Kokia rizika tavęs laukia imant paskolą?

Paimti paskolą atrodo visai paprasta, šiais laikais pilna galimybių ir gundančių pasiūlymų: lizingas, greitas kreditas, tarpusavio skolinimosi platformos, vartojimo paskolos, būsto paskolos ir t.t. Tačiau daug kalbant apie tam tikrų pasirinkimų privalumus, akcijas-atrakcijas leidžiančias sutaupyti mokant palūkanas (ar visai jų nemokant), reikia nepamiršti ir kito lazdos galo. Rizika visuomet yra šalia, kuomet skolinamasi ar investuojama neapgalvojant visko iki galo ar tiesiog pasirašant sutartis užsimerkus. Tad šiandien pažvelgsime kiek kita linkme, pasidomėsime su kokiomis rizikomis susiduria norintys gauti paskolas ar jas gavę.

Paskolos rizika

 

 

 

 

 

 

 

Paskolos Rizika priklauso nuo apsaugos

Paskolos fiziniams asmenims yra laikomos rizikingomis ir jas reglamentuoja ne vienas teisės aktas. Lietuvoje vartojimo kreditų išdavimą reglamentuoja Vartojimo kredito įstatymas, o nuo 2017 metų liepos 1 d. įsigaliojo ir Būsto kreditų reglamentavimas. Šiuos reglamentus prižiūri Lietuvos bankas.

Paskolų tipai, kurie pagal reglamentą yra Lietuvos banko kontroliuojama sritis yra mažiau rizikingi, nes LB prižiūri abiejų pusių teises ir pareigas, gali spręsti ginčus. Todėl itin svarbu įsitikinti, jog paskolą žadanti išduoti įmonė turi reikiamas licenzijas verstis tokia veikla ir yra Lietuvos banko prižiūrima.

 

Skubos darbą...

Anot specialistų, dažnai blogi sprendimai yra daromi tuomet, kai skubama arba paskola gali būti suteikta akimirksniu. Labiau rizikingomis laikomos paskolos, kurios išduodamos internetu, tą pačią dieną arba kaip skelbia reklamos – per 15 min. Psichologiškai tai labai lengvas sprendimas, niekas nemato, niekas neklausia paskolos ėmimo motyvų ir nereikia teisintis net pačiam sau – tiesiog yra galimybė ir ja naudojamasi, t.y. imama greita paskola. Tuo tarpu mažiau rizikuojama paimti per daug ar paimti nereikalingą paskolą tuomet, kai reikia susitikti įmonės skyriuje arba paskolos svarstymas užtrunka ilgiau nei 15 min (pvz., tarpusavio skolinimosi platformose). Turint ilgesnį laiko tarpą, leidžiama susigulėti mintims, galbūt dingsta impulsyvaus sprendimo priežastys ir pasikeičia motyvacija. Turint daugiau laiko, galima pakeisti paskolą ar jos atsisakyti. Ir apskritai, paskolos ėmimas neturėtų būti skubos darbas.

 

Galimybė atsisakyti paskolos

Vartojimo kredito įstatymas numato galimybę, priklausomai nuo situacijos per 2 ar 14 dienų atsisakyti kredito nemokant palūkanų. Žinoma, paskolą reikės gražinti iš karto. Tai tarsi vartotojų teisių įstatyme numatyta galimybė netinkamą pirkinį gražinti pardavėjui. Impulsyviai paėmus paskolą ir susivokus, jog jos visiškai nereikia, galima ją gražinti ir taip išvengti palūkanų mokėjimo. Gali būti ir tokia situacija, kuomet paimta paskola padėjo itin greitai išspręsti finansines bėdas ir pinigai į piniginę „atplaukė“ su kaupu – tad kam delsti ir jų negrąžinti iš karto? Tereikia susipažinti su šią įstatymų numatyta galimybe ir ja naudotis.

Žinomas vardas ar 10 sutarties puslapių?

Net ir standartinės paskolų išdavimo sutartys yra sunkiai „įkandamos“ teisinio išsilavinimo neturinčiam žmogui. Todėl sunku suvokti ir suprasti kas jose parašyta ir kokie „kabliukai“ ten sudėti. Kita vertus, savo garbingą vardą ir prekinį ženklą sauganti įmonė niekada nepuls apgaudinėti klientų prirašydama į sutartis jiems itin nepalankių punktų. Todėl save gerbiančios paskolų išdavimo įmonės visuomet gerbs įstatymą ir klientą. Taigi renkantis kur imti paskolą, reikėtų pasidomėti įmonės reputacija – tai išties padės pasirinkti teisingai.

Rizikingiausias – paskolos vekselis

Žiūrint iš paskolos gavėjo perspektyvos, daugelis paskolų yra apsaugotos Vartojimo kreditų įstatymų ir paskolos atidavimas yra reglamentuotas, iš nemokių klientų skola yra išieškoma per tiesmą. Teismo procedūra lengvesnė kuomet yra užstatas, pvz., nekilnojamasis turtas. Žinoma, klientui tai rizika prarasti užstatytą ir įkeistą turtą. Ypač tai skaudu, kai dalis paskolos jau buvo gražinta. Tačiau rizikingiausiu pripažįstamas vekselis.

Vekselis yra finansinis dokumentas, kuris įpareigoja vieną šalį (vekselio davėją) sumokėti tam tikrą pinigų sumą kitai šaliai (vekselio gavėjui) tam tikru nurodytu laiku arba pagal tam tikrą sąlygą. Vekselis gali būti naudojamas kaip mokėjimo priemonė arba kredito priemonė. Paskolos su vekseliu suteikia tam tikrų pranašumų, tokių kaip teisinis įsipareigojimas ir galimybė jais prekiauti, tačiau jie taip pat gali turėti tam tikrų trūkumų, pavyzdžiui, galimas sudėtingumas ir rizika, susijusi su vekselių nemokėjimu.

Pavėlavus gražinti paskolą, jis iš karto gali būti nešamas notarui ir perduodamas antstoliams. Taigi neatsargumas ar išsiblaškymas gali kainuoti daug.

Paskolos yra didesnė ar mažesnė rizika bet kokiu atveju, tačiau žinodami kuo daugiau, rizikuosite mažiau. Todėl drąsiai klauskite, teiraukitės ir svarstykite prieš priimdami sprendimą dėl savo finansų.

 

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas