Paskolos esant vaiko priežiūros atostogose

Paskolos vaiko priežiūros atostogoseAr galima gauti paskolą esant vaiko priežiūros atostogose? Tokį klausimą dažnai girdi paskolų konsultantai. Ir tai ko gero vienas sudėtingesnių klausimų, nes atsakymas į jį labai priklauso nuo individualios paskolos prašančiojo situacijos. Tad pasistengsime sudėlioti pagrindines gaires, jog žinotumėte į ką kreipti dėmesį ir kas yra svarbu.

Kas yra vaiko priežiūros atostogos?

Vaiko priežiūros atostogos prasideda vos pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms. Vaiko priežiūros atostogos gali trukti iki trejų metų. Tačiau dažniausiai pasirenkamas iki 2 metų laikotarpis, nes už trečius metus nėra suteikiamos vaiko priežiūros išmokos.

Būtent išmokos yra svarbi detalė tiek vaikų priežiūroje, tiek vėliau kalbant apie paskolas.

Pasirinkus 1 metų vaiko priežiūros atostogų laikotarpį, per mėnesį išmokama 77,58 proc. nuo buvusio atlyginimo „ant popieriaus“. Tuo tarpu pasirinkus vaiko priežiūros atostogas dviems metam, pirmais metais išmoka siekia 54,31 proc. nuo buvusio atlyginimo „ant popieriaus“, antrais metais – 31,03 proc.

Tai yra standartinė praktika, tačiau daugybė sudedamųjų atsiranda tuomet, kai vyras ima tėvystes atostogas, kuomet nėra darbo stažo dėl to, kad tėvai mokosi ar dirbo užsienyje ir pan.

Kalbant apie paskolas, statusas, jog paskolos prašytojas yra vaiko priežiūros atostogose, nėra esminis. Daugelis, apart teikiančių būsto paskolas (nebūtinai) į tai nekreipia dėmesį, nes daug svarbesnis dėmesys yra skiriamas pajamoms ir jų reguliarumui.

Ar vaiko priežiūros išmokos yra prilyginamos pajamoms?

Vienas svarbiausių punktų, į kuriuos žvelgia kreditoriai išduodant paskolas yra pajamos. Ir pajamas mes suprantame kaip atlyginimą ir uždarbį. O vaiko priežiūros išmokos atrodytų labiau lygiuojasi į pašalpų skiltį. Tad kaip išmokas traktuoja kreditoriai?

Kreditoriai žvelgia į oficialius pajamų šaltinius, tokius, kokius mato Sodra ir VMI. Tai apima ir vaiko priežiūros išmoką, ir tėvystės pašalpą, ir nekilnojamo turto nuomos pajamas bei dividendus.

Vienu metu dėl pašalpų ir išmokų buvo kilusi diskusija, kuomet Seime imtos svarstyti Vartojimo kredito įstatymo pataisos, kuriomis siekiama apriboti skolinimą pašalpų gavėjams. Tiksliau, kreditoriai negalėtų atsižvelgti į pašalpas ir paramą, jų neskaičiuotų ir taip automatiškai kristų paskolos prašytojo reitingas. Į pašalpų sąvoką diskusijoje įėjo motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos, išmokos vaikams, laidojimo pašalpos, šalpos pensijos, socialinė parama, našlaičių pensijos ir pan.

Kol kas šis projektas nepatvirtintas ir kreditoriams palikta savo nuožiūra spręsti ar laikyti pašalpas pajamomis. Tokią teisę, remiantis atsakingo skolinimo nuostatomis, jie turi.

40 proc. taisyklė – pati svarbiausia

Kodėl bandėme atsakyti į klausimą ar vaiko priežiūros išmokos yra prilyginamos pajamoms? Tai svarbu. Kadangi nesvarbu kokia įstaiga, ar bankas, ar kredito unija, ar greitųjų kreditų įmonė – visi pirmiausia žiūrės į jūsų oficialias pajamas. Tad jei išmokos ir pašalpos yra skaičiuojamos kaip pajamos, reiškia jūs gaunate pajamas, o tuomet telieka suskaičiuoti ar jų pakanka.

Norint gauti bet kokio tipo paskolą kreditoriai turi įsitikinti, jog teikiantis paraišką paskolai žmogus turi ilgalaikes ir tvarias pajamas. Į jas įeina pajamos pagal darbo sutartį, individualios veiklos pajamos ir kaip jau išsiaiškinome, vaiko priežiūros atostogų išmokos.

Tačiau kreditorius domina ne tik pajamos. Reikia apskaičiuoti ir žmogui ar šeimai priklausančias išlaidas ir finansinius įsipareigojimus. Klasikiniai pavyzdžiai būtų lizingas bei vartojimo kreditas. Rekomenduojama, jog visi suskaičiuoti finansiniai įsipareigojimai neviršytų 30 proc. pajamų. Maksimali įstatymais numatyta riba yra 40 proc. Skaičiuodami šiuos 40 proc. kreditoriai jau įtraukia ir siūlomą ar planuojamą paskolos įmokos sumą.

Be 40 proc. taisyklės, kreditoriai dar žiūri ir pajamų sumos minimumo. Daugelis kreditorių laiko, jog mažiausiai paskolą norintis gauti žmogus turi gauti 500 eur mėnesinių pajamų. O štai pavyzdžiui, norintys gauti paskolą būstui turi turėti 800 eur minimalias mėnesines pajamas.

Jei sugrįžtume prie vaiko priežiūros atostogų, tai išmokos jų metu yra tik dalis anksčiau gauto atlyginimo. Tad jei prieš gimstant vaikui žmogus gaudavo minimalų atlyginimą, tai būnant vaiko priežiūros atostogose, pajamos gali neviršyti minimalių reikalavimų ir bus per mažos gauti paskolą.

Kita monetos pusė – paskolos išieškojimas

Ten kur pinigai, visada bus ir daugybė niuansų. Štai ir su paskolomis, yra pasiskolinimas ir gražinimas. Ir kaip aptarėme, vaiko priežiūros atostogų metu gaunamos išmokos gali būti skaičiuojamos kaip pajamos. Ir jei gaunama pakankama suma, teoriškai galima būtų gauti paskolą. Praktiškai kreditoriai turi įpareigojimą vertinti ar žmogus galės gražinti paskolą.

Skolinti žmonėms, kurių vienintelės pajamos yra pašalpos ir įvairios išmokos, yra rizikinga. Pagal Civilinio kodekso 739 straipsnį, negalima išieškoti skolos iš skolininkų, kurių pajamos yra tai ką mes aptariame šiandien: a) motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos; b) išmokos vaikams, mokamos pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą. Kreditoriai natūraliai nenorės išduoti paskolos iš karto žinodami, jog atsiradus skolai negalės jos išieškoti.

Šis punktas nėra aktualus, kuomet skolinasi šeima ir dalis pajamų yra atlyginimas, o dalis pašalpos.

Vaikai – išlaikytiniai. Kodėl tai aktualu imant paskolą?

Pildant paraišką paskolai gauti visuomet yra viena grafa, kurioje kalbama apie išlaikytinių skaičių. Išlaikytiniai – tai fiziškai, finansiškai nuo jūsų priklausomi asmenys. Tai gali būti vaikai, tėvai ar globotiniai, kuriems reikia jūsų pagalbos. Ir jei dokumentuose gali neatsispindėti, jog prižiūrite vyresnius tėvus ir jie nuo jūsų finansiškai priklauso, tai vaikų skaičiaus nuo kreditorių nepaslėpsite. Ir natūraliai jie yra išlaikytiniai.

Kodėl tai aktualu imant paskolą? Nes yra skaičiuojamos šeimos pajamos ir skaičiuojama 40 proc. išlaidų nuo šeimos pajamų. Su limitu, kiek turi likti vienam šeimos asmeniui atskaičiavus finansinius įsipareigojimus. Taigi, yra skirtumas, kokią paskolą galite gauti jei esate dviese ir gaunate 1000 eur pajamų per mėnesį ir jei esate dviese su dviem vaikais ir gaunate 1000 eur (gal ir mažiau, nes vaiko priežiūros išmoka yra mažesnė nei buvęs atlyginimas) per mėnesį.

Apibendrinimas: paskolos vaiko priežiūros atostogose

Tad pabandykime apibendrinti, ką reikia žinoti, jei esate vaiko priežiūros atostogose ir jūsų šeima norėtų gauti paskolą. Nesvarbu ar būsto paskolą, ar vartojimo kreditą, ar greitąjį kreditą.

Vaiko priežiūros atostogos nėra  trugdis gauti paskolos, nes vaiko priežiūros išmoka yra laikoma kaip oficialios pajamos. Tačiau kreditoriai gali būti mažiau lankstūs, jei vaiko priežiūros išmoka yra vienintelės pajamos, dėl skolų išieškojimo sudėtingumo. Be to, šeimai su vaikais, norint gauti paskolą, vaikai skaičiuojami kaip išlaikytiniai ir dėl to bendros šeimos pajamos yra laikomos mažesnės.

Žinoma, kiekviena situacija yra skirtinga ir vaiko priežiūros atostogos bei išmoka yra tik dalis niuansų. Kiekvienu atveju reikia kreiptis į kreditorių ir galite gauti individualų pasiūlymą.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas