Būsto remontas ir finansai: taupyti ar skolintis?

Lietuvos ekonomikai augant, šalies gyventojai vėl aktyviau skolinasi nekilnojamajam turtui, automobiliams, būsto remontui ir įsirengimui. Tačiau, lyginant su ES vidurkiu, Lietuvoje atlyginimai – vis dar vieni žemiausių, tad įsigydami didesnės vertės pirkinius žmonės priversti arba kelerius metus taupyti, arba skolintis. Kurį variantą rinktis ir kodėl?

Būsto remontas

Kiek gali kainuoti būsto remontas ir kada palankiausias metas imti greitajį kreditą būstui?

Būsto remonto kainos labai skiriasi priklausomai nuo atliekamų darbų poreikio: kartais užtenka tik perdažyti sienas ir pakeisti grindis, kartais prireikia kapitalinio remonto, kurio metu keičiami vamzdžiai, elektros instaliacija, griaunamos sienos ir pan. Kainą ženkliai lemia ir remontuojančiųjų bei apstatančiųjų būstą norai, poreikiai: vieniems užtenka pigiausio laminato, kiti nori įsirengti brangias ąžuolines grindis, vieniems užtenka paprastų plytelių didžiųjų buitinių prekių parduotuvių, kiti nori dizainerio kurtų unikalių plytelių iš brangaus salono. Remontuojant būtą kapitaliai, kaina gali šoktelti net ir iki 200–400 Eur už kv. m, o jei norai ir poreikiai – gana žemiški, visiškai galima sutilpti ir į 70–100 eurų už  kv. m. Standartinio 2 kambarių busto remontas neturėtų kainuoti daugiau nei 5 tūkst. eurų. Tai ir vidutinė paskolos būsto remontui suma.

Skolinimasis iš bankų ir kredito įstaigų

Daugeliui sutaupyti reikiamos sumos būsto remontui taip ir nepavysta. Kaip skelbiama vienos kreditų bedrovės reklamoje, „atsitinka gyvenimas“: sugenda automobilis, pašlija sveikata ar pan. Tad galima pasidomėti vartojimo paskolų galimybėmis: jos suteikiamos gana lanksčiomis sąlygomis, nereikia įkeisti turimo turto, pinigai gavėjo banko sąskaitą pasiekia vos per kelias dienas. Be to, paskolos gavėjas pats gali nuspręsti, per kiek laiko paskolą grąžins ir kokio dydžio mėnesio įmokas mokės. Daugelis kredito bendrovių, bankų taip pat numato, kad paskolas be papildomų mokesčių galima grąžinti anksčiau, t. y. nemokant palūkanų. Ar tokią galimybę kredito įstaiga suteikia, pasidomėkite iš anksto – gali būti taikomas paskolos grąžinimo anksčiau numatytojo termino mokestis.

Taupymas būsto remontui

Anot bankų ir kredito įstaigų atstovų, dažniausiai paskolas būsto remontui ima šeimos, kurių mėnesio pajamos nesiekia 1500 eurų. Nusprendus taupyti, tokioms šeimoms tenka itin kruopščiai planuoti biudžetą, neišlaidauti nebūtiniems bei spontaniškiems pirkiniams, atsisakyti mokamų pramogų ir kelionių. Jei būstas dar pakankamai geros būklės, galima po truputį atsidėti jo remontui. Tarkime, tam, kad per 4-erius metus sutaupytumėte 5 tūkst. eurų, kiekvieną mėnesį reikės atsidėti po 100 eurų. Jei taupyti sekasi sunkiai, galima atsidėti po 50 eurų, o reikiamą sumos skirtumą pasiskolinti. Turint didelį tikslą, taupyti tampa daug lengviau, atsakingiau leidžiame kiekvieną eurą, kruopščiai apgalvojame pirkinius. Taupymo įgūdžius reikia pradėti lavinti jau nuo mažų dienų. Taip pat taupyti galima ir bereikalingai neišlaidaujant namų remontui – prireiks kur kas mažesnės sumos.

Kaip sutaupyti atliekant būsto remontą?

  1. Kruopščiai susiplanuokite biudžetą: aiškiai numatykite, kiek pinigų kam skirsite. Visada dar apie 15 proc. numatomos sumos reikia turėti rezerve – tiek atsieina papildomi pirkiniai ir dėl nenumatytų atvejų pabrangusios remonto paslaugos.
  2. Nuspręskite, kokius specialistus samdysite. Nemažai darbų galite atlikti ir savarankiškai, tačiau patariama samdytis elektrikus ir santechnikos specialistus, nes klaidos gali kainuoti labai brangiai. Verta pagalvoti ir apie interjero dizainerį – suma, kurią jam sumokėsite už paslaugas, taip pat gali iš dalies ar ir visai atsipirkti, nes specialistas patars, kurios idėjos – brangios ir nepagrįstos, kaip geriau išnaudoti erdvę, padės pigiau įsigyti medžiagų ar baldų ir pan. Savarankiškai gana paprasta iškloti laminatą, tačiau, pavyzdžiui, klojant plyteles jau prireiks daugiau žinių ir įgūdžių.
  3. Ieškokite akcijų, išpardavimų. Parduotuvės sezono pabaigoje skelbia išpardavimus, tad, pavyzdžiui, šiuo atveju pirkti statybines medžiagas, namų įrangą verta antroje vasaros pusėje. Baldus gerokai pigiau įsigysite tiesiai iš ekspozicijos. Jeigu iš vienos parduotuvės perkate daugiau prekių, būtinai derėkitės. Jei radote patinkantį daiktą, pasižymėkite kelias el. parduotuves ir stebėkite, kada tam daiktui jose bus taikoma akcija.

Taigi, apibendrinant, skolinkitės ir taupykite protingai. Tarkime, nusprendus specifinius darbus atlikti savarankiškai, gali tekti viską perdaryti, o tai gali kainuoti dvigubai. Taip pat, gerai pagalvokite, o gal nebūtina visko padaryti vienu metu, gal įsirenginėjant virtuvę, galite pagyventi, kurį laiką ir be spintelių durelių, o jas nusipirksite kiek vėliau kai susitaupysite tam pinigų. Remontas yra ilgalaikis procesas, tad neskubėkite ir gerai apsvarstykite visas išlaidas.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas