Kaip su vaikais kalbėti apie pinigus?
Šiais laikais vaikai apie pinigus ir jų svarbą sužino labai anksti – tiek bendraudami šeimoje, tiek darželyje. Tikriausiai visi tėvai yra patyrę, kai jų mažieji pradeda klausinėti apie pinigus, pradeda stebėti atidžiau, ką tėvai perka ir kiek už tai moka. Dažnai kyla klausimas, kada visgi pradėti kalbėti su vaikais apie pinigus. Iš tiesų, kai vaikas jau klausia apie pinigus ir kiek viskas kainuoja, turite unikalią galimybę jį mokyti, kai jam tai yra įdomu. Šiandien pakalbėsime kaip pradėti su vaikais kalbėti apie pinigus.
- Noriu ir reikia skirtumas
- Naudokite vaizdines priemones
- Nepamirškite pakalbėti apie mokesčius
- Paaiškinkite pinigų vertę
- Paaiškinkite, kad reikia pinigus laikyti saugiai
- Šeimos banko žaidimas
- Leiskite vienam nueiti apsipirkti
- Šeimos susirinkimas
- Įdarbinkite vaiką
- Skatinkite taupyti
- Leiskite daryti klaidas
- Papasakokite kas yra paskolos
Noriu ir reikia skirtumas
Dažniausiai tėvai stengiasi vaikų nevelti į finansinius reikalus, tačiau reikia nuo mažens vaikus mokyti, jog negalima pirkti visko, ko užsigeidžiama. Jei nebūsite atsargūs vykdydami vaikų įgeidžius, rizikuojate kai vaikas suaugs tapti vaiko banku. To išvengti galite vaikystėje formuodami sveikus vaikų finansinius įpročius. Net jei ir turite galimybių įgyvendinti kiekvieną vaiko norą, išmokite be kaltės jausmo kartais pasakyti „ne“. Paaiškinkite apie būtinus pirkinius ir tai ko mes norime, bet iš tiesų mums to nereikia.
Jei savo vaikui neleidžiate įsigyti norimo žaislo, tačiau apsisukę perkatės bilietą į kiną, vaikas nesupras prieštaringų jūsų veiksmų. Būkite nuoseklūs ir paaiškinkite vaikui biudžeto planavimo prasmę. Net jei vaikas nesupras visų jūsų paaiškinimų, jis bent jau supras, kad yra priežastis taip elgtis. Visada parodykite, jog ir jūs kartais turite kažko atsisakyti. Jei išmokysite vaiką atskirti norus ir būtinybę (poreikius), jam bus lengviau suprasti, kodėl kartais sakote „ne“.
Taip pat, paaiškinkite, kas nulėmė vienokį ar kitokį jūsų pirkimo sprendimą. Pavyzdžiui, kodėl nupirkote kojinių rinkinį, nes pirkti rinkinį yra pigiau nei atskirai kojinių poras.
Naudokite vaizdines priemones
Aiškindami vaikui apie finansus, kurie kartais sudėtingi ir suaugusiesiems, naudokite daug pavyzdžių, o dar geriau – vaizdines priemones: įvarius paveiksliukus, piešimą, galite naudoti net pliušinius žaislus ir pan. Tai ne tik padės paprasčiau paaiškinti situaciją, bet ir labiau patrauks vaiko dėmesį, nes vaikai mokosi per žaidimą. Jau iki 6 metų vaikams galite parodyti, kuo skiriasi banknotai ir monetos. Žaiskite su netikrais pinigais „banką“ bei „parduotuvę“. Kad vaikui būtų paprasčiau suprasti pinigų vertę, lyginkite pinigus su daiktais. Pavyzdžiui, kiek saldainių galima nusipirkti už 10 Eur kupiūrą.
Nepamirškite pakalbėti apie mokesčius
Kiek vyresnių vaikų paprašykite pagalbos skaičiuojant mėnesio įmokas už komunalines ir kitas paslaugas. Galite paprašyti užrašyti vandens, elektros, dujų skaitiklių rodmenis ir parodykite, kaip visa tai skaičiuojate ir kiek visa tai kainuoja. Tai puiki galimybė paaiškinti vaikui, kodėl reikia užsukti vandenį, ar išeinant iš kambario užgesinti šviesą.
Paaiškinkite pinigų vertę
Šiais laikais vaikai labai dažnai mato, kaip tėvai ką nors perkant paduoda plastikinę kortelę ir gauna viską ko nori. Vaikams labai svarbu suvokti, iš kur atsiranda pinigai ir kuo greičiau reikėtų paneigti tai, kad pinigus tiesiog išduoda bankomatas. Reikia papasakoti vaikui, kad pinigai yra uždirbami ir riboti, todėl visuomet turime apgalvoti savo pirkinius. Nuo pat mažų dienų vaikams paaiškinkite, kad prieš išleidžiant pinigus reikia juos uždirbti. Esant galimybei, nusiveskite vaiką į savo darbą, kad jis savo akimis pamatytų, ką jame veikiate ir kaip uždirbate pinigus. Tokiu būdu pinigai vaikams netaps savaime suprantamu dalyku.
Paaiškinkite, kad reikia pinigus laikyti saugiai
Yra įprasta mokyti elementarių saugos taisyklių, kaip nekalbėti su nepažįstamais, užsirakinti duris, pereiti saugiai per gatvę ir pan., yra įprasta. Tačiau su vaikais reikia pradėti kalbėti ir apie pinigų saugojimą ir laikymą tinkamoje vietoje bei nesigyrimą kiek tėveliai turi pinigų ar jie patys kiek yra sutaupę.
Šeimos banko žaidimas
Galite įsteigti šeimos banką ir paskatinti turimus pinigus laikyti saugiai pas jus. Jei vaikas pinigų neišleis visą mėnesį, prie taupomos sumos pridėkite apie 1 eurą ar pan. palūkanų . Galite pateikti gerą pavyzdį, jog taip darote ir jūs – pinigus taupote banke. Arba, jei vaikas nori kokio nors brangesnio pirkinio, galite vaikui „paskolinti” pinigų su palūkanomis, kurios išreiškiamos gali būti ne pinigais, o atliekamais darbais.
Leiskite vienam nueiti apsipirkti
Pirmiausia, kartu sudarykite pirkinių sąrašą ir leiskite vaikui apsipirkti pagal sąrašą vienam. Savarankiškas apsipirkimas tai puiki praktika išmokanti labai daug. Prieš perkant pirkinį, kuriam buvo sutaupyta, patarkite palyginti kainas skirtingose parduotuvėse arba panašių prekių kainas.
Jeigu dar nedrąsu paleisti vieno vaiko į parduotuvę, tuomet galite skirti vaikui biudžetą užkandžiams, kuriuos jis nusipirks pats. Tokiu būdu ne tik išmokysite skaičiuoti ir planuoti, bet, jei vaikas nuolat pirks tuos pačius produktus pamatys kaip kainos kinta.
Šeimos susirinkimas
Suorganizuokite šeimos susirinkimus, kurių metu galėtų dalyvauti ir vaikai. Visų kartu priimti spendimai, kokiems tikslams panaudoti šeimos pinigus, padeda šeimos biudžetą valdyti daug efektyviau, o vaikams jaustis visateisiais šeimos nariais, turinčiais įtakos priimant net ir finansinius sprendimus.
Įdarbinkite vaiką
Juk praktika visada geriau nei teorija. Sulaukusį tinkamo amžiaus vaiką galite paskatinti įsidarbinti pavieniams darbams. Paties uždirbti pinigai paaugliui ne tik suteikia laisvės pojūtį, bet ir padeda geriau suprasti pinigų vertę. Pamatysite, kaip nenoriai ir apgalvotai jis leis savo uždirbtus pinigus.
Tik nepadarykite klaidos ir nemokėkite vaikui už buityje atliekamus darbus, pavyzdžiui, už indų plovimą, koks žmogus paskui tai norės daryti nemokamai, jei visada gaudavo pinigus. Vaikui galite leisti užsidirbti namuose nebent jis jums kur nors sutaupo pinigus, pavyzdžiui, jei plaunate mašiną salone ir vaikas jums nuplauna automobilį tai sutaupytus pinigus galite duoti vaikui.
Skatinkite taupyti
Mokykite savo vaikus taupyti. Palikite vaikui spręsti, ką daryti su dalimi, likusia atsiskaičius už būtiniausius pirkinius. Stebėkite vaiko norus, o esant reikalui pasidalinkite savo įžvalgomis ir patarimais, kodėl verta taupyti ir kad didesnius pirkinius reikia planuoti iš anksto. Galite nupirkti vaikui gražią taupyklę, jog jis turėtų motyvacijos į ją dėti po išlaidų likusius pinigus.
Taip pat, nuo 7 metų galima atidaryti banko sąskaitą, kurią galite padėti valdyti. Skatinkite vaiką ne išlaidauti, o taupyti banke, supažindinkite su internetine bankininkyste ir t. t.
Leiskite daryti klaidas
Nenurodinėkite per daug kaip vaikui išleisti savo santaupas, leiskite savo vaikams daryti klaidas ir padėkite jose atrasti pamoką. Pavyzdžiui, jei vaikas nusipirko žaislą, kuris netrukus sulūžo, pakalbėkite apie tai, kad kartais gal geriau daugiau pasitaupyti, bet nusipirkti kokybiškesnį žaislą.
Papasakokite kas yra paskolos
Vaikams svarbu suprasti ir skolinimo ir skolinimosi sąvokas bei pasekmes. Supažindinkite su pagrindiniais paskolų terminais tokiais, kaip palūkanos, įmokos, terminai, greitieji kreditai. Nustebsite, kiek daug tėvų nekalba su vaikais apie paskolas, o jiems suaugus tiesiog tikimasi, kad viskas yra savaime suprantama.
Finansų reikalai sudėtingi ir šios temos nelabai mėgsta ir kai kurie suaugusiesieji, tad nesitikėkite, jog, tik pradėjus kalbėti su vaiku apie pinigus, per diena jis taps itin finansiškai raštingas. Kaip ir auklėjimui apskirtai, pinigų valdymo įgūdžiams reikia laiko ir daugybė kantrybės.