Taupome atostogoms: ar verta imti paskolą, jei reikiamos sumos nesukaupėte?
Vasara – atostogų metas. Ši frazė kone įaugusi į kraują, tačiau vis tik didžioji dalis lietuvių šiltuoju metų laiku stengiasi pailsėti ir nuo darbų atitrūkti bent 1–2 savaitėms.
Lietuvių atostogavimo įpročiai po truputį kinta. Prieš kelis dešimtmečius lietuviai atostogaudavo tik Palangoje, tėvų sodybose. Šiandien nemažai tautiečių renkasi poilsį ne tik Europoje, bet ir egzotiškose šalyse. Daugelis supranta, kad jei atostogas praleis namuose, nei pailsės, nei pasisems įspūdžių. Tad kaip susitaupyti kelionei ir ar protinga imti paskolą atostogoms?
Ar lietuviai linkę planuoti ir taupyti atostogoms?
Apklausos apie lietuvių atostogavimo įpročius vykdomos retai, tačiau kaip rodo prieš kelerius metus atlikta apklausa, daugiau nei pusė šalies gyventojų atostogų neplanuoja ir joms niekaip nesiruošia. Taip pat vos 2 proc. tautiečių apie naujas atostogas pradeda galvoti pasibaigus pastarosioms. Taip pat ~14 proc. asmenų atostogoms ima ruoštis iki jų likus 1–3 mėn.
Tos pačios apklausos duomenimis, lietuviai atostogoms išlaidauti nelinkę – vienam asmeniui atostogoms dažniausiai skiriama iki 300 eurų, o egzotines brangias keliones renkasi vos apie 1,3 proc. lietuvių.
Kaip susitaupyti atostogoms?
Kone po kiekvienu straipsniu apie atostogas galime rasti panašaus tipo komentarų: „Kaip taupyti, jei nėra iš ko?“ Tačiau nebūtina sutaupyti kruizui po Karibų jūrą – ne mažiau puikios gali būti ir kelių dienų atostogos Lietuvoje. Taigi, veiksmų planas taupantiems atostogoms:
- Nuspręskite, kur ir kiek dienų atostogausite – pagal tai žinosite, kiek pinigų reikia turėti atostogoms prasidedant.
- Apskaičiuokite preliminarų kelionės biudžetą – kiek pinigų reikės kelionei, apgyvendinimui, pramogoms ir kt.
- Sumą, kurios reikės atostogoms, padalykite į tiek dalių, kiek mėnesių liko iki atostogų.
- Kiekvieną mėnesį atsidėkite (geriausia grynaisiais) reikiamą sumą.
- Taupyti skatinkite ir šeimos narius: pavyzdžiui, jei vaikas prašo nupirkti n-tąjį vienodos rūšies žaislą, priminkite jam, kad per atostogas ruošiatės keliauti, todėl reikės nemažai pinigų. Vaikai atostogoms gali skirti ir dalį savo sutaupytų pinigų.
Kada kelionei prireikia greitos paskolos atostogoms ir ar verta ją imti?
Pramogos, kelionės ir pan. nepriskiriamos būtinosioms išlaidoms. Dažniausiai paskolos prireikia, kai biudžete pritrūksta lėšų taupyti arba buvo numatyta kito tipo kelionė, tačiau netikėtai radote itin patrauklų paskutinės minutės pasiūlymą, kuriam negalėjote atsispirti. Tada praverčia papildoma paskola.
Prieš įgyvendindami savo svajonę gerai paskaičiuokite, ar papildomi finansiniai įsipareigojimai dar labiau nepablogins padėties, ar tikrai turėsite galimybių kiekvieną mėnesį mokėti įmokas, ar turite stabilias pajamas. Tačiau jei be vargo suteikiamos paskolos emigrantams, kartais – ir paskolos bedarbiams, kodėl paskolos negali imti sąžiningai dirbantis, bet šiuo metu reikiamos sumos svajonių atostogoms neturintis asmuo?
Jei tvirtai apsisprendėte skolintis, neimkite paskolos ilgesniam nei 12 mėn. laikotarpiui, nes kitais metais, kai vėl norėsis pakelti sparnus, dar būsite nesumokėję visų įmokų už praeitas atostogas ir, tikėtina, būtent dėl to niekur negalėsite išvykti. Geriausia paskolą imti 3–6 mėn. laikotarpiui ir baigus mokėti įmokas pradėti taupyti būsimosioms atostogoms.