Paskolos su vekseliu – ką turite žinoti?

Paskolos su vekseliuPaskolos su vekseliu nėra toks įprastas reiškinys kaip greitieji kreditai ar vartojimo paskola, tačiau prireikus pasiskolinti pinigų alternatyviais metodais, dažnai prisimenamas vekselis.

Jei esate nedirbantis, studentas be nuolatinių pajamų ar dirbantis užsienyje bei gaunantis pajamas užsienio valiuta, greičiausiai susidursite su sunkumais gaunant paskolą ar imant greitąjį kreditą.

1 Ieskaupaskolos
nuo 100 € iki 25000 €
Suma
nuo 1 mėn iki 84 mėn
Terminas
Nuo 3,00 %
Palūkanos
nuo 13%
BVKKMN
9.5
Nemokama paskolu palyginimo platforma
2 ESTO
nuo 100 € iki 15000 €
Suma
nuo 1 mėn iki 48 mėn
Terminas
Nuo 4,40 %
Palūkanos
15%
BVKKMN
8.7
Nuo vartojimo paskolos iki kredito linijos
3 Fjord bank
nuo 1000 € iki 20000 €
Suma
nuo 12 mėn iki 60 mėn
Terminas
Nuo 4,00 %
Palūkanos
nuo 14%
BVKKMN
8.5

Tiesiog neatitiksite atsakingo skolinimo principų. Štai tuomet ir praverčia alternatyvių paskolos būdų paieška. Paskolų išdavimo įmonės ir bankai bei paskolas siūlantys privatūs subjektai kartais gali pasiūlyti paskolą su vekseliu. Su paskolos vekseliais šiais laikais susiduriama kiek rečiau, tad šiandien panagrinėsime kas tas vekselis, kuo jis naudingas ir ką reikia apie jį žinoti imant paskolą.

Kas yra paskolos vekselis?

Pirmiausia kalbant apie paskolas su vekseliu, reikia suprasti kas yra tas vekselis. Vekselio apibrėžimas skamba taip:

Vekselis – vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam. Vekselis, kaip vienas populiariausių finansinių instrumentų, dažnai naudojamas kaip priemonė trumpalaikiam finansavimui gauti, taip pat kaip priemonė esamam įsipareigojimui užtikrinti.

Kitaip, galima interpretuoti, jog tai neginčijama kredito gražinimo sutartis tarp paskolos teikėjo ir gavėjo. Vekselis surašomas ant Lietuvos banko platinamų blankų arba surašomas laisva forma keliais egzemplioriais. Vekselyje nurodoma ši informacija: suma, kredito gražinimo terminas, vieta, asmens vardas ir pavardė, data, kam gražinti paskolą. Vekselį galima išmokėti ir dalimis, tačiau tai turi būti tinkamai užfiksuota, išduotas pakvitavimas. Gražinus skolą turi būti gražintas vekselis su pažymėjimu, jog skola gražinta.

Nors paskola pagal vekselį kartais traktuojama kaip naujovė  ar retenybė, tai iš tiesų sena paskolų forma, naudota dar gilioje senovėje. Verta pabrėžti, jog vekselis nėra skolos raštelis.

Kas skolina pagal vekselį?

Skolinti pagal vekselį gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Tačiau dažniausiai visgi skolina fiziniai asmenys. Kitaip tai privačios paskolos tiesiogiai iš žmonių. Skelbimų portaluose specialiose finansų skiltyse rasite ne vieną skelbimą, kuriame puikuojasi frazė „skolinu su vekseliu“.

Kita vertus, nemokiems skolininkams greitųjų kreditų įmonės gali pasiūlyti pasirašyti vekselį. Taip pakeičiamas paskolos statusas ir skolininkas priverčiamas greičiau gražinti paskolą.

Vekselis pasirašomas paprastai ant specialaus blanko arba laisva forma. Tačiau jei vekselio suma yra didesnė kaip trys tūkstančiai eurų, jis turi  būti  specialios notarinės  formos ir patvirtintas notaro. Ši taisyklė galioja jeigu  vekselio  davėjas  yra  fizinis  asmuo arba ūkio subjektas, tvarkantis apskaitą pagal supaprastintos apskaitos taisykles.

Su kokiomis rizikomis susiduriama?

Kaip ir kiekvienoje situacijoje, taip ir su paskolomis pagal vekselį yra privalumų ir trūkumų. Viena iš didžiausių rizikų, jog paskolos su vekselių gražinimas nėra lankstus, kaip greitųjų paskolų,  o vėlavimas tolygus negražinimui bei paskola iš karto perduodama antstoliams išieškojimui.

Gražinus paskolą pagal vekselį, paskolos davėjas turi gražinti vekselį su žyma, jog skola gražinta. Jei skolininkas vėluoja ar atsisako gražinti skolą, tuomet vekselio turėtojas kreipiasi pas notarą dėl vekselio protestavimo. Protestas įteikiamas skolininkui ir jei nesureaguojama, tuomet notaras išduoda vykdomąjį raštą, su kuriuo kreipiamasi į antstolius ir skola yra išieškoma. Kitaip nei greitųjų paskolų atveju, paskolą su vekseliu yra lengviau išieškoti, nes yra apeinamas teismas. T.y. procesas itin sutrumpėja, nes nėra teismo proceso.

Vekselio išskirtinumas tuo, kad teisiniame ginče jis turi absoliučią pirmenybinę teisę į skolininko turtą. Ta pirmenybė reiškia, kad esant kelioms sutartims, kreditoriai skolinę su vekseliu gaus pirmenybę teisme ar turto išieškojimo byloje. Būtent dėl to nemokiems klientams greitųjų kreditų įmonės siūlo pasirašyti vekselį, taip apsidrausdami atgauti skolą pirmi. Be to, kaip minėta, norint išieškoti, skolinę su vekseliu neturi kreiptis į teismą, išieškojimas iš karto teikiamas antstoliams.

Tiek paskolų paskolų išdavimo įmonėms, tiek privatiems skolintojams tai parankesnis instrumentas, suteikiantis daugiau garantijų. Būtent dėl to, paskola su vekseliu gali būti paprasčiau išduodama nedirbantiems, dirbantiems užsienyje, dirbantiems pagal terminuotas darbo sutartis ir kitiems, kurie pagal atsakingo skolinimosi principus negali gauti paskolos ar kredito. Tačiau tai kas patogu paskolos davėjui, nebūtinai yra privalumas paskolos gavėjui.

Paskola vekseliu – kokie privalumai?

Rizikas jau apibrėžėme, laikas įvertinti privalumus. Jei jų nebūtų, apie vekselius niekas ir neprisimintų.

  • Didelė pasiūla. Lygiai kaip yra daug greitųjų kredito įmonių, yra ir specializuotų, paskolas pagal vekselius išduodančių įmonių. Taip pat ir privačių žmonių.  Tad tikrai neteks ieškoti iš kur pasiskolinti. Tereikia įvesti į paieškos laukelį „paskolos pagal vekselį“ ir jau turite iš ko rinktis.
  • Paskolos su vekseliu išduodamos visiems. Paskolų davėjai suinteresuoti, jog gražintumėte paskolą su palūkanomis. Tačiau jie atlaidesni gaunamų pajamų šaltiniui. Tad paskolą su vekseliu gali gauti dirbantis pagal verslo liudijimą arba su individualios veiklos pažymėjimu, taip pat dirbantys užsienyje, dirbantys pagal terminuotas darbo sutartis, ar neišdirbę paskutinėje darbovietėje reikiamo mėnesių skaičiaus. Paskolą gali gauti net tie, kurie gauna atlyginimą vokelyje ar turi blogą kredito istoriją.
  • Galima derėtis. Dėl palūkanų, gražinimo laiko ar kitų sąlygų. Nėra nustatytų standartų, tad tai kokią paskolą gausite, dažniausiai yra jūsų derybų įgūdžių rezultatas. Visgi, verta pabrėžti, jog skolinti su vekseliu yra rizikinga – jei žmogus negali gauti paskolos kitur – yra tam priežastis. Tad natūraliai palūkanos ar paskolos kaina yra didesnė.
  • Greitos paskolos. Šiame skaitmenizuotame amžiuje, net ir paskolos pagal vekselį iš privataus asmens gali būti sutartos internetu. Paskolą vekseliu internetu galima gauti tą pačią dieną.
  • Nebūtinas užstatas. Pasirašant vekselį dažniausiai nereikalaujamas užstatas. Tačiau, žinoma, jei paskolos suma didelė, gali būti tariamasi dėl užstato – automobilio ar nekilnojamo turto.

Paskolos įsiskolinusiems su vekseliu

Jau esate paėmę paskolą su vekseliu, tačiau reikia dar? Yra tikimybė, jog paskolą gausite. Štai pavyzdžiui, ėmėte paskolą su vekseliu dėl to, jog nebuvote išdirbę paskutinėje darbovietėje 6 mėn. Gavote paskolą iš privataus asmens, tad kiti paskolų davėjai nežino apie sutartį. Tai reiškia, jog suėjus 6 mėnesiams darbo paskutinėje darbovietėje, galite tikėtis gauti paskolą iš greitųjų kreditų įmonių ar banko.

Žinoma, tai prieštarauja atsakingo skolinimo principams. Būkite atsakingi ir objektyviai vertinkite savo galimybes gražinti paskolą ir nepiktnaudžiaukite galimybėmis lengvai gauti norimą paskolos sumą.

Ir pabaigai. Svarstant imti paskolą su vekseliu, svarbu gerai apsvarstyti ar viską žinote, ar žinote visas su vekseliu susijusias rizikas ir ar jums tinka toks paskolos būdas. Paprastai specialistai nesiūlo rinktis paskolos su vekseliu, jei yra galimybė imti paprastą kreditą.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas