Paskolos su vekseliu – ką turite žinoti?

paskolos su vekseliuJei esate nedirbantis, studentas be nuolatinių pajamų ar dirbantis užsienyje bei gaunantis pajamas užsienio valiuta, greičiausiai susidursite su sunkumais gaunant paskolą ar imant greitąjį kreditą. Paskolų išdavimo įmonės ir bankai bei, paskolas siūlantys privatūs subjektai gali pasiūlyti paskolą su užstatu ar su vekseliu. Užstatas kaip ir visiems suprantamas reiškinys. Tačiau su paskolos vekseliais šiais laikais susiduriama kiek rečiau, tad šiandien panagrinėsime kas tas vekselis, kuo jis naudingas ir ką reikia apie jį žinoti imant paskolą su vekseliu.

Kas yra vekselis?

Pirmiausia kalbant apie paskolas su vekseliu, reikia suprasti kas yra tas vekselis. Vekselio apibrėžimas skamba taip:

 

Vekselis – vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam.

 

Vekselis, kaip vienas populiariausių finansinių instrumentų, dažnai naudojamas kaip priemonė trumpalaikiam finansavimui gauti, taip pat kaip priemonė esamam įsipareigojimui užtikrinti.

 

Kitaip, galima interpretuoti, jog tai neginčijama paskolos gražinimo sutartis tarp paskolos teikėjo ir gavėjo. Vekselis surašomas ant Lietuvos banko platinamų blankų arba surašomas laisva forma keliais egzemplioriais. Vekselyje nurodoma ši informacija: suma, paskolos gražinimo terminas, vieta, asmens vardas ir pavardė, data, kam gražinti paskolą. Vekselį galima išmokėti ir dalimis, tačiau tai turi būti tinkamai užfiksuota, išduotas pakvitavimas. Gražinus skolą turi būti gražintas vekselis su pažymėjimu, jog skola gražinta.

 

Paskolos pagal vekselį gražinimas

 

Gražinus paskolą, paskolos davėjas turi gražinti vekselį su žyma, jog skola gražinta. Jei skolininkas vėluoja ar atsisako gražinti skolą, tuomet vekselio turėtojas kreipiasi pas notarą dėl vekselio protestavimo. Protestas įteikiamas skolininkui ir jei nesureaguojama, tuomet notaras išduoda vykdomąjį raštą, su kuriuo kreipiamasi į antstolius ir skola yra išieškoma. Kitaip nei greitųjų paskolų atveju, paskolą su vekseliu yra lengviau išieškoti, nes yra apeinamas teismas. Paskolų išdavimo įmonėms tai parankesnis instrumentas, suteikiantis daugiau garantijų. Būtent dėl to, paskola su vekseliu gali būti paprasčiau išduodama nedirbantiems, dirbantiems užsienyje, dirbantiems pagal terminuotas darbo sutartis ir kitiems, kurie pagal atsakingo skolinimosi principus negali gauti paskolos ar kredito.

 

Svarstant imti paskolą su vekseliu, svarbu gerai apsvarstyti ar viską žinote, ar žinote visas su vekseliu susijusias rizikas ir ar jums tinka toks paskolos būdas. Paprastai specialistai nesiūlo rinktis paskolos su vekseliu, jei yra galimybė imti paprastą kreditą.