Kas yra kreditai?

Vieni, susidūrę su poreikiu, kurio patenkinimui neturi atliekamų lėšų piniginėje ar banko sąskaitoje, džiaugiasi, jog bet kuris kreditorius patvirtina jo pateiktą paraišką ir sutinka paskolinti reikiamą sumą pinigų. Tuo tarpu kiti, suvokdami, koks atsakingas sprendimas yra nauji finansiniai įsipareigojimai, skrupulingai susipažįsta su visomis kreditoriaus siūlomomis sąlygomis (labai sveikintinas elgesys!) ar netgi bando išsiaiškinti kiekvieno, net menkiausią neaiškumą keliančio žodžio reikšmę.

Galbūt ir Jūsų galvoje kirba klausimas, kas yra kreditai/kreditas? Skubame atsakyti! Kreditas – finansinė prievolė fiziniams arba juridiniams asmenims, kurią, laikantis sutartyje nurodytų sąlygų ir mokant tam tikro dydžio palūkanas, reikia įvykdyti. Kredito sinonimu neretai laikoma paskola. Tai – teisingas požiūris, o galbūt – mitas? Atsakymą į šį, kaip ir daugelį kitų klausimų, susijusių su kreditais, rasite žemiau šiame mūsų straipsnyje.

kreditai

Kuo skiriasi kreditas ir paskola?

Ar kada nors susimąstėte, kas yra kreditas? O kas yra paskola? Ar tai – tiesiog to paties finansinio produkto sinonimai? O gal – visiškai skirtingi terminai, tiesiog neapgalvotai „suplakami“ į vieną dėl skubėjimo ar dėl spragų ekonominių žinių srityje?

Išgirsta „paskolos“ sąvoka dažnam mūsų kelia asociacijas, susijusias su didelėmis pinigų sumomis, ilgesne procedūra, norint pasiskolinti, „rimtais“, daug reikalavimų keliančiais kreditoriais (bankais, kredito unijomis), ilgu paskolos laikotarpiu, ir žinoma, grandioziniais planais (būsto remontas/pirkimas, automobilio įsigijimas ir pan.), kurių įgyvendinimui ketinama panaudoti pasiskolintus pinigus. Tuo tarpu kreditas, ypač, kai greta atsiranda žodelis „greitasis“, gali atrodyti tarsi…lengvas pasivaikščiojimas.

Iš tiesų, nesuklysite, jei greitąjį kreditą tapatinsite su:

  •         mažesne pasiskolinta suma;
  •         trumpesniu kredito grąžinimo laikotarpiu.

O, tuo tarpu, paskolą, su:

  •         didesne pasiskolinta suma;
  •         ilgesniu paskolos laikotarpiu.

Tiesa, analizuojant kai kurių kreditorių interneto svetainėse esančią informaciją, pastebima tendencija, jog vienos bendrovės savo siūlomus finansinius produktus vadina paskolomis (paskola būstui, paskola automobiliui ir pan.), tuo tarpu kitos – kreditais, nors kalbama apie panašaus dydžio sumas ir finansinių įsipareigojimų trukmę. Kaltinti kreditorių finansiniu neraštingumu nederėtų. Neretai toks sąvokų naudojimas yra ne kas kitas, kaip marketingo sprendimas. Pavyzdžiui, kalbant apie paslaugas teikiančią bendrovę „Bobutės paskola“, neturėtume nustebti, jog pastarosios siūlomomis finansinės paslaugos yra vadinamos paskolomis.

Remiantis atsakingo skolinimosi principais, visi, norintys pasinaudoti finansų bendrovių paslaugomis, nepaisant to, kalbame apie paskolas ar kreditus, turi išsamiai išanalizuoti kiekvieno jam pateikto pasiūlymo sąlygas.

Kas yra vartojimo paskola?

Kalbant apie sąvokas, aktualu išsiaiškinti ir tai, kas yra vartojimo paskola. Taigi, vartojimo paskola, neretai vadinama ir vartojimo kreditu (dar vienas pavyzdys, iliustruojantis šių terminų gretinimą) – paskola, suteikiama vartotojui, norinčiam patenkinti individualius savo poreikius. Šis finansinis produktas įprastai suteikia klientui laisvę, įsigyjant vieną ar kitą produktą/paslaugą. Kreditorius nekelia sąlygos, jog klientas, pasinaudojęs vartojimo paskola, pateiktų dokumentuotus įrodymus (kvitai, sąskaitos ir pan.), kur buvo išleisti pasiskolinti pinigai. Taip pat nėra turto įkeitimo būtinybės. Dėl savo lankstumo bei plačių panaudojimo galimybių, vartojimo paskola yra vienas populiariausių finansinių produktų tarp kredito bendrovių klientų.

Visi paskolų ir kreditų tipai

Be ką tik aptartų vartojimo paskolų, fiziniams ir/arba juridiniams asmenims komerciniai bankai, kredito unijos bei kitos finansinių paslaugų bendrovės siūlo gerokai platesnį įvairių rūšių paskolų/kreditų pasirinkimą.

  • Paskola automobiliui įsigyti.

Paskola automobiliui, kitaip nei lizingas (kuris, beje, taip pat gali būti išskiriamas kaip atskira paskolos rūšis) – finansinė paslauga, kuri, be pradinio įnašo ar perkamos transporto priemonės įkeitimo būtinybės, leidžia atnaujinti savo autoparką. Pageidaujama šios rūšies paskolos suma gali būti didesnė nei planuojamo pirkti automobilio vertė, tad nuo pirkinio likusius pinigus galima panaudoti, pvz., padangoms įsigyti ar apmokėti kitas/prekes paslaugas, svarbias tinkamam transporto priemonės parengimui eksploatacijai.

  •         Būsto paskola.

Paskola būsto įsigijimui – tai, kalbant apie paskolos sumą, didelis finansinis įsipareigojimas, prisiimamas ilgam laikotarpiui, neretai trunkančiam ir keliasdešimt metų. Ši finansinė paskola, neatsiejama nuo sudėtingesnio, laiko atžvilgiu ilgesnio išdavimo proceso. Taip pat – pradinio įnašo bei su paskola perkamo NT įkeitimo būtinybės.

Kitaip nei komercinių bankų ir kredito unijų atveju, smulkesnių rinkoje veikiančių kredito bendrovių siūlomos būsto paskolos „lubos“ yra žemesnės. Tad šių finansinių įstaigų būsto paskolos yra skirtos namų remontui, įrangos, baldų ar kitų daiktų įsigijimui/paslaugų apmokėjimui, reikalingų, siekiant užtikrinti patogias gyvenimo sąlygas sau ir savo artimiesiems. Tiesa, šiuo atveju kreditoriai nereikalauja iš klientų pradinio įnašo ar NT įkeitimo.

Tai – finansinis produktas, skirtas juridiniams asmenims, suinteresuotiems esamo verslo plėtra (įrenginių įsigijimas, patalpų įsigijimas/remontas, žaliavų įsigijimas ir pan.) ar fiziniams asmenims, kuriems reikalinga finansinė pagalba, norint įgyvendinti savo verslo idėją.

  •         Refinansavimas.

Tai – paskolos/paskolų perkėlimas į kitą kredito bendrovę, įprastai reiškiantis klientui patrauklesnes, turimus finansinius įsipareigojimus palengvinančias sąlygas: mažesnę palūkanų normą, ilgesnį kredito laikotarpį ar patrauklesnes kitas paskolos sutarties sąlygas. .

Kaip gauti paskolą arba kreditą?

Jei, norint pasinaudoti komercinių bankų ar kredito unijų  finansinėmis paslaugomis, klientams įprastai tenka susidurti su nemažai laiko bei dar daugiau „popierizmo“ reikalaujančiomis biurokratinėmis procedūromis, tai, kalbant apie kitas kredito bendroves, gauti jų siūlomą kreditą yra gerokai paprasčiau. Nors pageidaujamos paskolos/kredito išdavimo eiga gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo konkretaus kreditoriaus vidinės tvarkos, esmė, kaip gauti paskolą, išlieka panaši į žemiau aptartą eigą.

  1.     Asmens tapatybės patvirtinimas.

Pasinaudojus „SMART-ID“ programėle, atlikus 1 ct pavedimą kreditoriui iš asmeninės banko sąskaitos ar kitais konkrečios kredito bendrovės nurodytais būdais.

  1.     Paskolos paraiškos, pateiktos kreditoriaus interneto svetainėje, užpildydamas ir pateikimas.

Tai klientui nieko nekainuoja, o paraiškos patvirtinimo faktas neįpareigoja imti paskolos.

  1.     Kredito bendrovės atliekamas kliento pateiktos paraiškos vertinimas.

Įprastai, paraišką pateikus kreditoriaus darbo valandomis, šis procesas trunka vos keliolika minučių.

  1.     Kredito sutarties pasirašymas.

Prieš tai svarbu susipažinti su sutartyje pateiktomis sąlygomis.

  1.     Paskolos išmokėjimas.

Įprastai pinigai yra pervedami į asmeninę kliento banko sąskaitą. Tiesa, dalis kredito bendrovių siūlo grynųjų pinigų išmokėjimo galimybę, klientui atvykus į fizinį padalinį.

Kitos kreditų reikšmės

Tiesa, apie kreditus gali kalbėti ir tie žmonės, kurie, bent šiuo metu, neturi poreikio skolintis. Kreditas, kaip terminas, apibūdinantis studento darbo laiką, mokantis tam tikro dalyko (pavyzdžiui, ekonomika, anglų kalba, filosofija ir pan.) ir šio rezultatų matavimą, aktualus studentams. Taip pat – buhalteriams, jei kreditą laikysime buhalterinės apskaitos terminu, kuris, naudojant dvejybinio įrašo sistemą, vadinamas dešiniąja sąskaitos puse.

Faktas, jog žodis „kreditas“ turi ne vieną reikšmę – taiklus priminimas, jog viską, su kuo sutinkame ir dedame tai patvirtinantį parašą, reikia atidžiai perskaityti ir įsitikinti, jog neliko jokių neaiškumų. Ypač, kai kalbama tokiomis rimtomis temomis, kaip kreditai ar kiti finansiniai įsipareigojimai.

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas