Ar gali antstolis areštuoti bedarbio pašalpą?

Skola, ne žaizda – neužgis. O, asmeniui ar įmonei, kuriam esate skolingas/skolinga, kreipusis į antstolį, tą „žaizdą“ skaudėti gali dar labiau. Pradėjus skolos išieškojimo procesą, Jūsų asmeninis ar šeimos biudžetas tikrai „susitrauks“. Ypač ši tema sudėtinga asmenims, kurių gaunamos pajamos ir taip nėra didelės, pavyzdžiui, bedarbiams. Trumpas atsakymas į klausimą, ar gali antstolis areštuoti bedarbio pašalpą, kuri tokioje situacijoje neretai yra pagrindinis ar net vienintelis pajamų šaltinis, yra neigiamas: antstoliai neturi teisės atimti paskutinio „duonos kąsnio“.

Tiesa, bendravimas su antstoliais, o taip pat – ir skolos išieškojimo iš bedarbio pašalpos, turi įvairių teisinių vingrybių, su kuriomis šiame straipsnyje ir supažindinsime. 

Kokių veiksmų gali imtis antstolis?

Tikriausiai ir Jums yra tekę išgirsti diskusijų apie tai, jog vienas ar kitas antstolio veiksmas yra ne tik prasilenkiantis su sąžine, tačiau netgi neteisėtas. Tiesa, dažniausiai tokie skundai neturi pagrindo ir kyla iš asmenų teisinio raštingumo trūkumo: antstoliai įprastai veikia įstatymų nustatyta tvarka.

„Ar antstolis turi teisę areštuoti mano sąskaitą?“,– pagrįstas klausimas, galintis kilti tiesiog iš smalsumo, o ypač – asmeniškai susidūrus su antstoliais. Taip, tai – veiksmas, kurį antstolis gali atlikti ir įprastai taiko. Tiesa, jei į asmeninę banko sąskaitą „įkrenta“ bedarbio pašalpa, iš kurios, remiantis įstatymais, skolos negali būti išskaičiuojamos, net ir areštavus sąskaitą, asmuo turi teisę naudotis pragyvenimui būtinomis lėšomis.

Svarbu suprasti, jog antstolis nėra visažinis, kaip kartais pusiau juokais, pusiau rimtai linkstama manyti. Skolininkas pats turėtų imtis veiksmų, skirtų įrodyti gaunamų lėšų kilmę bei suteikiančių informaciją antstoliui apie tai, kokios lėšos privalo būti paliekamos, o kurias galima išieškoti.

Norint atlikti minėtą veiksmą, reikia kreiptis į išmoką mokančią įstaigą su prašymu išduoti prašymą, patvirtinantį mokamos išmokos kilmę/paskirtį. Taip pat reikalingi ir banko išrašai. Svarbu suprasti, jog antstolis, gavęs Jūsų pateiktus dokumentus, sąskaitos arešto panaikinti vien dėl fakto, jog į šią pervedama bedarbio išmoka, neprivalo. Jis tiesiog išduoda leidimą, suteikiantį galimybę kiekvieną mėnesį nusiimti tam tikro dydžio sumą, reikalingą pragyvenimui.

Kokiais atvejais galimas išieškojimas net ir iš bedarbio pašalpos?

Neigiamas atsakymas į klausimą, ar gali antstolis areštuoti bedarbio klausimą, asmenis, kuriems ši tema aktuali, tikriausiai jau spėjo pradžiuginti. Tiesa, objektyvumo dėlei svarbu paminėti, jog yra atvejų, kada minėta taisyklė negalioja ir teisiškai numatytas pinigų išskaitymas net ir iš bedarbio pašalpos.

Tokie atvejai yra:

  • priteistų alimentų išieškojimas;
  • teismo sprendimu priteisto atlygio už sveikatai padarytą žalą išieškojimas.

Taip pat primename, jog, remiantis LR civilinio kodekso 739 straipsniu, iš žemiau išvardintų išmokų rūšių, kaip ir iš bedarbio pašalpos, antstolis negali išieškoti skolos.

  • Pinigai, mokami į komandiruotę vykstančiam darbuotojui.
  • Motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos.
  • Laidojimo pašalpos.
  • Išeitinės išmokos.
  • Kompensacijos, mokamos tais atvejais, kai dėl darbo pobūdžio nukrypstama nuo normalių sąlygų.
  • Išmokos vaikams.
  • Našlaičių pensijos.
  • Išmokos, pašalpos ir kompensacijos, kurios iš valstybės bei savivaldybių biudžetų yra mokamos socialiai nepasiturintiems asmenims.

Patarimai susidūrusiems su antstoliais

Nors apie šios profesijos atstovus ir jų atliekamas funkcijas geriau diskutuoti teoriškai, deja, nei vienas iš mūsų 100 proc. negalime būti apsaugotas nuo akistatos su antstoliu.

  •  Antstolis areštavo Jūsų sąskaitą ir negalite naudotis į ją pervedama bedarbio pašalpa ar kitomis išmokos, iš kurių, remiantis įstatymais, negali būti išskaičiuojami pinigai? Kaip jau minėjome, reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius gaunamų pinigų kilmę. Taip pat –banko sąskaitos išrašus. Šio proceso atlikimui skolininkas turi 15 dienų, per kurias pateikus reikiamus dokumentus, išskaičiuoti pinigai į sąskaitą grąžinami ne vėliau nei per 3 darbo dienas. „Netilpus“ į minėtą terminą, rizikuojate pavėluoti: antstolis lėšas iš Jūsų areštuotos sąskaitos išmokės išieškotojams.
  •  Esant pagrįstoms abejonėms, jog pinigai buvo neteisėtai išieškoti, Jūs galite (o ir privalote, nes niekas už Jus to nepadarys!) kiek įmanoma greičiau pateikti skundą antstoliui, prie jo pridedant reikalingus dokumentus.
  •  Tais atvejais, kai skolininko skundą antstolis atmeta ar sutinka tik patenkinti dalinai, Jūs turite teisę pasinaudoti kreipimosi į apylinkės teismą galimybe. Atkreipiame dėmesį, jog, kaip ir bet kuriuo atveju, bendraujant su antstoliai, delsti negalima. Skundas apylinkės teismui turi būti pateikiamas ne vėliau nei per 20 dienų, skaičiuojant nuo datos, kai buvo pradinį skundą gavo antstolis.
  •  Primygtinai nerekomenduojame bandyti grąžinti skolų, padengiant šias iš pinigų, gautų prisiėmus naujus finansinius įsipareigojimus. Greitieji kreditai yra netinkamas būdas atsiskaityti už kitas skolas, nes jų aukštos palūkanos ir trumpi grąžinimo terminai gali dar labiau apsunkinti finansinę padėtį. Tiesą sakant, tokia galimybė, remiantis vartojimo kreditų rinką reglamentuojančiais įstatymais, yra sumažinama iki minimumo: paskola su antstoliais – poreikis, kurį dažnas kreditorius atsisako patenkinti. Žinoma, kaip sakoma, belsk ir tau bus atidaryta: jei pinigų žūtbūt reikia, o eilinė kredito bendrovė užkerta tam kelią, galite bandyti pasidomėti paskola su vekseliu ar paskola su užstatu.

Idealiausia, jog Jūsų turimos skolos į galutinę stotelę, tai yra – akistatą su antstoliu – neatvestų. Jei, visgi, taip jau nutiko, nepriklausomai nuo skolos kilmės, išieškomos sumos dydžio ir kitų veiksnių, rekomenduojame palaikyti konstruktyvią komunikaciją su antstoliu. Ignoruojant situaciją, problema tikrai nedings, o, priešingai, tik dar labiau komplikuosis. Taip pat svarbu pasidomėti sau, kaip skolininkui, teisiškai priklausančiomis teisėmis ir jomis vadovautis.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas