Ilgalaikės paskolos sunkmečiu: ar skolintis palankiau?

ilgalaikės paskolosDar gerokai prieš užklumpant pandemijai, ekspertai vis garsiau kalbėjo apie naują pasaulinę finansinę krizę, kuri turėtų prasidėti laikotarpiu nuo 2019 m. pab. iki 2023 m. Ekspertai dar prieš kelis metus ragino nusiteikti tokiam scenarijui ir atsargiau elgtis imant didelės vertės paskolas, tokias kaip Ilgalaikės paskolos, ar planuojant investicijas. Kaip rodo NT rinkos apžvalgos, būsto sandorių 2019 m. viduryje padaugėjo, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2018-aisiais, didėja ir palūkanų normos.

1 Ieskaupaskolos
nuo 100 € iki 25000 €
Suma
nuo 1 mėn iki 84 mėn
Terminas
Nuo 4,00 %
Palūkanos
nuo 13%
BVKKMN
9.1
Nemokama paskolu palyginimo platforma
2 Fjord bank
nuo 1000 € iki 20000 €
Suma
nuo 12 mėn iki 60 mėn
Terminas
Nuo 4,00 %
Palūkanos
nuo 14%
BVKKMN
8.7
Mažos palūkanos
3 Savy
nuo 300 € iki 19000 €
Suma
nuo 3 mėn iki 72 mėn
Terminas
Nuo 4,60 %
Palūkanos
nuo 13%
BVKKMN
8.3
Didžiausia tarpusavio skolinimosi platforma Lietuvoje - SAVY

Tačiau užklupusi pandemija sukėlė kiek kitokį sunkmetį. Pasaulis sustojo – sumažėjo kelionių, nevyksta koncertai, žmonės nesilanko restoranuose. Karantinas ir saugojimasis privertė daugiau laiko leisti namuose, vaikai mokosi nuotoliniu būdu, suaugę dirba iš namų. Daugybė žmonių, ypač iš turizmo ir maitinimo sektorių laukia prastovose, daug žmonių neteko darbo ar turėjo greituoju būdu persikvalifikuoti, NT kaina kyla, akcijų biržos tarsi nutrūkę buliai kyla aukštyn.

Ar dabartinė situacija bent kiek panaši į paskutinę mūsų išgyventą ekonominę krizę 2008-2009metais? Tikrai ne! Situacijos, aplinkybės ir rezultatai nepalyginami. Ir visgi, laikotarpis vadinamas sunkmečiu, todėl bet kokie su finansais atliekami veiksmai turi būti gerai pasverti. Būtent dėl to šiandien pakalbėsime apie ilgalaikes paskolas.

Kas yra ilgalaikės paskolos?

Ilgalaikė paskola – tai paskola, kurios gražinimo terminas yra ilgesnis nei 2 metai. Dažniausiai ilgalaikė paskola dar vadinama vartojimo paskola ar vartojimo kreditu.

Ilgalaikes paskolas išduoda bankai, kredito unijos, kaip vartojimo kreditus. Taip pat ilgalaikę paskolą galima gauti tarpusavio skolinimo platformose bei greitųjų kreditų portaluose.

Ilgalaikės paskolos taip pat išsiskiria ir didesnėmis sumomis. Tai natūralu, kadangi ieškoma ilgesnio paskolos gražinimo laikotarpio, tai ir paskolos suma yra didesnė. Nėra tikslaus apibrėžimo nuo kokios sumos paskola jau būtų laikoma ilgalaike. Šiuo metu šie terminai yra kiek „aptirpę“ dėl plačių pasiūlų variantų. Tačiau daugelis kreditorių išskiria greitus kreditus ir ilgalaikius/vartojimo kreditus ir taiko jiems šiek tiek kitokias sąlygas.

Ilgalaikė paskola palyginus su greituoju kreditu:

  • Mažesnės palūkanos, nuo 6 %,
  • Ilgesnis paskolos gražinimo terminas, nuo 60 iki 240 mėn
  • Didesnė paskolos suma, nuo 1000 iki 25000 €.

Skolintis ar naudoti „finansinę pagalvę“?

Sunkmečiu nuo didesnių finansinių problemų apsaugoti gali vadinamoji „finansinė pagalvė“ – santaupos ar likvidus turtas, kurį net ir tokiomis sąlygomis galima greitai realizuoti. „Finansinė pagalvė“ – tai galimybė nesiskolinant, neprašant pagalbos artimųjų ar giminaičių padengti netikėtas išlaidas, sudarančias mėnesio ir didesnes pajamas. Po prieš kelerius metus vykdytos apklausos paaiškėjo, kad vos 46 proc. lietuvių turi „finansinę pagalvę“ – likusieji 54 proc. būtų priversti skolintis.

Pandemijos metu netekę darbo ar esantys prastovose savo kailiu pajuto, kaip svarbu turėti „finansinę pagalvę“. Tačiau kiti mato, jog turimi pinigai po truputį nuvertėja. Ypač jei pažvelgtume į NT sektorių, kur kainos kyla ir paklausa yra didžiulė. Taip pat ir pragyvenimo, maisto kainos pastaraisiais metais kilo. Tad laikyti per daug pinigų kojinėje dabar neapsimoka. Kas atlieka nuo „finansinės pagalvės“ vertėtų investuoti. Lietuvoje įprasta investuoti į NT. Tačiau didelės kainos verčia skolintis. Tad ką reikia žinoti skolinantis pinigų dabartiniu laikotarpiu?

Kodėl skolintis iš bankų reikėtų itin atsargiai?

2019 m. sausio mėn. sudarę paskolų, pirkimo lizingu ar kitas sutartis lietuviai šalies bankams mokės rekordines aukštumas pasiekusias maržas: skaičiuojama, kad palūkanos taip iškilusios buvo tik per 2009-ųjų krizę, kai bankai paskolas dalijo itin atsargiai.

Dar vienas akibrokštas besiskolinantiems iš banko didesnes sumas 2019-aisiais – padidėjo sutarčių kainos. Tad skolinantis iš didžiųjų šalies bankų ilguoju laikotarpiu palūkanos gali išaugti ir sukelti nemenkų finansinių problemų. Bankų išduodamų ilgalaikių paskolų palūkanos auga dėl konkurencijos Lietuvos rinkoje stokos ir pokyčių bankuose.

2020 metais užklupusi pandemija atnešė dar pokyčių paskolų rinkoje. Sugriežtintas paskolų išdavimas, padidintos palūkanos. Apie tai plačiai rašėme straipsnyje Kaip paskolų rinka atrodė pandemijos įkarštyje?

Prieškriziniu laikotarpiu ar finansinių krizių metu gali labiau apsimokėti skolintis iš kredito bendrovių, ne iš bankų: kredito bendrovės taiko pastovias palūkanas, todėl įmokos nekinta ir nesvyruoja veikiamos pasaulinės finansinės rinkos. Besiskolinantieji iš bankų niekada negali būti tikri ir žinoti, kokias aukštumas pasieks palūkanos: bankui keliant palūkanų normas, brangiau mokėti teks ir pasiskolinusiajam. Prisiminus, kad bankai imant ilgalaikes paskolas taiko dar ir galybę papildomų sąlygų, pavyzdžiui, reikia pradinio įnašo, taikomi sutarčių sudarymo ir administravimo mokesčiai, skolinimasis tampa dar mažiau patrauklus.

Ilgalaikės paskolos iš populiarių kreditorių

Domintis ilgalaike paskola (nuo 60 iki 240 mėn.), vertėtų palyginti bankų ir kreditų bendrovių skolinimo sąlygas. Yra nemažai bendrovių, skolinančių vos nuo 2500 iki 5000 Eur, tačiau yra suteikiančių ir ilgalaikes didesnės vertės paskolas. Didžiausius kreditus suteikia šios bendrovės:

Plačiau apie tai ilgalaikius kreditus bei kokio dydžio ir kuriam laikotarpiui išduodamos paskolos, esame rašę straipsnyje  Ilgalaikiai greitieji kreditai

Internetu suteikiamos ilgalaikės paskolos vartotojams tampa vis saugesnės: jų išdavimą prižiūri Lietuvos Bankas bei atsakingos ES institucijos, reglamentuoja įstatymai. Praktiškai nebepasitaiko istorijų, kai dėl neatsakingo skolinimosi žmonės buvo priversti parduoti namus ar kitą vertingą turtą. Tad prieš imant ilgalaikę paskolą šiandien verta paieškoti, kurios bendrovės siūlo didesnį saugumą ir garantijas.

Ilgalaikės paskolos – kaip gauti?

Norint gauti ilgalaikę paskolą, galioja visi tie patys principai, reikalavimai ir limitai, kaip ir imant bet kokio kito tipo paskolą.

Pirmiausia, turite būti Lietuvos Respublikos pilietis ir gyventi Lietuvoje, taip pat būti pilnametis ir turėti nuolatinį darbą bei paskutinėje darbovietėje būti išdirbus bent 6 mėn.

Antras svarbus elementas – pajamos. Nuolatinės pajamos turi būti pakankamo dydžio, jog paskolos įmokos bei kitų mėnesinių išlaidų suma neviršytų 40 proc. asmens ar šeimos pajamų.

Ir, žinoma, norint gauti ilgalaikę paskolą, reikia pateikti paraišką. Tam, kad būtų lengviau išsirinkti įmonę, kurioje pigiau gauti paskolą, reikėtų pasinaudoti paskolų palyginimu arba pateikti užklausą asmeniniam pasiūlymui gauti. Pateikiant ir paskolos gavimo metu nėra būtina kažkur eiti, viskas šiais laikais sutvarkoma internetu. Tam reikia el.pašto adreso, telefono numerio bei el.bankininkystės.

Paskola paprastai išduodama 1-2 dienas, jei nekyla papildomų klausimų ir nereikia pateikti papildomos informacijos.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas