Kredito reitingas: kas tai ir kaip jį sužinoti?

Su kredito reitingo sąvoka dažniausiai susiduriame tik tada kai norime pasiskolinti pinigų kiek brangesniems daiktams kaip butui, mašinai ar kitai technikai. Tačiau neretai nepagalvojame, kad net maži finansiniai įsipareigojimai, kaip telefonas perkamas išsimokėtinai arba mobiliojo ryšio paslaugų apmokėjimas gali daryti įtaką mūsų kredito reitingui. Šiandien aptarsime svarbiausius, kredito reitingo aspektus, kad išvengtumėte tokių situacijų, kai net nežinodami gadinate savo reitingą ir paskui gaunate paskolą su gerokai prastesnėmis sutarties sąlygomis, jei ją išvis gaunate.

Kredito reitingas

Kas yra kredito reitingas?

Kredito istorija yra tarsi Jūsų finansų ir finansinio raštingumo CV. Ji vertina visi bankai, kredito, telekomunikacijų, lizingo  ir kitos įmonės, kai norite pasiskolinti ar pirkti išsimokėtinai. Kredito reitingas tai svarbiausias rodiklis, nusakantis kaip norinčiam pasiskolinti asmeniui seksis grąžint pasiskolintą pinigų sumą). Kredito reitingas skolintojui parodo ar apsimoka skolinti asmeniui pinigų, kiek galima skolinti ir kokiomis palūkanomis skolinti norint save apsaugoti.

Kredito reitingo svarba

Neretai esame linkę nurašyti mažas ir atrodo net nereikšmingas skolas, nes tai vos keli eurai, atrodo nieko nenutiks, jei sumokėsit tada kai bus tam laiko. Tačiau net ir maža pradelsta skola gali gerokai išaugti ir tapti didelėmis palūkanomis ir tapti rimtu trikdžių kreipiantis dėl paskolos. Kredito reitingas yra svarbus tam, kad bankai ar kredito įstaigos Jumis galėtų pasitikėti ir paskolinti pinigų, geromis sąlygomis, būstui, automobiliui ar kitiems brangesniems pirkiniams.

Kredito reitingo faktoriai

Nėra visiškai vienodos vertinimo sistemos, kurią naudotų kiekvienas bankas, kredito unija ir pan., kiekviena įmonė pasirenka individualius kriterijus, į kuriuos atsižvelgia prieš skolinant pinigus. Tačiau yra keli kriterijai, kurie yra labai panašūs:

  • Finansiniai įsipareigojimai – kiek ir kam esam skolingi, tai gali būti būsto paskola, automobilio lizingas, kompiuteris išsimokėtinai, studijų paskola ir kt. Pagal Lietuvos Banko reikalavimus, finansiniai įsipareigojimai negali sudaryti daugiau, nei 40% Jūsų pajamų, šie įsipareigojimai gali neigiamai veikti Jūsų kredito reitingą. Taip pat, prieš Jums suteikiant paskolą gali būti tikrinamas ir jūsų sutuoktinio(-ės) kredito reitingas. Santuokos atveju antroji pusė įgauna bendraskolio statusą, todėl vienam pateikus paraišką kreditui gauti, vertinami abiejų sutuoktinių finansiniai įsipareigojimai.
  • Pajamos – kiek Jūs iš viso uždirbate. Jei dirbate tik pagal darbo sutartį, tuomet viskas labai paprasta skaičiuojamas tik Jūsų atlyginimas, tačiau jei esate įmonės vadovas, dirbate pagal individualią veiklą, verslo liudijimą ir pan. tuomet gali reikėti pateikti papildomus dokumentus bankui ar kitai kredito bendrovei, kurie įrodys jūsų pajamas. Pavyzdžiui, įmonės veiklos rezultatus, pelningumą, sutartis su klientais.
  • Mokėjimų istorija – vertinama ar laiku sumokate turimus įsiskolinimus, kaip paskolas, lizingą ir t.t. ir kitus mokėjimus kaip sąskaitas už butą, elektrą ir kitą. Tikrinama ar nepradelsiate mokėjimų, neprašote atidėjimų, jei daug kartų praleidote įmokas, galite būti vertinamas, kaip nepatikimas skolininkas, kuris negeba pasiruošti netikietiems gyvenimo atvejams, neturite santaupų, kurios leistų padengti skolas iškilus sunkumams.
  • Kiekis kiek kreipėtės dėl kreditų suteikimo – ar dažnai kreipiatės dėl paskolų ir ar dažnai naudojatės kreditų bendrovių paslaugomis. Jei per tam tikrą laiką kreipiatės dėl paskolos labai daug kartų, tai gali informuoti kreditorius apie riziką skolinti.

Kaip sužinoti kredito reitingą?

Manocreditinfo.lt tinklapyje galite pasitikrinti savo asmeninį kredito reitingą ir istoriją, tai vienintelė vieta, kur galite kredito istoriją peržiūrėti savarankiškai. Čia atvaizduojama visa su jūsų finansais susijusi informacija, kiek kartų kreipėtės dėl paskolos, kokią paskolą, lizingą ar įsiskolinimą šiuo metu turite.

Kam tikrinti savo kredito reitingą? Pastebėjus, jog Jūsų kredito reitingas prastesnis nei norėtųsi, galima dar imtis veiksmų ir situaciją pagerinti per 12-24 mėn., tuomet galėsit tikėtis šiek tiek geresnių rodiklių. Informacija apie tai, kaip vykdėm finansinius įsipareigojimus saugoma 10 metų. Po to vieni įrašai išnyksta ir į jų vietą stoja kiti. Ruošiantis imti paskolą būstui tai yra vienas iš dalykų, į kuriuos išties svarbu atkreipt dėmesį.

Kaip pagerinti kredito reitingą?

Jog galėtumėte pagerinti savo kredito reitingą bei istoriją, pirmiausia, turite išsamiai su ja susipažinti, jog žinotumete, kokią informacija mato bankas ir nepraleidžiate kokio mokėjimo patys to nežinodami. Susipažinę su dabartine situacija toliau galite atlikti šiuos veiksmus:

  • Laiku apmokėkite sąskaitas. Tai yra pats svarbiausias aspektas, pagerinti savo blogus įpročius vėluoti ir kiek tik įmanoma viską apmokėti laiku. Kuo drausmingesni esam, tuo geresnė mūsų kredito istorija, peržiūrėkite visas sąskaitas už butą, komunalinius mokesčius, telefoną, lizingą ar kt., ar tikrai nieko nepamirštat. Visiems pasitaiko, jog negalim apmokėt sąskaitų laiku, nes susirgom ar netekom darbo, tačiau tokios rimtos priežastys bankui nėra labai svarbios. Viena iš pagrindinių finansinio raštingumo pamokų yra ta, kad mes visada privalom turėti santaupų neplanuotiems dalykams, jog gebėtume laiku mokėt įmokas. Jeigu dėl neapmokėtos sąskaitos ima kauptis delspinigiai tai iškart atsispindės Jūsų kredito istorijoje. š
  • Stenkitės nesinaudoti kredito kortelėmis. Tai, taip pat, rodo, jog negebate planuoti ir tvariai valdyt savo finansų. Kreditinių kortelių palūkanos yra išties nemenkos, todėl skolinantis iš ten visuomet pralaimima.
  • Įvertinkite ne tik savo, bet ir savo sutuoktinio kredito istoriją. Susituokus, jeigu neturite priešvedybinės sutarties, po santuokos abiejų sutuoktinių turtas tampa bendras. Todėl planuojant imti paskolą antra pusė tampa bendraskoliu. Bankui tampate lyg vienas skolininkas, jis vertina abiejų skolinimosi galimybes ir reitingą. Prieš planuojant skolintis būtinai pasikalbėkit su savo antrąja puse ir aptarkit turimus finansinius įsipareigojimus, peržiūrėkim abiejų kredito istorijas ir stenkitės laiku vykdyt finansinius įsipareigojimus, apmokėti sąskaitas.
  • Pasirūpinkite, kad kredito reitingas būtų vertinamas kada pajamos pastoviausios. Jeigu planuojate išeiti iš darbo, pradėti nuosavą verslą ar išeiti motinystės atostogų, tuomet skolintis pinigų reikėtų prieš šiuos pokyčius. Vertinant Jūsų galimybes skolintis vienas iš svarbiausių faktorių yra gaunamos pajamos, kuo jos bus aukštesnės ir stabilesnės, tuo geresnes sąlygas gausite.

Paskolos su blogu kredito reitingu

Paskolos su bloga kredito istorija vis tiek yra įmanomos. Nors ir žemas kreditingumo reitingas tikėtina darys įtaką siūlomos paskolos sutarties sąlygoms, dažniausiai siūlomos kiek didesnes palūkanas, tačiau gauti paskolą tikrai įmanoma. Kaip ir minėjome anksčiau kiekvieno asmens kredito istorija ir mokumas yra vertinami atskirai, todėl kiekvienas atvejis yra individualus.

Vartojimo paskolos iš bankų su blogu kredito reitingu

Bankai, kaip ir normalu jautriausiai žiūri į blogą kredito reitingą, jie tikrai gali per daug nesigilinti į Jūsų situaciją ir tiesiog atsisakyti skolinti pinigus. Visgi, jei Jums atsisakė skolinti pinigus visada galite pabandyti kitas institucijas arba palaukti 12-24 mėn. per, kuriuos pasistengsite laiku apmokėti visus įsiskolinimus ir tikėtinai pagerinsite ir savo kredito reitingą. Vartojimo paskola ar kitas kreditas bus lengviau prieinami pagerinus kredito reitingą.

4o

Greitieji kreditai su blogu reitingu

Greitųjų kreditų bendrovės žiūri kiek palankiau į prastą kredito reitingą ir yra linkusios padėti, tačiau to kaina yra prastesnės sutarties sąlygos. Jei viską gerai apskaičiavote ir esate tikri, kad sugebėsite laiku mokėti naujus finansinius įsipareigojimus, kodėl gi nepasinaudojus galimybe.

Būsto paskolos su blogu kredito reitingu

Būsto paskolas, taip pat, galima gauti turint prastą kreditingumą, tačiau reikės mokėti aukštesnes palūkanas, nes bankui ar kitai įstaigai esate aukštesnės rizikos investicija. Žinoma, gali pasitaikyti ir išimčių, jei turite prastą kredito istoriją, bet esate sukaupę nemažą santaupų sumą, bankas tikėtina skolins Jums pinigus. Tuo tarpu neturint santaupų ir esant itin prastai kredito istorijai paskolos galim ir negauti

 

Apibendrinant, blogas kredito reitingas dar ne pasaulio pabaiga, stenkitės laiku apmokėti visas sąskaitas ir jau po poros metų pastebėsite skirtumą. Kiekviena situacija yra visada vertinama individualiai, tad net jei ir vienas bankas Jums ištarė “Ne”, nenusivilkite ir pabandykite kitą įstaiga, kuri galiausiai sutiks Jums paskolinti pinigų Jūsų svajonių būstui, mašinai ar kitam turtui.

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas