmėms.

Klasikinėse pagal sutelktinio finansavimo principus veikiančiose platformose veikia 3 subjektai:

  1. Paskolos gavėjas (idėjos autorius), kuris ieško, kas jam galėtų paskolinti pinigų.
  2. Investuotojai – privatūs asmenys arba grupės, palaikančios idėją ar tikslą, ar paprasčiausiai tie, kurie nori užsidirbti ir skolina pinigus.
  3. Platformos, kurios prižiūri visą procesą, atlieka tarpininkų vaidmenį, užtikrina abipusį saugumą skolinant ir galiausiai perveda surinktas lėšas idėjos autoriui.

Tačiau vis tik toks investavimas, ypač jei skolinama be garantijų, susijęs su nemenkais iššūkiais. Kokie jie ir ką reikėtų žinoti?

Skirtingų tipų tarpusavio skolinimo platformos

Klasikinio tipo P2P platformos investuotojai gali sužinoti nemažai informacijos apie paskolų gavėjus. Gavėjai patys sprendžia, investuoti ar ne. Paskola finansuojama tik tada, kai surenkama visa reikiama suma vien tik iš vartotojų (investuotojų). Šiuo atžvilgiu platformos funkcionuoja kaip skelbimų portalas: investuotojai patys priima sprendimus ir atsakomybė tenka jiems.

Antrojo tipo sutelktinis finansavimas platformose investavimas ypatingas tuo, kad jų administracija pirmiausia suteikia paskolas, o tik po to investuotojai įsigyja reikalavimo teises. Ir nors apie paskolų gavėjus pateikiama mažiau informacijos, tačiau įprastai taikoma išpirkimo (angl. buy back) garantija: jei paskolos gavėjas įmokų nesumoka bent 60–90 d., pati įmonė tą paskolą išperka. Pasirinkus tokio tipo platformą, svarbu išanalizuoti garantiją suteikiančios įmonės finansinę būklę.

Kas dar svarbu renkantis sutelktinio finansavimo platformą? Geriau rinktis aktyvią, gyvybingą platformą, kurioje kasdien sudaroma daug sandorių. Verta suabejoti finansinių duomenų ir istorinių rezultatų nepateikiančių platformų patikimumu. Jeigu jus dominančius duomenis sunku rasti arba jie yra paslėpti kone po devyniais užraktais, investuokite apdairiai.

Kaip įvertinti paskolų gavėjų finansinę būklę?

  • Įmonių finansinės būklės vertinimas. Sprendžiant, investuoti ar ne, reikėtų nuodugniai įvertinti įmonių, pateikusių paskolos paraišką, finansinius (pajamos, pelnas, sąnaudos, nuosavybė, turimi įsipareigojimai, turtas ir kt.) bei veiklos efektyvumą parodančius (pelningumas, likvidumas ir kt.) duomenis.
  • Privačių asmenų mokumo vertinimas. Vertinant privačių asmenų mokumą labai dažnai naudojamas kredito reitingas – asmens gebėjimo vykdyti finansinius įsipareigojimus rodiklis. Paprastai jis žymimas raidėmis. A (galima įvairūs žymėjimai, pavyzdžiui, AAA, Aaa ir kt.) reitingas reiškia, kad asmuo vykdo įsipareigojimus ir jo kredito istorija yra nepriekaištinga. Palyginimui, A3 arba A- reitingas jau rodo, kad paskolos gavėjas – aukštesnio investicinio reitingo, bet jo kredito istorija nėra visiškai skaidri. D (kai kuriose bendrovėse – ir E) reitingas rodo, kad asmuo yra linkęs nevykdyti arba dažnai nevykdo įsipareigojimų ir jam skolinti – labai rizikinga.

Todėl svarbu iš anksto įvertinti galimas rizikas ir naudą.

Taigi mūsų šalies gyventojai ieško vis įvairesnių būdų, kur investuoti uždirbtus pinigus. Vienas jų – sutelktinis finansavimas. Pastaruoju metu apie jį girdime vis daugiau.

Labai didelės paskolos palūkanos? Elkitės apdairiai

Apsilankę sutelktinio finansavimo (tarpusavio skolinimosi) platformose galime matyti ir metinių palūkanų normas (įprastai nuo maždaug 10 iki 22 proc.). Šie gražūs skaičiai prikausto daugelio dėmesį ir verčia trinti rankas tikintis tokios didelės grąžos. Bet ši metinė grąža – tikėtina, tai nėra tikslus pelno indikatorius, nes neįtraukti nuostoliai, kai paskolos gavėjas vėluoja mokėti įmokas arba apskritai nevykdo įsipareigojimų. Todėl tikėtina grąža – viena medalio pusė, o reali grąža – visai kas kita.p

Taip pat bus laikotarpių, kada lėšos platformos sąskaitoje tiesiog nebus investuojamos (dėl to, kad nerasite paskolų, atitinkančių jūsų investavimo kriterijus), todėl palūkanų neuždirbsite.

Tarpusavio skolinimas ir investicinio portfelio diversifikavimas

Investuotojams finansų ekspertai pataria diversifikuoti portfelį, t. y. paskirstyti riziką tarp skirtingų investavimo priemonių. Tarkime, kažkurią portfelio dalį galima investuoti į vertybinius popierius, įmonių akcijas, nekilnojamąjį turtą, kolekcines vertybes ar sutelktinio finansavimo platformas.

Jei nusprendėte investuoti tik į sutelktinio finansavimo platformas, nepagailėkite laiko jų analizei – kruopščiai išanalizuokite investavimo subtilybes į kiekvieną iš platformų, jei įmanoma, pasitarkite su teisininkais, išsamiai perskaitykite kiekvienos platformos DUK (dažniausiai užduodamų klausimų) skiltį ir t. t.

Patariama vadovautis kompetentingų finansų rinkos guru paarimais bei, jei įmanoma, investicinį portfelį išskaidyti kuo plačiau: investuoti į skirtingų platformų, skirtingą kredito reitingą turinčių vartotojų paskolas.

Daugiau apie sutelktinis finansavimas galite pasiskaityti čia: —->>>>

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas