Atsakingas skolinimasis ir skolinimo įstatymai – nematoma pagalba klientui

 

Norint pasiskolinti, šiais laikais galima rasti išties nemažai galimybių, pritaikytų konkretiems poreikiams: atsakingas skolinimasisgreitieji kreditai, vartojimo paskolos, būsto paskolos, išperkamoji nuoma, lizingas ir pan. Tačiau ne visi šie įrankiai yra prieinami absoliučiai visiems. Ir tai ne diskriminacija, o tiesiog apsauginiai mechanizmai, saugantys žmones nuo įklimpimo į skolų liūną.

 

Kas yra atsakingas skolinimasis?

 

Atsakingo skolinimosi politika patvirtinta Lietuvos banko, yra nuostatų rinkinys apibrėžiantis protingo skolinimo ribas, kurios veikia kaip apsauga nuo nepakeliamos skolų naštos. Kuo labiau atsižvelgiama į dabartį bei ateities perspektyvas, tuo mažiau šansų, jog klientas pasiskolins per daug ir vėliau nepajėgs skolos gražinti. Taigi, tai tam tikri ribojimai paskolas teikiančioms įmonėms, kurie saugo norinčius pasiskolinti. Nors, žinoma, šie ribojimai kartais atrodo pertekliniai ir galimai mažina žmonių galimybes paimti paskolą.

 

Kokios yra atsakingo skolinimosi nuostatos?

 

Paskutinį kartą, kuomet plačiai kalbėta apie atsakingą skolinimąsi, buvo 2015 metai, tada keitėsi tam tikros nuostatos susijusios skolinimosi laikotarpiu.

Viena pagrindinių nuostatų, yra ateities palūkanų įvertinimas. Sumažėjus palūkanų normai, visi skuba skolintis. Tačiau vertinant žmogaus galimybes atiduoti paskolą ar kreditą, skaičiuojama hipotetinė 5 proc. palūkanų norma. Ateityje gali kilti palūkanų norma arba didėti infliacija, tad reikia įvertinti ar esant didesnei palūkanų normai, žmogus vis dar galės gražinti paskolą.

Kita atsakingo skolinimosi nuostata yra susijusi su trukme, kuri 2015 metais sumažinta nuo 40 metų maksimalaus paskolos gražinimo termino iki 30 metų. Vidutiniškai paskolos imamos 20-30 metų laikotarpiui, tuo tarpu greitos paskolos dažniausiai imamos iki 1 metų laikotarpiui.

Trečia nuostata, kuri aktualiausia imant būsto paskolas, yra pradinio įnašo suma. Šiuo metu tai 15 proc. perkamo būsto ar kito turto vertė.

 

Įstatytas reglamentuojantis paskolų išdavimą

 

Pagrindinis įstatymas reglamentuojantis išduodamus kreditus yra LR Vartojimo kredito įstatymas. Šiame įstatyme apibrėžiamos paskolų išdavimo sąlygos, informavimo būdai, abiejų šalių pareigos ir atsakomybės, numatomas informacijos apie kliento mokumą tikrinimas.

Šiame įstatyme numatomi saugikliai, apsaugantys paskolos gavėją nuo paskolų naštos. Vienas iš įstatymo straipsnių, apie kurį retai išgirsite kalbant, yra tai, jog per 14 dienų nuo paskolos sutarties sudarymo, asmuo turi teisę nutraukti sutartį tik sumokant palūkanas iki nutraukimo dienos. Žinoma, paskolą gražinti reikia taip pat.

Kitas svarbus įstatymo punktas yra prievolė paskolų teikėjui įsitikinti, jog paskolos gavėjas yra mokus ir galės gražinti jam suteiktą paskolą. Pavyzdžiui, paskola neišdirbus 4 mėnesių yra rizika abiem – tiek kreditoriui, tiek besiskolinančiam, nes trumpas darbo stažas gali rodyti nestabilias pajamas, dėl ko padidėja tikimybė, kad paskola nebus grąžinta laiku. Iš šio įstatymo straipsnio yra sudaromi kriterijai, kuriuos rasite kiekvienos paskolų bendrovės vidinėse taisyklėse ir paskolų išdavimo sąlygose. Pagrindinės jų:

  • Greitosios paskolos išduodamos dirbantiems žmonėms, kurie paskutinėje darbovietėje išdirbę ne mažiau 3-6 mėnesius.
  • Paskola išduodama tik tuomet, jei šeimos pajamos yra pakankamos pragyvenimui.
  • Paskola nėra išduodama jei nėra gražintos anksčiau paimtos paskolos.

 

Ir galiausiai, atsakingas skolinimasis ne tik institucijų prievolė, visi turi apie tai galvoti ir elgtis protingai. Paskolų kreditų palyginimas yra geras įrankis, norint gauti geresnes sąlygas, nes jis leidžia palyginti skirtingų kreditorių pasiūlymus ir pasirinkti optimalų variantą, atitinkantį jūsų finansinius poreikius. Jei manote, poreikis skolintis atsiranda dėl netinkamų finansinių įpročių, tuomet jums vertėtų perskaityti ankstesnį mūsų straipsnį

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas