Valdome asmeninius finansus: 5 žingsniai finansinės laisvės link

Finansinės laisvėsSuvaržytas pinigų stygiaus – tai viena šiuolaikinio žmogaus gyvenimo realijų. Pagundų aplink daug, o pinigų atrodo viskas neužtenka. Ir visai nesvarbu ar uždirbate minimumą, ar kelis tūkstančius  per mėnesį, vis tiek dar šiek tiek trūksta. Finansų specialistai teigia, jog tai tiesiog nesubalansuoti asmeniniai finansai. Visai nesvarbu kiek jūs uždirbate, turite žiūrėti kiek išleidžiate, kokios paskolos ir įsipareigojimai slegia pečius, nes neplanuojamos išlaidos yra didžiausias finansinės laisvės suvaržymas.

Šiame straipsnyje aptarsime kelis esminius žingsnius nuo ko pradėti ir į ką atkreipti dėmesį norint subalansuoti savo finansinę situaciją.

Pirmas žingsnis Finansinės laisvės: atsisakykite blogų įpročių

„Jeigu mestumėte rūkyti, po metų galėtumėte įsigyti apynaujį automobilį“ – taip sako sveiko gyvenimo šalininkai, patys važinėdami gan senokomis transporto priemonėmis. Retas, kuris atsisakęs žalingo įpročio, tuos pinigus atsideda ir susitaupo kažkam įspūdingam. Taip yra todėl, jog žalingi įpročiai dažnai iškeliami aukščiau kitų. Pavyzdžiui, geriau nusipirkti pakelį cigarečių, nei nusipirkti naujas kojines.  Todėl kuomet atsisakoma vieno, pinigai natūraliai pasiskirsto visoms gyvenimo sritims, kurios anksčiau buvo kiek ignoruojamos. Tačiau juk geriau turėti nesuplyšusias kojines, nei mokėti už vaistus nuo kvėpavimo takų ligų.

Beje, žalingi įpročiai gali būti patys įvairiausi – rūkymas, nesveikas maistas, važiavimas automobiliu į darbą, nors pėstute nueitumėte per 10 minučių, kavos su priedais pirkimas kavinėje einant į darbą, kai keliasdešimt pigiau ir su mažiau kalorijų galima pasitaisyti namuose ar darbe.

Daugybė dalykų ir veiksmų mūsų kasdienybėje yra įprasti ir atrodo savaime suprantami. Kartais net nepagalvojame, jog jie kainuoja. Todėl toms užsislaptinusioms kasdienybėje išlaidoms aptikti būtinas antras žingsnis.

Antras žingsnis Finansinės laisvės: sekite kasdienines išlaidas

Kai iki atlyginimo likus kelioms dienoms, kišenėje švilpia vėjai, tikrai kyla klausimas – kur dingsta visi pinigai? Į šį klausimą galima atsakyti tik sekant kasdienines išlaidas. Skirkite porą mėnesių pažinti savo įpročius ir nuolatines išlaidas, pradedant gumos pakeliu įsigytu kioske, baigiant paskolos gražinimo įmoka.

Išlaidas fiksuokite kiekvieną dieną, geriausia iš karto, kai tik sumokate už ką nors pinigus. Tam galite turėti užrašinę ar žymėtis telefone. Svarbiausia žymėtis taip, jog paskui būtų lengva išlaidas priskirti kategorijoms(maistas, pramogos, buitis ir pan), analizuoti, kiek kuriai kategorijai per mėnesį skiriate pinigų.

Negudraukite bandydami sumažinti kažko atsisakant, elkitės natūraliai. Kartais užtenka save ir savo šeimos išlaidas stebėti mėnesį, kartais du ir galima greitai nustatyti kur dingsta pinigai. Tai leidžia peržvelgti ir mokesčius, galbūt itin daug mokate už telefoną, o pasirinkę kitą planą mokėtumėte per pus mažiau. Galbūt niekas nežiūri namuose 107 televizijos kanalų, o iš inercijos vis dar mokate už kabelinę nemažą sumą.

Atrastas bereikalingas išlaidas eliminuokite, pakeiskite. Tokių išlaidų tikrai nemažai ir visas jas peržvelgus finansinė situacija gali drastiškai pasikeisti.

Jei suformuotumėte įprotį nuolat fiksuoti išlaidas, tai būtų itin naudinga nagrinėjant metų išlaidas ar lyginant kelių metų išleidžiamus pinigus ir kaip keičiasi įpročiai.

Trečias žingsnis: peržvelkite esamus įsipareigojimus

Paskolos, greitieji kreditai, lizingas, įvairios sutartys, mokesčiai – kiekviena šeima turi įsipareigojimų, su kuriais turi tvarkytis kiekvieną mėnesį. Tačiau ypač kai paskolos paimtos itin seniai, tais laikais visos sąlygos atrodė normalios ir įkandamos. Tačiau šiandien dėl susidariusios konkurencijos ir atsakingo skolinimosi politikos, sąlygos pasikeitė. Kai kurios paprastam žmogui į naudą, kitos nelabai. Todėl verta peržiūrėti kas būtų, jei tas pačias paskolas imtumėte dabartinėmis sąlygomis. Jei rezultatas stulbinantis ir naudingesnis šiandien – pasidomėkite refinansavimu, galbūt jis padės subalansuoti šeimos biudžetą.

Paskolų refinansavimas paprastai yra geras sprendimas žmogui ar šeimai, kurią spaudžia finansiniai įsipareigojimai ir norėtųsi, jog mokėti reikėtų mažiau. Tinka ir jei turint paskolą norite dar paimti vieną papildomą paskolą.

Ketvirtas žingsnis: imkitės generalinės tvarkos

Dažnai skundžiamės, jog namuose trūksta vietos, niekas niekur netelpa, reikia didesnių namų. Tačiau realiai pas mus tik netvarka ir vietą užimantys daiktai, kurių realiai mums niekada nereikia. Todėl generalinė tvarka pagal Marie Condo ar kokį kitą tvarkymosi principą leis atlaisvinti vietos namuose ir pajusite, jog namai erdvūs, vietos daug ir nereikia ieškoti didesnio brangesnio būsto. O tuo pačiu, sakoma, jog tvarka namuose padeda išlaikyti tvarką ir galvoje.

Tvarkantis daiktus išrūšiuokite – vienus parduokite, kitus dovanokite, treti galbūt tik į šiukšlyną ir tinkami. Jei turite sukaupę daug daiktų, kurie jums nereikalingi, bet kurie turi vertę ir kuriuos galite parduoti – tai bus papildomos įplaukos į šeimos biudžetą.

Asmeninių finansų konsultantai rekomenduoja turėti susitaupius mažiausiai 3 atlyginimo dydžių sumą. Tai suma, kuri būtų pakankama atsvara jei jūs ar šeimos narys netektų darbo, jei užkluptų liga, ištiktų trauma ir pan.

Net jei gyvenate nuo atlyginimo iki atlyginimo, taupyti yra įmanoma. Yra ne vienas būdas kaip pratintis taupyti. Pavyzdžiui, jei pajamas gaunate į banko kortelę ir jūsų bankas palaiko taupymo funkciją, galite tiesiog nustatyti, jog automatiškai iš banko sąskaitos kiekvieną mėnesį būtų pervedama nedidelė suma pinigų į taupymo sąskaitą. Jei patogiau taupyti grynais, tiesiog atidėkite suplanuotą sumą vos tik gavus atlyginimą.

Svarbu suprasti, jog taupyti yra tiek pat svarbu kaip mokėti mokesčius ar sumokėti paskolos įmoką. Todėl į taupymo sąskaitą pinigus padėkite vos tik gavę atlyginimą, o ne mėnesio pabaigoje tik tai kas liks piniginėje.

Šie penki  žingsniai yra tik maža dalis kelio, kurį reikia nueiti siekiant suvaldyti asmeninius finansus. Tačiau svarbiausia – nuo kažko pradėti. Jei norite sužinoti daugiau, perskaitykite mūsų ankstesnį straipsnį „Kaip suformuoti tinkamus finansinius įpročius?

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas