Kredito atostogos – kas tai ir kodėl jums tai svarbu?

Kredito atostogos2019 m. visus netikėtai užklupo COVID-19 pandemija, jos suvaldymui paskelbtas karantinas sujaukė ne tik pavasario planus, tačiau ir ganėtinai pakeitė daugelio žmonių finansinę situaciją. Karantinas paveikė praktiškai visas veiklos sritis – įmonės arba negalėjo dirbti, arba dirbo minimaliais pajėgumais. Labiausiai paveiktos sritys yra  turizmo, viešojo maitinimo, pramogų sektorius. Daugelis žmonių liko be darbo ir be pajamų. Tad bendrai – daugeliui žmonių galėjo grėsti prastovos arba darbo netekimas. O ką tokioje situacijoje daryti tiems, kurie turi finansinių įsipareigojimų – reikia mokėti už lizingu įsigytas prekes, grąžinti greituosius kreditus ar būsto paskolą? Šiandien pasikalbėsime apie kredito atostogas.

Kas yra kredito atostogos?

Tai galimybė iki trijų mėnesių laikotarpiui sustabdyti būsto paskolos ar kito kredito mokėjimus. Per kredito atostogas reikėtų mokėti tik palūkanas, o pačios sumos gražinimas atidedamas iki trijų mėnesių. Kitaip tariant, jūsų paskolos gražinimo grafikas nukeliamas trims mėnesiams į priekį.

Kredito atostogomis ypatingai buvo naudojamasi karantino metu. Kredito atostogos, yra vienas iš Vyriausybės inicijuotų įrankių 5 mlrd. Eur vertės ekonomikos skatinimo pakete, skirto padėti Lietuvos gyventojams bei verslui sušvelninti pandemijos krizės sukeltus padarinius.

Kas gali pasinaudoti kredito atostogomis?

Kredito atostogos suteikiamos kredito gavėjams, kurie patys ar jų sutuoktiniai dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybinių, dėl karantino paveiktos ekonominės situacijos, laikinai neteko trečdalio ar didesnės dalies pajamų.

Ši galimybė numatyta būtent COVID-19, karantino ir jo sukeltų padarinių suvaldymui. Tačiau trys mėnesiai nėra riba. Lietuvos Respublikos seimas rekomenduoja paskolų išdavimo įmonėms būti lankstiems ir savo nuožiūra numatytą laikotarpį prailginti, jei toks poreikis atsirastų.

Ką tai reiškia paskolą turinčiam žmogui? Jei jūs ar jūsų sutuoktinis neteko darbo, esate savarankiškai dirbantis ir karantino metu negalite vykdyti veiklos, numatote ir kitų su tuo susijusių išlaidų ar nuostolių –  tarkitės dėl ilgesnio nei 3 mėnesio laikotarpio.

Ar kredito atostogos pritaikomos automatiškai?

Ne, šis nutarimas nereiškia, jog galite tiesiog nemokėti paskolos. Dėl kredito atostogų turite tartis bei teikti prašymą asmeniškai jums paskolą išdavusiai įmonę. O ji, jei atitinkate sąlygas, privalo suteikti jums kredito atidėjimą.

O sąlyga, kaip minėjome yra viena: jūs ar jūsų šeima neteko trečdalio ar daugiau pajamų dėl paskelbto karantino ar dėl pandemijos (nuo jūsų nepriklausančių aplinkybių).

Primename, jog karantino metu su paskolą ar kreditą išdavusia įmone turėtumėte kontaktuoti nuotoliniu būdu – el.paštu ar telefonu.

Kuo šios kredito atostogos skiriasi nuo tradicinio kredito mokėjimo atidėjimo?

Esant dabartinei situacijai, pasiėmę kredito atostogas, jūs mokėsite tik palūkanas, o paskolos gražinimo terminas nusikels tris mėnesius. Pasikeis mokėjimo tvarkaraštis, tačiau galutinė turima gražinti suma nesikeis. Tuo tarpu įprastai norėdami atidėti paskolos mokėjimą ar vėluojant turite mokėti papildomai, tad galutinė gražinama suma padidėja. Kitaip tariant, šios kredito atostogos jums papildomai nekainuos.

Kokios dar gali būti paskolos atidėjimo priežastys?

Gyvenant įprastomis sąlygomis, paskolos ar kredito atidėjimas taip pat būdavo galimas esant tam tikroms aplinkybėms: nutrūkus kredito gavėjo santuokai, mirus kredito gavėjui ar jo sutuoktiniui, kredito gavėjui tapus bedarbiu arba pripažinus kredito gavėją nedarbingu arba iš dalies nedarbingu.

Kaip dar galime sau padėti finansinių sunkumų metu?

Niekas nesitikėjo, jog metus pradėsime įvykiu, kokio mūsų šalyje dar nebuvo. Prognozuoti to pasekmes kol kas sunku, tačiau planuoti savo gyvenimą ir finansus privalu!

  • Domėkitės visomis Vyriausybės patvirtintomis finansinės pagalbos priemonėmis, ypač jei pandemijos metu netekote darbo. Pavyzdžiui, šiuo metu yra patvirtinta galimybė atidėti komunalinių mokesčių mokėjimą. Kaip ir kredito atostogos, tai yra mokesčių „atostogos“. Tačiau nelaikykite tokių sprendimų tarsi dovanos – mokesčių ar kreditą vis tiek reikės atiduoti ir sumokėti. Tačiau to nereikia daryti šią akimirką. Įvertinkite ar poros-trejetos mėnesių užteks susitvarkyti situacijai ir išgalėsite mokėti. Nešvaistykite pinigų, kuriuos turėtumėte mokėti, taupykite ir leiskite tik būtiniems pirkiniams.
  • Pamirškite visas pramogas ir brangius pirkinius. Susikoncentruokite į taupymą, galimybes papildomai užsidirbti. Jei dėl karantino nedirbate ir leidžiate laiką namie, laikas įvesti tvarką visuose namų kampuose ir nenaudojamus daiktus parduoti. O jei turite talentų, galite dirbti iš namų – pasiskelbkite socialiniuose tinkluose, specializuotuose portaluose ir pradėkite uždirbti.
  • Finansinis raštingumas šiuo metu turėtų būti ta tema, kuria turėtumėte domėtis. Priimti teisingus finansinius sprendimus finansiškai sunkiu laikotarpiu nėra lengva, bet įmanoma.Tereikia domėtis ir nenuleisti rankų!
Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas