Per kiek laiko anstoliai išieško skolą?

Kylant elektros energijos, maisto, šildymo nenuostabu, jog vis daugiau žmonių laiku neišgali susimokėti įvairių sąskaitų ir mokesčių. Kaip elgtis, susidūrus su skolomis ir per kiek laiko antstoliai išieško skolą? Su šiais ir kitais klausimais susiduria dauguma skolininkų. Šiame straipsnyje atsakysime į Jums rūpimus klausimus ir padėsime geriau pasiruošti susidūrus su antstoliais.

skolų išieškojimas

Kokį turtą gali areštuoti anstoliai?

Pirmiausia,  antstoliai negali areštuoti Jūsų nekilnojamo turto, jei to neleidžia teismo sprendimas. Įstatymai nurodo, kokia eilės tvarka galima areštuoti asmens turtą. Nors tai yra įmanoma, tačiau antstoliams reikia nueiti ilgą teisinį kelią, kad būtų galima areštuoti skolininko turtą. LR civilinio proceso kodekso 663 straipsnyje numatyta, kokie apribojimai taikomi išieškant turtą iš fizinio asmens.

 • Skolos išieškojimas iš skolininkui priklausančio būsto, kuriame jis gyvena, galimas tik tuo atveju, jei išieškotina suma ir vykdymo išlaidos viršija 4000 Eur.
 • Skolos išieškojimas negali būti nukreipiamas į skolininko turtą, jei skolininkas pateikia antstoliui įrodymus, kad išieškotiną sumą ir vykdymo išlaidas galima išieškoti per 6 mėnesius, o išieškant iš skolininkui priklausančio paskutinio būsto, kuriame jis gyvena, – per 18 mėnesių.
 • Jeigu būste registruoti vaikai, neįgalūs arba socialiai remtini asmenys, teismas skolininko ar jo šeimos narių prašymu gali nustatyti, kad iš šio būsto nebūtų išieškoma skola.

Taip pat, 664 straipsnyje nurodytas turto arešto eiliškumas: 

 1. Išieškoma iš hipotekos ir įkeisto turto, jeigu išieškoma hipotekos kreditoriaus.
 2. Išieškoma iš skolininkui priklausančių pinigų, turtinių teisių, vertybinių popierių, darbo užmokesčio, stipendijos ar kitų pajamų arba kilnojamojo turto.
 3. Išieškoma iš skolininkui priklausančio nekilnojamojo turto, išskyrus nurodytą šio straipsnio 4 ir 5 dalyse.
 4. Išieškoma iš skolininkui priklausančios žemės ūkio paskirties žemės, jeigu skolininko pagrindinis verslas yra žemės ūkis.
 5. Išieškoma iš skolininkui priklausančio gyvenamojo būsto, kuriame jis gyvena.

Koks yra skolų išieškojimo procesas?

 1. Antstolis apie pradėtą proceso vykdymą raštu informuoja skolintoją ir skolininką. Šiam tikslui pasiekti yra siunčiami registruoti bei elektroniniai laiškai. Pateiktame rašte antstoliai pateikia visą informaciją apie procesinį veiksmą, jo pagrindą bei tolimesnius veiksmus. Laiškų turinys ragina skolininką nedelsiant vykdyti įsipareigojimą. Jeigu su skolininku pavyksta susisiekti sudaromas skolos išmokėjimo grafikas arba numatomas pinigų grąžinimo terminas.
 2. Toliau, galimas skolos išieškojimas ir teisminiu keliu, tačiau dažnai galima išvengti teismo ir advokatų mokesčių pasitelkiant ikiteisminį skolos atgavimo būdą t. y. kreipiantis į skolų išieškojimo įmonę. Šiame skolos išieškojimo etape su skolininku bandoma susisiekti visais įmanomais būdais ir susitarti dėl skolos grąžinimo terminų. Sudaromos galimybės skolininkui atsiskaityti dalimis arba iškart. Jeigu skola mokama dalimis yra pasirašytas skolos išmokėjimo grafikas. Skolos išieškojimo proceso terminas yra labai sunkiai nuspėjamas, kadangi skola gali būti padengiama tą pačią dieną, po savaitės arba per kelis mėnesius, o sudarius skolos mokėjimo grafiką laikomasi nustatytų terminų iki tol, kol bus sumokėta paskutinė įmoka.
 3. Teisinės priemonės įgyvendinamos išbandžius visus kitus būdus ir palaikius dialogą su skolintoju. Kartais nutinka taip, kad skolininko nepavyksta surasti arba jis specialiai nereaguoja į vykdomus skolos išieškojimo veiksmus. Dėl šios priežasties kai kurios skolų išieškojimo bylos turi būti išspręstos teisme. Jei turimų dokumentų pakanka, rengiami procesiniai dokumentai skolos priteisimui. Didžioji dauguma skolų išieškojimo bylų yra sprendžiamos už akių. To priežastis yra ta, kad dauguma skolų išieškojimo atvejų paprastai būna tokio pobūdžio, kai skolininkas, taip pat, nereaguoja ir į teismo siunčiamus dokumentus.
 4. Jeigu teismas priėmė sprendimą apie skolos egzistavimą ir jis yra įsiteisėjęs, galima pradėti vykdyti poteisminį skolos išieškojimą. Šiame etape atsiranda būtinybė bendradarbiauti su antstolių kontoromis, todėl skolininkui gali būti pritaikytas banko sąskaitų ir turto areštas. Skolininkui neturint lėšų banko sąskaitose, išieškojimas gali būti nukreipiamas į skolininko turtą skelbiant varžytines.

Visada labai atidžiai perskaitykite antstolių pateiktą raštą, jame bus pateikta visa informacija apie visą procesą. Jei negalite įvykdyti antstolio nurodymų arba kyla klausimų dėl procesinio veiksmo, kreipkitės į antstolių įmonę. Antstolis supažindins Jus su vykdomosios bylos medžiaga bei atsakys į Jūsų klausimus.

 

Ką daryti jei neturite jokio turto kurį anstolis gali areštuoti?

Jeigu skolininkas neturi jam priklausančio turto, aktyvus išieškojimas vykdomas ir toliau. Šiame skolos išieškojimo etape tikrinama visa su skolininku susijusi informacija, kuri galėtų turėti įtakos sėkmingam skolos atgavimo procesui.

Jeigu nustatoma, kad fizinis asmuo jokio nuosavo turto neturi, gali būti tikrinama ir jo sutuoktinio (-ės) turtinė padėtis, nes skolos gali būti išieškomos ir iš sutuoktinio turte esančios skolininko turto dalies. Priklausomai nuo individualių skolininko savybių, gali būti kreipiamasi informacijos ir į kitus registrus. Pvz., antstolis gali kreiptis į Valstybinį ginklų registrą, į vidaus vandenų laivų registrą ir pan.

Jeigu nustatoma, kad nei turto, nei pinigų tikrinimo metu skolininkas neturi, antstolis paprastai atlieka pakartotinius turtinės padėties patikrinimus. Kai surandamas asmens turtas, į kurį būtų galima nukreipti išieškojimą, skelbiamos šio turto varžytynės.

 

Pasak LR civilinio proceso kodekso 739 straipsnio, antstoliui draudžiama išieškoti skolas iš:

 • motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros išmokų,
 • laidojimo pašalpų.
 • išmokų už tarnybines komandiruotes.
 • išmokų, mokamų pagal Šalpų pensijų įstatymą,
 • našlaičių pensijų.
 • kompensacijų už darbą.
 • išeitinių išmokų.

Susidūrus su situacijomis, kai išieškojimas yra neteisėtas, vertėtų nelaukti bei kuo greičiau pateikti skundą. Pirmiausiai kreipkitės į patį antstolį. Tačiau, jeigu su pastaruoju susikalbėti nepavyksta, skundą turėsite perduokite apylinkės teismui.

Kokios dažniausios skolų priežastys?

Skolų priežastys yra įvairios ir dažnai tarpusavyje susijusios, tačiau dažniausios jų apima netinkamą finansų valdymą, neplanuotas išlaidas, greituosius kreditus bei pajamų netekimą. Netinkamas finansų valdymas, pavyzdžiui, neatsakingas kredito kortelių naudojimas ar per didelis paskolų kiekis, gali greitai sukelti skolų kaupimąsi. Greitieji kreditai, kurie dažnai pasižymi didelėmis palūkanomis ir trumpais grąžinimo terminais, taip pat gali tapti didele finansine našta, jei jie naudojami neatsakingai arba kaip trumpalaikis sprendimas ilgalaikėms problemoms spręsti. Neplanuotos išlaidos, tokios kaip medicininės sąskaitos, automobilio remontas ar kitos nenumatytos išlaidos, taip pat dažnai priverčia žmones skolintis. Pajamų netekimas dėl darbo praradimo ar sumažėjusio darbo užmokesčio gali dar labiau pabloginti situaciją, nes žmonėms tenka skolintis kasdienėms išlaidoms padengti. Visos šios priežastys pabrėžia būtinybę atsakingai valdyti savo finansus ir turėti avarinį fondą, kuris padėtų išvengti skolų krizių.

Apibendrinant, jei jau teko susidurti su antstoliais pasistenkite sumažinti antstolio išlaidas. Esant galimybei sumokėkite išieškomą sumą per raginime nurodytą terminą, tokiu būdu įvykdžius šią sąlygą, išvengiama didesnių sprendimo vykdymo išlaidų. Bendradarbiaukite su antstoliu ir informuokite apie savo finansinę padėti bei išieškojimo galimybes. Suderinus skolos apmokėjimo sąlygas, nebus pagrindo atlikti papildomus priverstinio vykdymo veiksmus, tai nesukels papildomų nuostolių, nes kuo mažiau veiksmų tenka atlikti antstoliui, tuo mažesnės susidaro vykdymo išlaidos.

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas