10 patarimų, kaip grąžinti skolą greičiau
Prispaudus bėdai, finansinės pagalbos ranką ištiesė giminaitis ar artimas bičiulis? O gal – viena iš daugelio Lietuvos finansų rinkoje savo paslaugas siūlančių kredito bendrovių? Net jei pinigai buvo paskolinti, vadovaujantis sąžiningumo principu, grąžinti skolą reikės. Jau nekalbant apie finansinius įsipareigojimus, pasirašius greitojo kredito sutartį, kurioje, juodu ant balto, yra nurodytos aiškios paskolos grąžinimo sąlygos bei, žinoma, sankcijos, taikomos tinkamai jų nevykdantiems.
Tiesa, džiuginanti tendencija, jog yra žmonių, kurie, užuot laukę paskutinės eilinės mėnesio įmokos mokėjimo dienos ar geraširdžio kaimyno draugiško raginimo, yra suinteresuoti grąžinti pinigus kaip įmanoma greičiau. Nors pinigai, lyg burtų lazdele mostelėjus, iš niekur neatsiras, tvirtai suėmus save į rankas, išsilaisvinti iš skolų gniaužtų tikrai galima. Net ir tais atvejais, kai pastoviai gaunamos pajamos nėra labai didelės.
Susidėliokite biudžetą
Nors tokių buhalterinių „žaidimų“ dažnas nemėgsta ar tiesiog klaidingai įsivaizduoja, jog nesugebės kažko tinkamai atlikti, vienas pirmųjų žingsnių, prireikus „laisvų pinigų“ – biudžeto planavimas. Internete apstu patarimų ir skirtingų biudžeto planavimo būdų kiekvienam „skoniui“, kaip atlikti šią užduotį, tad pasiteisinimo „nemoku“ neturėtų būti. O jei nepasitikėti savo jėgomis, visada galite kreiptis pagalbos į finansų konsultantą. Tai – mūsų patarimas, kurį rasite, toliau skaitydami straipsnį.
Susiplanavę biudžetą, matysite, kiek gaunate pajamų ir kokios yra jūsų išlaidos. Tai – pagrindiniai niuansai, kuriuos žinant, galima pereiti prie tolimesnių taupymo žingsnių.
Sumažinkite išlaidas
Planuojant biudžetą, patiriamos išlaidos įprastai yra „susmulkinamos“ į mažiausias grafas. Pavyzdžiui, neužtenka parašyti „Pramogos“. Reikia šią kategoriją detalizuoti: valgymas kavinėse, kino teatrai, įvairios prenumeratos (pvz. „Netflix‘as“) ir kita.
Kad ir kaip būtų nemalonu, norint grąžinti skolą anksčiau laiko, susispausti reikės. Kritišku žvilgsniu peržiūrėkite savo išlaidų skiltį ir ryžtingai pažymėkite, be kokių kategorijų galima apsieiti ar bent šias įmanoma sumažinti. Ne paslaptis, jog įprastai nusprendžiama apkarpyti būtent išlaidas, skirtas pramogoms. Minėtas „Netlflix “ – puikus pavyzdys.
Ieškokite papildomo pajamų šaltinio
Jei mintis sumažinti išlaidas nevilioja ar, net ir tai padarius, sutaupyti suma atrodo per maža, jog pavyktų grąžinti pinigus anksčiau laiko, pagalvokite, ar nebūtų įmanoma atrasti kokių nors papildomų pajamų šaltiniu. Dažnu atveju tai tikrai realu – tereikia pasukti galvą.
- Viršvalandžiai dabartinėje darbovietėje.
- Papildomas darbas (vaikų priežiūra, namų tvarkymas, kapinių priežiūra, remonto paslaugos ir kita).
- Pavėžėjimo paslaugų teikimas.
- Savo turimų talentų ar pomėgių „įdarbinimas“ (tekstų rašymas, interneto svetainių kūrimas, korepetitoriaus paslaugų teikimas, fotografavimas, kompiuterių taisymas, makiažo/šukuosenų darymas ir daugybė kitų, potencialiai pajamas nešančių veiklų).
- Turimų daiktų (įranga, automobilio priekaba, fotoaparatas, vaikiška dviračio kėdutė ir kita) nuoma.
- Gyvenamųjų patalpų ar kito nenaudojamo ploto (garažas, sandėliukas, automobilio stovėjimo vieta ir kita) nuoma.
Variantų, kaip generuoti papildomas pajamas ir grąžinti skolą anksčiau – tikrai ne vienas. Rinkitės, atsižvelgdami į savo galimybes, sugebėjimus, gyvenamąją vietą ir pan. Kai kurios veiklos, pavyzdžiui, daiktų nuoma, nereikalauja nei daug papildomo laiko, nei pastangų, tad neretai vienu metu galima dirbti ir keliais „frontais“.
Pasitarkite su finansų konsultantu
Jaučiate, jog pasiklydote tarp galybės patarimų, kaip taupyti? O gal turima skola yra iš tiesų didelė ir tie keliolika sutaupytų eurų atrodo tarsi „lašas jūroje“? Tokiu atveju rekomenduojame apsvarstyti galimybę pasikonsultuoti su finansų ekspertu. Specialistas, turintis reikiamų žinių ir patirties šioje srityje, išanalizavęs Jūsų situaciją, pasidalins ne bendriniais, tačiau individualiai Jums skirtais patarimais, kurie, tikėtina, „pajudins ledusׅ“ ir turima skola pradės tirpti greičiau.
Žinoma, profesionalaus finansų konsultacija įprastai yra mokama, kartais – ir gana nemažai. Tad racionaliai įvertinkite visus šios paslaugos niuansus ir nuspręskite, ar tokios papildomos išlaidos Jums yra priimtinos, ar visgi misiją „grąžinti skolą anksčiau“ bandysite įveikti savarankiškai.
Mokėkite didesnes mėnesines įmokas
Elementari logika: kuo didesnę įmoką mokėsite, tuo skola greičiau tirps. Negana to, taip galima sutaupyti, nepermokant už palūkanas, kurių dydis yra skaičiuojamas nuo likusios nepadengtos kredito sumos. Vadinasi, jei, sumažinus išlaidas ar padidinus pajamas, atsirado papildomų pinigų, jų nekaupkite kojinėje, tikėdamiesi anksčiau surinkti visą reikiamą grąžinti sumą. Tiesiog, atsižvelgę į savo finansines galimybes, mokėkite didesnę paskolos įmoką nei yra nurodyta sutartyje.
Tiesa, tokiu atveju prieš tai derėtų kreiptis į kredito bendrovę, jog būtumėte tikri dėl konkretaus kreditoriaus pozicijos šiuo klausimu.
Atsisakykite žalingų įpročių
Sukdami galvą, kaip grąžinti skolą, surūkėte N-tąją cigaretę? O gal, tikėdamiesi, jog aplankys genialios idėjos, apie tai kas vakarą mąstote su taure vyno ar alaus bokalu rankoje? Jei pasinaudojote anksčiau mūsų pateiktu patarimu kritiškai vertinti ir atsisakyti nebūtinų išlaidų, minėtus žalingus įpročius turėtumėte sieti ne tik su žala savo sveikatai, bet ir bereikalingu pinigų eikvojimu.
Rūkymas, alkoholio vartojimas, azartiniai lošimas ar polinkis į spontaniškus pirkinius – ne tik kūną ir protą žalojantys, bet ir finansiškai brangūs įpročiai. Jų atsisakius, per mėnesį galėsite sutaupyti ne vieną šimtą eurų (!), bet, ne mažiau svarbu, investuosite ir į savo gyvenimo kokybę.
Sumažinkite išlaidas už komunalinius aptarnavimus
Komunalinių paslaugų tiekėjai, net ir išgirdę Jūsų sveikintiną ryžtą, kainų, žinoma, nesumažins, tačiau apkarpyti išlaidas, šiek tiek pasukus galvą ir susispaudus, įmanoma.
- Jei yra galimybė reguliuoti šildymą, sumažinkite patalpų temperatūrą. Komfortas nesumažės, jei, būdami namuose, tiesiog priprasite rengtis šiek tiek šilčiau.
- Trumpinkite maudynes duše ir tam naudokite vėsesnį vandenį.
- Jei prietaisas nereikalingas, išjunkite jį iš elektros lizdo.
- Jei dar to nepadarėte, pradėkite naudoti LED lemputes, išeikvojančias mažiau elektros nei įprastos.
- Jei už lango geras oras, nejunkite elektrinės džiovyklės – padžiaukite skalbinius lauke.
Nesidrovėkite pasinaudoti priklausančiomis socialinėmis lengvatomis
Ne paslaptis, jog terminas „socialinė parama“ neretam skamba kaip nuosprendis ar netgi savęs nurašymas, priskiriant žemiausiai visuomenės klasei. Pasistenkite atsikratyti šių ydingų stereotipų ir, pasidomėję, kas Jums priklauso, atsižvelgiant į gaunamas pajamas, sveikatos būklę, šeimos narių skaičių ir pan., pasinaudokite teisiškai priklausančia parama (vienkartine išmoka, socialine pašalpa, šildymo, vandens ir kitų komunalinių paslaugų kompensacijomis, nemokamu vaikų maitinimu mokykloje ir kita). Beje, daugelį minėtų formalumų, greitai, patogiai ir, svarbiausia, konfidencialiai, galima sutvarkyti tiesiog internetu, be būtinybės tiesiogiai kreiptis į atitinkamas įstaigas.
Neišlaidaukite paslaugoms, jei galite pasidaryti patys
Daugelio paslaugų kainos (plaukų kirpimo, plaukų dažymo, patalpų remonto ir pan.) per paskutiniuos metus padidėjo daugiau nei dvigubai. Jei, kalbant apie vieną ar kitą sritį, kurios paslaugomis aktyviai naudojatės, turite ne „kreivas“ rankas, būtų racionalu apie galimybę, užuot mokėjus specialistui už paslaugas, padaryti tai pačiam. Kas žino, gal, pavyzdžiui, namų kirpykla, kurioje aptarnaujate šeimos narius, ilgainiui išaugs ir į naują verslą!
Protingai taupykite maisto sąskaita
Kokybiška, pilnavertė mityba – būtina sąlyga, kalbant apie gerą sveikatą. Tad, žinoma, net ir labiausiai taupant, maisto sąskaita to daryti negalima. Tiesa, žinant, jog išlaidos maistui, ypač – gaunant mažas ar vidutines pajamas, sudaro didelę dalį biudžeto, reikėtų ieškoti sprendimų, kaip sumaniai verstis ir šioje srityje.
- Apsipirkinėjimas tik pagal iš anksto sudarytą prekių sąrašą.
- Nesibodėjimas pirkti prekes su besibaigiančia garantija, parduodamas su nemaža nuolaida.
- Sąmoningumas taikomų akcijų atžvilgiu: pirkimas tik tai, ko reikia, didesnio kiekio negendančių prekių įsigijimas ir pan.
- Maisto likučių užšaldymas ar panaudojimas, gaminant kitus patiekalus.
- Perėjimas prie sezoninės mitybos, kai vartojami tuo metu augantys, tad ir pigiau kainuojantys vaisiai, uogos, daržovės.
Ir šia tema – patarimų galybė. Belieka išsirinkti tuos, kurie atrodo priimtiniausi arba improvizuoti patiems.
Kaip pasirūpinti savo finansine laisve, jog visada galėtumėte grąžinti pinigus?
Tiesą sakant, jei vadinamąja finansine laisve rūpinsitės kryptingai, tikėtina, jog neteks sukti galvos, kaip grąžinti skolą ir, juolab, domėtis, ar paskolos įsiskolinusiems – prieinama galimybė. Skamba gerai, bet kaip tai padaryti?
Vienas svarbiausių patarimų, kuriam tikriausiai neprieštarautų nei vienas finansų specialistų – gyventi pagal savo kišenę. Tai yra – nesidomėti tais pirkiniais, kurie viršija realias finansines galimybes. O, jei, visgi, maga kažką nusipirkti, pirmiausia domėtis ne kreditorių pasiūlymais, tačiau ieškoti galimybių padidinti gaunamas pajamas. Papildomi įsipareigojimai ar greitieji kreditai dažnu atveju gali apriboti finansinę laisvę.
Atsiradus laisvų pinigų, neskubėkite jų išleisti, tačiau nelaikykite ir „kojinėje“. Pasidomėkite investavimo galimybėmis, kurių, reaguojant į susidomėjimo šia galimybe augimą, šiandien tikrai yra ne viena. Priėmus teisingus sprendimus, galėsite džiaugtis finansine laisve.